Yasin Suresi Faziletleri

Yasin Suresi Faziletleri

Yasin Suresi Faziletleri, Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yer alan surelerden biri olan ve hayır niyetler üzere samimi bir şekilde okunması durumda Yüce Rabbimizin izni ve keremi ile hayır niyetlerin gerçekleşmesine vesile olan Yasin suresi faziletleri, birçok faziletlerinin, sırlarının ve havaslarının bulunduğu özel sureler arasında bulunmaktadır. Yasin Suresi Faziletleri, Sahih hadislerde de buyurulduğu üzere, dünya ve ahiret korkularından emin olmada okunması gereken bir sure olan Yasin Suresi, bu vesile ile peygamber efendimiz tarafından ümmetine okunması tavsiye edilmiştir.

Yasin Suresi Faziletleri
Yasin Suresi Faziletleri

Yasin Suresi Faziletleri İse Şunlardır;

Yasin Suresi Faziletleri, Peygamber efendimiz tarafından buyurulduğu üzere, Yasin suresi niyete göre bir sure olması sebebiyle, bu surenin hayırlı hacedlerin ilahi dergahta kabul görmesi açısından günlük olarak 1 defa okunması tavsiye edilmiştir.

 • Sahih hadis kaynaklarında buyurulduğu üzere, Yasin suresini her gece okumayı adet edinen bir kimse bu hal üzere iken vefat etmesi durumunda, inşallah şehidlik mertebesine nail olacaktır.
 • Kur’an-ı Kerim’de öyle bir sure vardır ki, kendisini okuyan bir kimse için ahirette şefaatçi olmakta, kendisini dinleyen bir kimse için kul hakları haricinde tüm günahlarının bağışlanmasına vesile olmakta, kendisini hem okuyan bir kimseye ve hem de dinleyen bir kimseye ahiret korkularından eminde olmasına vesile olmakta, bu sure Yasin suresidir.
 • Ölüm anındaki bir kimsenin yanında Yasin suresi okunması durumunda, görevli melekler hemen o kimsenin yanı başında bulunarak, o kimsenin kolay can vermesi için Yasin suresinin her harfi adedince duada bulunmakta ve o kimsenin cenazesine katılarak, defin işlemine kadar kişinin günahlarının bağışlanması için Yüce Allah’a dua ve istiğfarda bulunmaktadırlar.
 • Sahih hadislerde de buyurulduğu üzere, şeytanlar özellikle Yasin suresi, Haşr suresi son iki bölümü ve bir de Muavvizeteyn sureleri okunduğunda bulunduğu ortamlardan seri bir şekilde uzaklaşmaktadırlar.Bu bakımdan, şeytan vesvelerine karşı Yasin suresi okunması tavsiye edilmektedir.
 • Kabristan’a giren bir kimsenin Yasin suresi faziletleri 1 defa okuması halinde, bu surenin hürmetine o gün kabristandakilerin azaplarında hafifletilmeye vesile olacağı gibi, okuyan kimseye de kabristandaki meyitler adedince o kimseye sevap yazılmaktadır.
 • Yanında Yasin suresi okunan bir hasta, suya kanmış olarak ruhunu teslim etmekte ve doymuş olarak kabir alemine göç etmektedir.
 • Mümin bir hastanın yanında Yasin suresi okunması durumunda, Yüce Rabbimizin emri ile Rıdvan adında görevli bir melek tarafından cennet yurdundan cennet şerbeti getirilerek hasta olan kimseye içirilmektedir. Böylece, o kimse doymuş olarak ahirete göç etmektedir.
 • Peygamber efendimiz tarafından buyurulduğu üzere, Yasin suresinde 10 bereket bulunmaktadır.Yasin suresini okuyan bir kimse, aç ise doyurulmakta, bekar ise yakın zamanda hayırlısı ile evlenerek yuvasını kurmakta, çıplak ise giyinmesine vesile olmakta, mahzun olması halinde ferahlamasına, misafir ise ikram bulmasına, korkulara sahip ise, korkularından emin olmasına, seferde ise yardım görmesine, kayıp ise bulunmasına, hasta ise şifa bulmasına, ölü üzerine okunduğunda azabının hafiflemesine, susuz ise suya doymuş olmasına vesile olmaktadır.
 • Bir kimse vefat etmiş olan anne babasının veya bunlardan birinin kabrini Cuma günü ziyaret eder ve kabir başında iken, 1 defa Yasin suresi okuması halinde, Yüce Allah bu sure hürmetine okuyan kimseye Yasin suresi her harfi miktarınca okuyan kimsenin kul hakları haricindeki günahlarını affetmektedir.
 • Peygamber efendimiz tarafından da buyurulduğu üzere, Kur’an-ı Kerim’in kalbi yani merkezi konumunda yer alan sure olan Yasin suresi her derde şfa olan bir sure olmakla birlikte, Yüce Allah’ın affının dilenmesi niyetiyle okunması durumunda, inşallah kul hakları haricindeki günahların bağışlanmasına vesile olmaktadır.
 • Her gece Yasin suresini okuyan kimse hiç şüphesiz şehid olarak ruhunu teslim etmektedir.
 • Cuma gecesi Yasin suresi faziletleri okuyan bir kimse sabaha kul hakları haricindeki tüm günahlarından affedilmiş olarak çıkmasına vesile olmaktadır.
 • Ayrıca birçok havaslarının da bulunduğu Yasin suresi faziletleri Yasin suresinin günlük olarak en azından 1 defa okunmasını tavsiye etmekteyiz. Maddi ve manevi problemlerin çözümüne vesile olan surelerden biri olan Yasin suresi, Yüce Rabbimizin af ve rızasına nail olunmasına vesile olması sebebiyle kul hakları dışında kalan tüm günahların affedilmesine vesile olmaktadır.

Yasin Suresi Faziletleri

Yasin Suresi Faziletleri, sonuç olarak Yasin Suresi nerdeyse her derde deva bir suremizdir. Müslüman kardeşlerimizin sık sık bu duayı okumalarını tavsiye ediyoruz. Sitemizin Anasayfasından Yasin Suresini sesli olarak dinleyebilirsiniz.

Sevgili okurlar Allah Rızası için sitemizi sosyal medyada paylaşırmısınız. Bizlere desteğinizi esirgemeyin. Allah Razı Olsun Sizden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir