Taliban Örgütü Nedir? Nezaman Kuruldu?

taliban örgütü nedir? 

Taliban örgütü nedir? “Taliban” terimi “muhalefet” anlamına gelir. “Sessiz Müttefik Kuvvet” in kısaltmasıdır. Grubun adı, Taliban hareketinin kurucusu General Abdul Rashid Dost Muhammed tarafından verildi. Taliban, dini liderleri Mollaların katı rehberliği altında İslam hukuku için savaşıyor.

Taliban Örgütü Nedir?

Taliban Nasıl Ortaya Çıktı?

Taliban Örgütü Nedir? Sayın Molla Baba’nın görevden alınmasının ardından ABD ülkeyi nasıl terk etti? Taliban hükümeti ABD ile barış yaptı ve Amerikan askerlerinin ülkeden çekilmesine izin verildi. Ancak birçok Taliban unsuru Amerikalıların aleyhine döndü ve bir kez daha ABD güçlerine karşı saldırılar düzenlemek istedi. Peki, Taliban ve Mollalar arasında devam eden bir savaş varken ABD nasıl ayrıldı? ABD, Taliban ile bağlantılı gruplara karşı doğrudan harekete geçti.

Taliban Örgütü Nedir? ABD grupları Taliban’a karşı savaşmaya nasıl teşvik etti? Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey İttifakı’nı eğittiği ve desteklediğine dair haberler vardı. Ancak ABD, Taliban ile doğrudan muhatap olmayı tercih ettiklerini açıkça belirtti. Pakistan’daki Taliban karşıtı gruplarla müzakere etmeyi tercih ettiklerini kamuoyuna açıkladılar.

Taliban Örgütü Nedir? Pakistan neden kamuoyuna açıklamalar yaptı ve bomba gruplarına uçak gönderdi, Amerika Birleşik Devletleri neden hoşlanmıyor? Bazı yetkililer, Pakistan’ın bunu ABD’nin yardımı veya desteği olmadan kendi başına yaptığını iddia etti. Pakistan hükümetinin bu açıklamaları Taliban’a devam eden desteği haklı çıkarmak için yapmış olması mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri’nin Pakistanlı yetkililer tarafından bu tür eylemler hakkında bilgilendirilmiş ve onları ciddiye almamaya karar vermiş olması da mümkündür. Her iki durumda da, ABD pozisyonunu net bir şekilde ortaya koydu.

Taliban Örgütü Nedir? Peki, Taliban nasıl ortaya çıktı? Taliban, hem ABD hem de Pakistan tarafından terörist bir grup olarak kabul ediliyor. Pakistan hükümeti de Taliban’ı terörist bir grup olarak görüyor ve onları desteklemediklerini kamuoyuna açıkladı. Yine de ABD, Taliban’ı El Kaide’nin düşmanı olarak gördükleri ve uluslararası teröristleri ülkeyi hedef almaktan caydırmaya çalıştıkları için desteklemeye devam etti.

Taliban örgütü nedir?  Taliban nasıl ortaya çıktı? Taliban nasıl ortaya çıktı diye sorulabilir. Birçoğu, El Kaide ve Taliban’ın bir ve aynı olduğuna ve El Kaide tarafından ABD’ye saldırmak için kullanılan vekil terörist gruplar olduklarına inanıyor. Bu doğru olsa da, El Kaide ve Taliban’ın Batı’ya karşı savaşlarda uzun bir geçmişi var ve hatta Afganistan’da ABD birlikleriyle savaştı. Bu noktada grubun geleceğinin nasıl şekilleneceğini söylemek çok zor.

Molla Heybetullah Ahundzade kimdir?

Molla Heybetullah Ahundzade kimdir? Pakistan’ın en ünlü ve tartışmalı şairlerinden Molla Heybatullah Ahundzade. Quetta’da doğdu, medresede eğitim gördü ve çok tartışmalı ve hayranları tarafından çok övülen kendi benzersiz şiir markasını yarattı. Bununla birlikte, tartışmalı alıntıları sıklıkla manşetlere taşındı ve insanların akıl sağlığı hakkında merak etmesine neden oldu.

Molla Heybatullah Ahundzade kimdir?

Molla Heybetullah Ahundzade kimdir? Ünlü şiirlerinden birinde, “Elleri kesen kılıç, ruhu da keser” diye yazmıştı. Bu aslında inanmayanların öldürülmesini haklı çıkarmak için kullanılan çok eski bir alıntıdır. Molla Ahundzade’nin çarpık mantığı, belki de insanların onu ve hükümetini eleştirmekten korkmasının bir nedenidir. Ancak Molla Ahundzade çeşitli çevrelerden çok eleştiri aldı. Bazıları yasaklı Lashkar-e-Kashmir terörist grubuyla bağlantı kurmakla suçlandı.

Molla Heybetullah Ahundzade kimdir? İnternette Molla Heybatullah Ahundzade’nin akıl sağlığını sorgulayan çok sayıda makale var ama daha da ilginç olanı bu konuda somut bir bilgi olmaması. Bazıları Molla Ahundzade’nin bunak ve yaşlı olabileceğini düşünüyor, çünkü “Yaşayacak enerjim yok. Sadece düşünüyorum.”

Molla Ahundzade, Pakistan’ın Quetta bölgesinde ünlü bir kişiliktir. Yaşadığı bölge, plantasyonları ile ünlüdür ve dünyanın en büyük konteyner limanlarından birine ev sahipliği yapan bir limana sahiptir. Aynı zamanda birçok önemli politikacı, iş adamı ve ünlüye de ev sahipliği yapmaktadır. Bu kişi ve kuruluşların birçoğu bugün siyasette ve Molla Ahundzade’nin inancından dolayı öldürülmesine izin vermeyeceklerine inanılıyor.

Molla Ahundzade’nin de uluslararası bir terör örgütünün üyesi olduğuna inanılıyor. Uluslararası teröristlerin Molla Ahundzade’nin ailesini Pakistan hükümetine karşı bir silah olarak kullanabilmek için ele geçirmeye çalıştıklarına dair haberler var. Bu Pakistan hükümetinin endişelendiği bir konu ve konuyu araştırmak için bir güvenlik komisyonu kurdular. Molla Ahundzade’yi uluslararası terör örgütleri veya gruplarıyla ilişkilendiren herhangi bir kanıt varsa, hükümet bu kişinin adalete teslim edilmesi için gereken her şeyi yapacaktır.

Molla Heybetullah Ahundzade kimdir? Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Hizbullah’ı terör örgütü olarak ilan etti, ancak öyle olduğuna dair bir kanıt yok. Öte yandan, birçok Pakistan vatandaşı aksini düşünüyor ve Molla Ahundzade’yi adalete teslim etmek için yeterince çaba göstermediği için hükümetlerine kızgınlar. Bu hikayeyle ilgileniyorsanız ve bu dava hakkında neler söylendiğini öğrenmek istiyorsanız, Google’da bilgi bulabilirsiniz. Pakistan’daki yetkililerin onu adalete teslim etmek istediğini biliyorum, ama Amerikan halkı da öyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir