Tövbe duası nedir ve nasıl yapılır?

Tövbe duası demek biz insanoğlunun yaptığı hatalarımıza mukabil inancımızı, imanımızı yeniden ihya etmek ve Allah ile ilişkilerimizi tamir etmek için yaptığımız duadır. Bilelim ki içten ve samimi olarak yapılan tövbe bir dua hem de bir ibadettir.

Tövbe duası yani Yüce Allah’ın (c.c)’ın biz kullarına bir ihsanıdır. Yani hata neticesinde bulunduğumuz zor durumdan kurtulmak için bize bir “rahmet kapısı”dır.

Tövbenin özünde hatadan pişman olmak, keşke yapmasaydım demek vardır. Hakiki manada tövbe etmek  için bir musahabe ve nefsin kendisi ile hesaplaşması gerekir.  Tövbe Duası ise hatamızdan pişmanlıktan nedeniyle yüce yaratıcı Allah’u Teâla’ya dua ile af dilemektir.

Tövbe Duası

Tövbe duası için dilediğimiz ifadeler ile pişmanlığımızı söyleyebiliriz yeter ki, samimiyet ile olsun, pişmanlık ile olsun. Bununla beraber daha önce kabul edilmiş ve tesirli dualar ile de yapmak güzeldir. Kuranda geçen dualar hadislerde geçen dualar güzel örmeklerdir.

En güzel dualardan birisi de Sevgili Peygamberimiz’in (s.a.v) yaptığı duadır o nasıl tövbe etmiş ona bakmak lazım.

İşte O’nun dilinden “seyyidü’l-istiğfar” yani tevbe-istiğfarın en güzeli olan dua.

Tövbe duası

“Allah’ım, benim Rabbim sensin, senden başka ilâh yok. Beni sen yarattın ve ben senin kulunum. Ben gücüm yettiğince sana verdiğim söz üzereyim ve senin vaadine de güveniyorum. Yaptıklarımın şerrinden sana sığınırım.

Bana olan nimetini itiraf ediyorum. Günahlarımı da itiraf ediyorum. Günahlarımı bağışla, çünkü günahları senden başka bağışlayacak hiç kimse yoktur.” [Tirmizî, Deavât, 15.]

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in istiğfar Duası

“Estagfirullah minkülli mâkerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâilahe illâhüvel hayyel kayyûme ve etûbüileyh”

Allah’ım benden razı olmadığın işlerden, amellerden, işlediklerimi ve yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı ise yapmaktan beni muhafaza et! Allahtan başka (hariç) ilah olmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a tövbe istiğfar (tövbe duası ) ederim ve bütün günahlarıma pişman olup sadece O’na sığınırım.”

Hz. Peygamberin (s.a.s.) afvedilmek için yaptığı bir çok duadan birisi de şudur:


اللَّهُمَّ إِنِّى ظَلَمْتُ نَفْسِى ظُلْمًا كَثِيرًا وَلاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ ، فَاغْفِرْ لِى مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ ، وَارْحَمْنِى إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

Ey Allah’ım! Ben kendime çok zulmettim. Günahlarımı bağışlayacak ise sadece sensin. Öyleyse senin tükenmez ihsanın ile beni bağışla ve merhamet et. Zira affı nihayetsiz, merhameti sonsuz olan sadece sensin. (Buhari)

Tövbe duası ile ilgili bir kıssa

Bir zaman Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hz. Bilal’i yanına çağırdı ve ona sordu “Ey Bilal! Hangi ameli işledin de benden önce cennete gittin? Dün geceleyin cennette, sana ait ayakkabıların tıkırtısını (seslerini) hemen önümde duydum”

Hz. Bilâl (r.a) dedi ki “Ben ne vakit günah işlesem durmam, beklemem hemen hızlı bir şekilde 2 rekat namaz kılar dua ederim, abdestim bozuldu mu? vakit geçirmem hemen gider abdest alırım. Her abdest aldığımda ise Allâh’ın benim üzerimde 2 rek’ât namaz hakkı olduğunu düşünür ve namaz kılarım

Bu ifadeler üzerine üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) İşte bunun vesilesiyledir dedi. (İbn Huzeyme, Sahih, II)

Tövbe duası yani tövbe biz insan oğluna verilmiş en büyük ihsandır, hediyedir. Şeytan ve insan arasına bu noktada fark nedir diye sorulsa tövbe etmek cevabı olur. Zira şeytan hata ettiği halde bilerek tövbe etmedi ve şeytan oldu, halbuki insan tövbe etti insan oldu, hatası yok sayıldı.

Hatayı herkes yapar, insanlık hali önemli olan bu hatayı fark etmek ve pişman olup tövbe yapmaktır. Allah hem tövbeleri kabul eden Tevvab ve günahları örten settar hem rahman ve rahimdir.

Biz kendimize düşeni duayı yapalım ve ona yönelelim. Bilelim ki o merhemetlilerin en merhametisidir. 

Tövbe namazı nası kılınır öğrenmek için burayı tıklayınız..

Yemek duası için burayı tıklayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked