Unutarak Yemek-İçmek Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayı itibarıyla oruç tutacak olan kişilerin oruca dair soruları da kendini gösterecektir. Bu sorulardan bir tanesi olan unutarak bir şeyler tüketme halinde orucun bozulup bozulmayacağı durumuna dair en yeterli c da bizzat Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cevaplanmıştır. Böylelikle kişilerin unutkanlıklarına bağlı olarak bir şeyler tüketmeleri halinde günün geri kalanında ne şekilde davranacakları da ifade edilmiştir.

Diyanet tarafından yapılan açıklamada unutarak bir şey yemek ve içmenin orucu bozmayacağı ifade edilmiştir. Buhari hadislerinde de bu durum açıkça belirtilmiş olup, kişilerin kaldıkları yerden oruçlarına devam edebilmelerinde herhangi bir sorunun olmadığı açıkça belirtilmiştir.

Oruç tutan kişilerin yemek yeme hallerinde oruçlu olmalarını hatırlamaları halinde ise ağzında olanları hemen çıkarmaları gerektiği de vurgulanmaktadır. Sonrasında da ağzını çalkalamaları gerektiği ve oruçlarına kaldıkları yerden devam etmelerinde bir mahsur olmadığı da beyan edilmektedir. Ancak oruçlu olunduktan sonra mideye bir gıda ürünün inmesi halinde orucun bozulacağı ve kaza edilmesi gerektiği de ifade edilmektedir.

Oruç halinde olduğunu unutarak bir şeyler tüketen kişilerin yaşlı, hasta ya da güçsüz halde olmaları durumunda o kişiye oruçlu olduklarının hatırlatılmaması gerektiği de ifade edilmektedir. Zinde ve sağlıklı kişilerin bu şekilde bir davranış sergilemeleri durumunda da gerekli uyarıların yapılması gerektiği beyan edilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked