Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021
İslamSeli
REKLAM ALANI
Anasayfa » İslami Konular » Soru ve Cevaplarla İslam » Sabah Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

Sabah Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

REKLAM ALANI
Sabah Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır oldukça önemli sorular arasında yer almaktadır. Zira Müslümanlar günde 5 vakit farz namaz kılmaktadır. Bunlar sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı şeklindedir. İslam’ın ikinci şartı namaz kılmaktır.

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır bu nedenle öğrenilmesi ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Zira vaktinin kaçması kaza edilmesini gerektirir. Her bir namazın özel bir zamanı vardır. Sabah namazı da günün ilk kılınan namazıdır.

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır her ne kadar uzun yıllardır kılan kişiler tarafından bilinse de gençler ya da namaza yeni başlayanlar tarafından bazen bilinmeyebilir. Eğer bunun zamanlarını öğrenirseniz, tüm sorunları çözebilirsiniz.

Eğer Sabah namazı ne zamana kadar kılınır yanı sıra hangi duaları okumanız gerektiğini, nasıl kılındığını bilmiyorsanız, bunları da incelemeniz, araştırmanız gerekir. Zira her bir vakit namazı farklı rekatlardadır. Bu sayede daha doğru bir şekilde kılmanız mümkündür.

Sabah Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır bir günün en erken zamanında, ilk olarak kılınan namazı olmaktadır. Rekat bakımından diğer namazlara göre daha azdır. Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinde sabah namazının birçok fazileti buyurulmaktadır.

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır incelendiğinde, imsak vakti girdiğinde ezanın okunması ardından başladığı görülmektedir. Güneş doğana kadar kılmak için süresi vardır. Hadi-i şeriflerde sabah namazı kılanların, Allahü Teala’nın koruması altında olduğu buyurulmaktadır.

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır için güneşe dikkat edilmesi gerekilir. Zira namaz hala kılınıyorsa ve bitmeden önce güneş doğmuşsa, namaz bozulmaktadır. Dolayısıyla kaza edilmesi gerekir. Ancak bunun için kerahet vaktinin çıkması da beklenmelidir.

Bu vakit güneşin doğması ardından, yaklaşık 45 ile 50 dakika sonra çıkmaktadır. Bazı ibadetler, bazı vakitlerde yapılamamaktadır. Bu nedenle kerahet vakti geldiğinde namaz kılmak mekruhtur. Mekruh yapılması haram olmayan, ama doğru da olmayan davranışlardır.

Sabah Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır Diyanet

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır diyanet tarafından da belirtilmektedir. Buna göre bu namazın vakti, ikinci fecrin doğmasından başlar. Güneşin doğmasına kadar da devam eder. Burada bahsedilen ikinci fecir ise tan yerinin ağarması olarak açıklanmaktadır.

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır diyanet içinde imsak vaktinin girmesi ile beraber vaktinin geldiğine göre, kılınabileceğini belirtmektedir. Ancak Hanefi mezhebi biraz geciktirerek kılmanın bazı rivayetlere göre daha uygun olduğunu, Peygamber Efendimizin de tavsiye ettiğini ifade etmektedir.

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır diyanet için bu namazın kılınabileceği zaman, güneşin doğmasına kadar devam etmektedir. Ancak kerahet vakti girmişse, bunun çıkması beklenmelidir. Sonrasında öğle namazına kadar olan sürede hem sünneti, hem de farzı kaza edilir.

Ancak Sabah namazı ne zamana kadar kılınır diyanet öğle vakti geçmişse sadece farzı kaza edilmektedir. Ayrıca güneşin tam tepede olması, batmasına 40-50 dakika zaman kalması gibi durumlarda da namaz kılınmaz, kaza edilmez.

Sabah Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır Nihat Hatipoğlu

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır Nihat Hatipoğlu tarafından da sıklıkla dile getirilmektedir. Eğer namaza yeni başlamışsanız, kaç rekat olduğunu ve nasıl kılacağınızı da bilmeniz gerekir. Sabah namazı toplamda dört rekattır. Bunlar 2 sünnet ve 2 farzdır.

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır Nihat Hatipoğlu namazın nasıl kılındığını da anlatmaktadır. Sabah namazını kılarken ilk sünnetini kılmak üzere niyet edilir ve iki rekat halinde kılınır. İkincisinin sonunda selam verilmektedir.

Sabah namazı ne zamana kadar kılınır Nihat Hatipoğlu bu namazın farzının da nasıl kılınacağını anlatmaktadır. Sünnet tamamlandıktan sonra farzını kılmak üzere niyet edilmektedir. Ardından da selam verilir. Böylece sabah namazı da tamamlanmış olur.

Sabah Namazı En Son Ne Zamana Kadar Kılınır?

Sabah namazı en son ne zamana kadar kılınır oldukça önemlidir. Zira her namazın kılınması gereken bir zaman aralığı vardır. Her Müslüman bunları bilmeli, takip etmelidir. Ancak bu saatler her şehirde değişiklik gösterebilmektedir.

Sabah namazı en son ne zamana kadar kılınır için farklı bir şehre gitmişseniz, o saatleri incelemeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekir. Buna göre alarm kurmak, sabah namazını kaçırmadan kılmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kalkabilmek için dua etmek, kalkacak olan arkadaştan yardım istemek de tavsiye edilir.

Sabah namazı en son ne zamana kadar kılınır için önce kılma zamanını bilmeniz gerekir. Sabah namazının vakti diyanete göre tan yerinin ağarmasından başlar. Sonlanması ise güneşin doğmasıyla gerçekleşir. Ayrıca sabah ezanının okunduğu saati bilmek de gerekir.

Sabah namazı en son ne zamana kadar kılınır için sabah ezanı okunma zamanı farklılık gösterebilir. Ancak gerek takvimlerden gerekse internet üzerinden bir inceleme yapmak size kısa sürede birçok sonuç sunar.

Sabah Namazı Ne Zaman Kılınır Diyanet

Sabah namazı ne zaman kılınır diyanet sayfası üzerinden bulunabilir. Buna ek olarak namazı nasıl kılacağınız da bilinmelidir. Her namazda bazı sureler okunmakta olup, bunlar bilmeniz şarttır. Namaz sureleri genel anlamda şu şekildedir;

 1. Amentü
 2. Sübhaneke Duası
 3. Ettehıyyatü Duası
 4. Tebbet Suresi
 5. İhlas Suresi
 6. Felak Suresi
 7. Nas Suresi
 8. Ayet-El Kürsi
 9. Kunut Duası-1
 10. Kunut Duası-2
 11. Fatiha Suresi
 12. Fil Suresi
 13. Kureyş Suresi
 14. Maun Suresi
 15. Allahümme Salli Duası
 16. Allahümme Barik Duası
 17. Rabbena Duası
 18. Kevser Suresi
 19. Kafirun Suresi
 20. Nasr Suresi

Sabah namazı ne zaman kılınır diyanet için bu duaları ezberlemeniz gerekir. Zira namazlar esnasıad okunmaktadır. Bunları doğru ve eksiksiz bir şekilde ezberlemeniz şarttır.

Sabah Namazının Sünneti Ne Zamana Kadar Kılınır?

Sabah namazının sünneti ne zamana kadar kılınır başta namaza yeni başlayanlar olmak üzere birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bunun için ilk olarak namazın hangi vakit aralığında kılındığı bilinmelidir.

Sabah namazının sünneti ne zamana kadar kılınır için diyanet, sabah namazının kılınma aralığını tan vaktinin ağarması ve güneşin doğması arasındaki sürede belirtmektedir. Dolayısıyla buna dikkat etmeniz gerekir.

Sabah namazının sünneti ne zamana kadar kılınır için namaz esnasında güneş doğmuşsa, yetişememişseniz ne yapılması gerektiği de bilinmelidir. Kerahet vakti geçtikten hem sünneti hem de farzı kaza edilmektedir. Bunun için olan süre ise öğlene kadardır.

Ancak öğlen vakti gelmişse sadece farzı kaza edilmektedir.

Sonuç

Sonuç olarak Sabah namazı, yeni bir güne başlarken kılınan ilk namazdır. 4 rekat olan bu namaz iki sünnet ve iki farzdan meydana gelmektedir. Kılma zamanı tan yerinin ağarmasıyla başlayarak, güneşin doğması ile sonlanmaktadır.

Bundan sonra kerahet vakti girmekte olup sonlandıktan sonra sünnet ve farzı öğlene kadar kaza edilebilir. Bundan sonra sadece farzı kaza edilmektedir. Namaz kılınırken bir takım dualar da edilmektedir.

Namaz esnasında bunlar doğru, düzgün bir şekilde okunmalıdır. Bu nedenle her Müslümanın bunu ezberlemesi şarttır. Eğer doğru bir kaynaktan, kitaptan yardım alırsanız, dakikalar içinde ezberleyebileceğiniz kolaylıktadır.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz