Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021
İslamSeli
REKLAM ALANI
Anasayfa » İslami Konular » Soru ve Cevaplarla İslam » Yatsı Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

Yatsı Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

REKLAM ALANI
Yatsı Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır Müslümanlar için çok önemli sorular arasında bulunmaktadır. Çünkü İslam dininde 5 vakit namaz kılmak farzdır. Bunlar günün farklı zamanlarında kılınmakta olup sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarıdır.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır bu nedenle çok önemlidir. Ayrıca İslamiyet’in ikinci şartını da namaz kılmak oluşturmaktadır. Dolayısıyla hangi zamanlar arasında kılındığı çok önemlidir. Böylece vakit kaçmaksızın, zamanında eda edilmesi mümkün hale gelir.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır konusuna dikkat etmemek vakti kaçırmanıza, böylece kazaya kalmasına neden olabilir. Ancak ilk ve son ne zaman kılınacağını bilmek, size çözüm sunacaktır. Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır konusuna ek olarak namazın nasıl kılınacağı da bilinmelidir.

Zira yatsı namazının nasıl kılınacağını bilmiyorsanız hatalar yapmanız, çelişkilere ve yanlışlıklara düşmeniz, vesvese gelmesi olasıdır. Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır için tüm detayları bilmek bu nedenle önemlidir.

Yatsı Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır için ne zamana kadar kılınabileceği sıklıkla sorulmaktadır. Günün en sonunda kılınmakta olan bu namaz, akşam namazından hemen sonra kılınmaktadır. Yatsı namazının okunmasıyla hemen kılamayan kişiler, yeni namaza başlayanlar için önemli bir sorudur.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamasına göre, kılma vakti akşam namazının vaktinin çıkması ile başlamaktadır. İmsak vaktine kadar devam eden süresi bulunmaktadır. İmsak vakti aynı zamanda tan yerinin ağarması olarak da bilinmektedir. Ancak sabah namazının vaktinin gelmemesine de dikkat edilmelidir.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır için bazı alimler ilk anlarında kılınmasının, bazılarının ise gecenin sonraki zamanlarında kılınmasının daha fazla fazilete sahip olduğunu belirten ailemler yer almaktadır. 

Yatsı Namazı Ne Zamana Kadar Kılınabilir

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınabilir için zaman aralığını bilmek, kaçırmadan kılmanıza yardım edecektir. Bu namazın başlangıcı akşam sonrasında, yatsı ezanının okunması ile başlamaktadır. Takvimlerde yer alan imsak vaktine kadar da devam eder.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır için imsak vakti aynı zamanda Ramazan aylarında oruç tutulmaya başlanan saattir. Ancak bu güneşin doğduğu vakit değildir. Zira bu zaman güneşin doğduğu anı belirtmektedir. İmsak gecenin bittiğini, Sabah namazı kılmanın vaktinin yaklaştığını ifade etmektedir.

Dolayısıyla namazın vakti girdikten sonra hemen kılınması gerekir. Böylece daha ,kaçırma, kazaya bırakma durumları da yer almaz.

Yatsı Namazı En Geç Ne Zaman Kılınır?

Yatsı namazı en geç ne zaman kılınır birçok Müslüman tarafından merak edilmektedir. Zira bazen insanlar yatsı ezanı okununca hemen kılamamaktadır. Bu durumda en son ne zamana kadar kılınabileceği oldukça önemlidir.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır konusuna önem göstermek, namazların vakitlerini kaçırmamanıza yardımcı olur. Dolayısıyla dikkatli olmanız, kaçırmadan ve kazaya bırakmadan eda etmenizi sağlar.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır incelendiğinde kılınabileceği en geç zamanın daha uzun olduğu görülmektedir. Zira imsak vaktine kadar uzayan geniş bir süresi vardır. Ancak bu durum bekletmeniz gerektiğini göstermez. Vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde kılınmalıdır.

Yatsı Namazı Ne Zamana Kadar Kılınabilir Diyanet

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınabilir diyabet tarafından da açıklanmaktadır. Bu konu incelendiğinde akşam namazının vaktinin çıkmasıyla yatsı namazının girdiği görülmektedir. Devam ettiği zaman ise imsak vaktidir.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır bu iki vakit arasında kılınabilmektedir. Ancak bazı alimler, tüm farz namazlarda olduğu gibi yatsıyı da ilk zaman diliminde kılmanın daha faziletli olduğunu belirtmektedir. Ancak bazı rivayetlere dayanarak, daha ilerleyen zamanlarda kılmanın daha uygun olduğunu söyleyenler de vardır.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır Şafii mezhebine göre ufukta yer alan kızıllığın kaybolmasıyla başlamaktadır. Tan yerinin ağarmasıyla da sona ermektedir. Ancak Şafii mezhebine göre bu vakit kendi içinde faziletli, ihtiyari, cevaz ve özür olmak üzere ayrılmaktadır. Faziletli olan başında kılmaktır.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır için Şafii mezhebine göre ihtiyari vakit gecenin ilk üçte bir zamanıdır. Cevaz fecre kadar vakittir. Özür vakti ise yatsı namazının cem-i takdimle eda edileceği akşam namazı vaktidir.

Yatsı Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır Dinimiz İslam

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır Dinimiz İslam içinde de geçmektedir. Yatsı namazını herhangi bir durumdan ötürü hemen, ezan okunduğunda kılamayan kişiler, geçe kaldıklarında ne zamana kadar kılabileceklerini sıklıkla merak etmektedir.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır dinimiz İslam akşam namazının vaktinin çıkması ve imsak vaktinin girmesi arasındaki süredir. Bu süre devam ederken herhangi bir zaman kılınması mümkündür. Ancak bazı alimler ilk vakitlerinde kılmanın faziletli olduğunu belirtmektedir.

Yatsı namazı ne zamana kadar kılınır dinimiz İslam bazı alimler ise gecenin biraz ilerleyen zamanlarının daha uygun olduğunu belirtmektedir.

Yatsı Namazı En Son Kaçta Kılınır?

Yatsı namazı en son kaçta kılınır birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bunun birinci sebebi ezanın okunduğu vakti kaçırmaktır. Bu durumda en son kılınabileceği zaman, doğal olarak bir soru işareti oluşturmaktadır.

Yatsı namazı en son kaçta kılınır aynı zamanda bir önlem, tedbir olarak namaza yeni başlayan insanlar tarafından da sorulmaktadır. Eğer namaz kılmaya henüz başlamışsanız, tedbir olarak bunları bilmek daha doğru hareket etmenize yardımcı olur.

Yatsı namazı en son kaçta kılınır incelendiğinde imsak vaktine kadar devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle uzun bir zamanı vardır. İlk zamanda kılmamışsanız, aklınıza geldiğinde hemen kılınmalıdır. Zira geciktirmek bazı kişilerde kılmamaya neden olabilmektedir. Vesvese de bunun etkileri arasındadır.

Yatsı Namazı Hangi Vakte Kadar Kılınır?

Yatsı namazı hangi vakte kadar kılınır geniş bir zaman aralığına sahiptir. Çünkü imsak vaktine kadar devam eder. Ancak tam olarak hangi saatler arasında olduğu, bulunduğunuz şehre göre değişebilir. Bu nedenle taşınmışsanız ya da geçici süreliğine il değiştirmişseniz, takvimleri kontrol etmeniz önerilir.

Yatsı namazı en son kaçta kılınır yeni geldiğiniz şehirde, eskiden yaşadığınız yer ile aynı olmayabilir. Bu durum da doğal olarak vakti kaçırmanıza sebep olur. Eğer ilk olarak namaz vakitlerini ve kıblenin ne yönde olduğunu öğrenmek bu nedenle önerilmektedir.

Yatsı Namazı En Geç Kaçta Kılınır?

Yatsı namazı en geç kaçta kılınır imsak vaktine kadar olan geniş süreyi kapsar. Ancak namaza yeni başlamışsanız, nasıl kılındığını da öğrenmeniz gerekir. Yatsının dört rekat sünneti şöyle kılınır;

 1. Birinci Rekat: Niyet edip iftitah tekbiri alınır. Sübhaneke, euzu-besleme, Fatiha suresi ve Kur’an-ı Kerimden bir sure okunur. Ardından rüku-secde yapılır.
 2. İkinci rekat: Secdeden sonra ayağa kalkarak besmele ile Fatiha okunur. Kur’an’dan bir sure okunduktan sonra rüku ve secde yapılır.  Ardından da oturarak Ettehıyyatü, salli, barik duaları okunur.
 3. Üçüncü rekat: Ayağa kalkıldıktan sonra Sübhaneke okunur. Euzü besmele ile Fatiha okunduktan sonra Kur’an-ı Kerimden bir sure okunur. Rüku ve secde yapılarak dördüncü rekata geçilir.
 4. Dördüncü rekat: Besleme ile Fatiha suresi okunur. Ardından da Kur’an-ı Kerimden bir sure okunarak rüku-secde yapılır. Son olarak Ettehıyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Selam verilerek sünnet tamamlanır.

Bundan sonra da farz kılınır. Yatsı namazı en geç kaçta kılınır sorusuna ek olarak bu namazı nasıl kılacağınızı bilmiyorsanız şu şekildedir;

 1. Birinci Rekat: Niyet edip iftitah tekbiri alınır. Sübhaneke, euzu-besleme, Fatiha suresi ve Kur’an-ı Kerimden bir sure okunur. Ardından rüku-secde yapılır.
 2. İkinci rekat: Secdeden sonra ayağa kalkarak besmele ile Fatiha okunur. Kur’an’dan bir sure okunduktan sonra rüku ve secde yapılır.  Ardından da oturarak Ettehıyyatü okunur.
 3. Üçüncü rekat: Ayağa kalkıldıktan sonra Sübhaneke okunur. Euzü besmele ile Fatiha okunduktan sonra rüku ve secde yapılarak dördüncü rekata geçilir.
 4. Dördüncü rekat: Besleme ile Fatiha suresi okunur. Ardından da rüku-secde yapılır. Son olarak Ettehıyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Selam verilerek farz tamamlanır.

Yatsı namazı en geç kaçta kılınır için ardından da son sünnet kılınmaktadır. Nasıl kılacağınızı bilmiyorsanız şu şekildedir;

 1.  Birinci Rekat: Niyet edip iftitah tekbiri alınır. Sübhaneke, euzu-besleme, Fatiha suresi ve Kur’an-ı Kerimden bir sure okunur. Ardından rüku-secde yapılır.
 2. İkinci rekat: Secdeden sonra ayağa kalkarak besmele ile Fatiha okunur. Kur’an’dan bir sure okunduktan sonra rüku ve secde yapılır.  Ardından da oturarak Ettehıyyatü, Salli, Barik, Rabbena duaları okunur. Selam verilerek tamamlanır.

Bundan sonrada vitr namazı gelmektedir. Üç rekatı vardır. Bu namaz kılınırken ilk iki rekatında Fatiha ve Kur’an-ı Kerimden sure okunmaktadır.

Yatsı namazı en geç kaçta kılınır ikinci rekat tamamlandığında oturularak Ettahıyatü okunur. Üçüncü rekata kalkıldığında ise Fatiha ve Kur’an-ı Kerimden sure okunduktan sonra eller kulaklara kaldırılmak suretiyle yeniden tekir alınarak, eller yeniden bağlanır ve kunut duaları okunur.

Yatsı Namazı Saat Kaça Kadar Kılınabilir?

Yatsı namazını saat kaça kadar kılınabilir bu namazın vaktini kaçırmamak için çok önemlidir. Bu namazın vakti akşam namazının vaktinin girmesi le başlamaktadır. Sonlanması ise imsak vakti ile beraber gerçekleşmektedir.

Yatsı namazını saat kaça kadar kılınabilir bu iki vakit arasında kılınabilir. Alimlerden bazıları vakit girdikten sonra hemen kırmanın daha faziletli olduğunu belirtmektedir. Ancak bazıları, gecenin ilerleyen zamanlarına bırakmanın daha faziletli olduğunu söylemektedir.

Yatsı namazını saat kaça kadar kılınabilir için kendinize de dikkat etmeniz gerekir. Zira bazı insanlar ezan okunduktan sonra kılmazsa vakti erteleyebilmektedir. Bu da kaza edilmesine neden olur. Bununla karşılaşmamak için zamanında kılmanız tavsiye edilir.

Yatsı Namazı Vakti Ne Zamana Kadar Kılınır?

Yatsı namazı vakti ne zamana kadar kılınır kadar namaz esnasında hangi duaları okuyacağınız da bilinmelidir. Zira her namazda okunan sureler vardır. Bunları ezberlemeniz gerekir. Ana hatlarıyla,

 1. Amentü,
 2. Rabbena Duası,
 3. Kevser Suresi,
 4. Kafirun Suresi,
 5. Nasr Suresi,
 6. Sübhaneke Duası,
 7. Maun Suresi,
 8. Allahümme Salli Duası,
 9. Nas Suresi,
 10. Ayet-El Kürsi,
 11. Kunut Duası-1,
 12. Allahümme Barik Duası,
 13. Ettehıyyatü Duası,
 14. Tebbet Suresi,
 15. İhlas Suresi,
 16. Kunut Duası-2,
 17. Fatiha Suresi,
 18. Fil Suresi,
 19. Kureyş Suresi,
 20. Felak Suresi,

Şeklindedir. Yatsı namazı vakti ne zamana kadar kılınır sorusunu soranlar da dahil her Müslüman tarafından ezberlemelidir.

Sonuç

Sonuç olarak Yatsı namazı günün en sonunda kılınmaktadır. Toplamda 13 rekattan oluşmakta olup akşam namazının vaktinin sonlanmasından başlayarak, imsak vaktine kadar sürmektedir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz