Zilhicce Ayının İlk On Gecesi Neden Önemlidir?

Zilhicce ayının ilk on gecesi ayeti kerimede zikr edilen Allahü Tealanın kitabında yeminle bahsettiği çok önemli gecelerdendir. Zilhicce ayının ilk on gecesinin sonunda kurban bayramı gelmektedir.

Zilhicce ayı, inanan kullar için boş geçirilmemesi gereken, ibadetle ve oruçla ifa edilmesi gereken önemli gecelerdendir.

Rabbimiz bu on gece hakkında fecr suresinde mealen buyurmuştur ki

On geceye yemin olsun.

 On geceden murat ya ramazanı şerifin on gecesidir ki içinde kadir gecesi gizlidir. Veya zilhiccenin ilk on gecesidir ki hacılar haç vazifelerini ifaya başlarlar. Veya da muharremi şerifin ilk on gecesidir ki onuncu günü aşure günüdür.

Peygamber efendimiz buyurdular ki

Salih amel işlemenin Allah katına en değerli olduğu günler zilhicce ayının ilk on günüdür buyurunca, sahabei kiram

Ya Resülellah! Allah yolunda cihat etmek bu günlerden daha değerli değil mi?

Peygamber efendimiz sözlerine şöyle devam etti.

Evet; Allah yolunda cihatta bu günlerden daha değerli değildir. Yalnız canı ve malı ile Allah yolunda savaşa gidipte geri dönmeyen kimsenin derecesi müstesna. Elbette onun derecesi daha üstündür.

Hazreti Aişe raziyellahü anh anlatıyor.

Şarkıcı bir delikanlı vardı. Zilhicce hilali görülünce hemen oruca başlardı. Bu durumdan Peygamber efendimiz haberdar olunca delikanlıyı çağırtarak bu günlerde niçin oruç tuttuğunu sordu.

Delikanlı da:

Ya Resülellah! anam babam sana feda olsun. Bu günler hac ve ziyaret günleridir. Umulur ki Allah’ta beni hacıların dualarına ortak eder, diye cevap verir. Peygamber efendimiz kendisine şöyle buyurdu.

Bu günlerde tuttuğun her günkü oruç sevap cihetinden yüz köle azat etmeye yüz büyük baş hayvan kurban etmeye ve Allah yolunda bineceğin yüz at yetiştirmeye denktir.

Zilhiccenin sekizinci günü bin köle azat etmiş bin büyük baş hayvan kurban etmiş ve bin at cihada, sefere yollamış gibi sevap elde edersin.

Zilhiccenin dokuzuncu günün yani arefe günü tutacağın oruç karşılığında iki bin köle azat etmiş iki bin büyük baş hayvan kurban etmiş ve iki bin at seferde çıkarmış gibi sevap kazanırsın.

Arefe gününün orucu; biri geçmiş ve öbürü gelecek olmak üzere iki senenin orucuna denktir.

Yine arefe günü oruç tutan hakkında iki yıllık günahına kefarettir. Biri geçmiş senenin biri gelecek senenin günahlarıdır, buyurdu.

Peygamber efendimiz aleyhisselatü vesselam efendimiz buyurdular ki:

Arafe gününün orucu bin oruca eşittir.

Ebu Derda raziyellahü anh anlatıyor:

Zilhiccenin ilk günü çok dua ediniz, istiğfar ediniz, günahlarınızdan pişman duyarak Allahtan af ve mağfiret dileyin ve çokça sadaka veriniz. Çünkü ben Resülüllahın zilhiccenin ilk on günün sevabından mahrum kalanlara yazıklar olsun dediğini işittim.

Sahabei kiramdan bazıları zilhicceni ilk on günü dışarı çıkarlar çarşı pazarlarda yüksek sesle tekbir getirirlerdi. İnsanlarda onlara katılırdı. Rabbimiz bu manevi günlerin kıymetini bilmeyi hepimize nasip etsin. AMİN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked