Yemek Duası nedir ve nasıl yapılır?

Yemek duası Allah’ın verdiği nimetlerin bereketlenmesi ve şükür olarak yaptığımız dualardır. Bize verilen nimetlerin en zahir halidir yemek o halde bu nimetler şükür ister dua ister.

Yemek duası konusundan evvel bir iki konu hakkında bilgi vermemiz uygun olacaktır. Evet her hayırlı işin başı “Besmele” olduğu için, bizler dahi yemeklerden önce mutlaka “Besmele” çekerek okumalıyız. Zira Besmele ile o nimetin Allah’tan geldiğini biliriz. Yemek yedikten sonra da Elhamdülillah demeliyiz ki bu nimetleri bize verene şükretmiş olalım.

Bir kaidedir ki şükür varsa nimetler arar. Aslında bu hakikati hayatımızın her anına yansıtmalıyız ki verilen nimetler artsın. Tabi şükür dille olmakla beraber fiil ile de olması icap eder.

Hakiki bir iman ile tefekkür ile hakiki şükür ortaya çıkabilir. Bize düşen bize bu nimetleri ihsan eden veren Rabbimize her zaman hamdetmek. Asıl nimet verenin o olduğunu bilmek, nimetin gelmesine vesile olanlara teşekkür ettiğimiz gibi bize o nimetleri asıl veren Allah’ı unutmamak ve vesile olanlardan daha çok teşekkür etmek gerektir.

Yemek Duası

Rivayet edilmiş ki Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir şey yediği veya içtiğinde şu duayı okurdu.

Elhamdülillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâmüslimîn

Elhamdülillâhi hamden kesîran mübâreken fîhi, ğayra mekfiyyin, velâ müveddein velâ müsteğnen anhüRabbenâ.

Yani: “Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allah’a hamdolsun”(Tirmizî,

İnsanoğlu şu dünyaya geliş gayelerinden en önemlisi şükretmek desek yanlış olmaz. Çünkü şükür islamiyetin en büyük esasıdır. Yemek duası dahi bu dualar şükre vesiledir.

Sahabelerden olan (yani peygamberimizi görenlerden) Cabir (r.a.) diyor ki  Resûlullah (s.a.v.)’ı şöyle derken işittim “Kişi evine girdiği vakit ve yemekten evvel besmeleyi okursa şeytan der ki ‘Burada ne geceleyebiliriz ne de yemek yiyebiliriz’. Şayet o kişi eve girmeden önce besmele okumaz ise bu sefer şeytan ‘Geceyi geçireceğimiz bir yer bulduk’,  ve o kişi yemek yemeden önce besmele dahi çekmezse şeytan evanelerine der ki ‘İşte burası konaklayacağımız ve  yemek yiyeceğimiz yerdir’

O zaman bizler yemekten evvel mutlaka besmele çekelim ve yemek yedikten sonra da yemek duası yapalım ve şükredelim.

Çocuklar için yemek duası

Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin, Allah bereketini versin. Allah’ım çalışıp parayı kazananlara, yemekleri pişirenlere, onu yiyenlere, sana elhamdülillah diyenlere, fakirlere verenlere, ülkesini, dinini sevenlere sen hastalık yoksulluk gösterme Allah’ım. Kalmış ömrümüzü, geçen ömrümüzden sen hayırlı kıl ya rabbi.

Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi dahi seversin, sen anamı, babamı, tüm akrabalarımı kardeşlerimi ve bütün Müslümanları bağışla ya rabbi. Amin. El-Fatiha

Osmanlıca hakkında kısa bir hatırlatma

Osmanlıca asırlarca ecdadımızın kullandığı Kuran harflerinden oluşmuş bir yazı dilidir. Bazı insanlar konuşma dili diye bilir ki o yanlıştır. Peki Osmanlıca öğrenmek kolaydır mıdır? Evet işte Burada bulanan siteden kolaylıkla öğrenebilir ve  Osmanlıca yazılmış isminizin nasıl yazıldığına bakabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked