Şükür Nedir?

Şükür Nedir? Allah’a duyulan minneti beyan etmek ve hamd etmektir. Bir iyilik gördüğümüzde veya başımıza bir musibet geldiğinde daha kötüsü olmadığı için şükreder yani Allah’a teşekkürlerimizi sunarız.

Şükür nedir diye soran veya araştıran pek çok kimse, şükrün sadece iyi durumlarda kullanılan bir kelime olduğunu düşünse de hayır bu durum kesinlikle böyle değildir. Eğer bir şeye şükür duyuyorsak, o sadece iyi bir şey olmamalıdır, insanlar kötü durumlara düştüklerinde de daha kötüleri başlarına gelmedikleri için şükredebilir ve Allaha olan sevgi ve saygılarını bu şekilde dile getirebilmektedirler.

Her insan mutlaka şükretmelidir, çünkü dünyada mutlaka sizin durumunuzdan çok daha kötüsü bulunmaktadır ve herkes eninde sonunda ölecektir. Bu nedenle sağlığımız iyiyse para kazanıyorsak, ailemiz ve arkadaşlarımız yanımızdaysa tüm dünyanın zenginliği bizim olmuş demektir.

Nimet Şükrünü Eda Etmek

Bir insan şükür nedir bilmez ise ve Allah’ın verdiği nimetlere nankörlük eder az bulursa daha da kötüsü başına gelebilir, bu nedenle her insanın her zaman için durumuna şükretmesi ve Allah’ın onun için uygun gördüğünü kabullenmesi gerekmektedir. 

Eğer bir insan Allah’ın verdiği nimetler ile zengin olmuş ise, kısa zaman içerisinde o malının zekatını vermelidir. Zekât 40/1 oranında dağıtılmakta ve en az 85 gram altın veya onun değerinde malvarlığına sahip olan insanların dağıtması gerekmektedir.

Her insan malının şükrünü bu şekilde yerine getirebilir, ama tabi ki bunların aksine mallarını Allah yolunda harcamayan ve kendisine verilen malı inkâr eden kişiler ise hem bu dünyada hem de diğer dünyada kötülüklerinin karşılığını alacaklardır.

Rızık ve Allah

Allah’u teala sürekli olarak şükreden insanlara mallarından bol bol rızıklar verdiğini söylemektedir. Eğer ağzınızdan şükür eksik olmazsa sizlerde her zaman Allahu Teala’nın uygun bulduğu nimetlerden yararlanabilirsiniz.

Ancak şükür sadece nimet ile yapılmaz, şükretmediğiniz için üzülüyorsanız aslında bu da bir şükür sayılır. Şükür nedir diye soruyorsanız, Şükür, kendini o nimete layık görmeyip, Allah’ın kendisine bir iyilik olarak o malı veya herhangi bir şeyin kendisine verildiğini bilmektir, işte şükür bu kadar önemli bir şeydir.   

Allah çalışan insana hak eden insana mal verir, çalışmayan ve hiçbir şey yapmayan, mallarını Allah yolunda harcamayan ve Allah’ın uygun bulmadığı işleri yaparak nimet şükrünü asla eda edemezsiniz. Nimete şükretmek her zaman için çok önemlidir.

Şükür Nedir? Başka Çeşit Şükürler Var Mı?

Şükür nedir diye pek çok ziyaretçimiz sorular sormaktadır. Şükür sadece nimete yapılan şükür de değildir.

Kazandığınız bir başarı, uzun zamandır çabalayıp elde ettiğiniz kazanımlar için de şükretmeli ve hepsinin Allah tarafından size gönderildiğine inanmalısınız, şükretmek bu kadar önemli ve olması gereken bir şeydir. Namaz kılıp, dua etmek, Allah’ı zikretmek de bir şükür sayılmakla beraber, yapacağınız iyiliklerde Allah rızası için şükür sayılır.

Kendini bilmişlik eyleyen kötü işlere bulaşan, kendisine verilen nimetleri Allah’tan bilmeyen insanlar ise, asla ama asla şükür görevini yerine getirmiş olmaz. Şükredin iyilik bulun ve şükredin kurtuluşa erin.

Şükür nedir diye soruyorsanız, işte yukarıda saydığımız her şey birer şükürdür. Şükür her zaman için önemli olacak bizler için güvenli olacak şeylerdir. İbadet etmek şükürdür, görevini iyi yapmak da bir şükürdür.

Bir yerde işe girdiğiniz zaman görevinizi her zaman iyi yapın, bu da Allah’ın size verdiği nimetlere karşı gösterdiğiniz bir saygı olacaktır. Nimet şükrünüzü yerine getirin ve asla Allah’ın sizlere bahşettiği nimetlere karşı saygısızlık yapmayın, şüphesiz ki bu çok kötü bir şeydir. Allah her zaman için şükredenlerle beraber olacaktır. Sevgiyle kalın…

Ahlaklı olmak konulu yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Kısa bir not:

Osmanlıca olarak isninizin nasıl yazıldığını merak mı ediyorsunuz. İşte cevabı burada ayrıca buradan kolayca Osmanlıca öğrenebilirsiniz.

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked