Ramazan Orucuna Nasıl Ne Zaman Niyet Edilir?

Ramazan ayında tutulacak olan oruçta niyet oldukça önemlidir. Niyetsiz oruç kabul edilmemekle beraber; hem kalben hem de sözle niyet edilmesi gerektiği de vurgulanmaktadır. Aynı zamanda da oruç için sahura kalkan kişiler de bir nevi niyet etmiş sayılmaktadır. Aynı zamanda da Ramazan ayındaki oruçlar için niyet etme vakti de belirli bir zaman zarfında gerçekleştirilmektedir.

Ramazan orucu için var olan zaman kısıtlaması iftar ile imsak aralığında değerlendirilmektedir. İmsaktan sonra gerçekleştirilecek olan niyetin de kabul edildiği bilinmektedir. Ancak imsak sonrasında herhangi bir ürünün tüketilmemesi ya da oruç tutmaya mani olacak hareketlerde bulunulmaması gerektiği de vurgulanmaktadır. Aksi takdirde gün içerisinde oruç tutmanın mümkün olmadığı da ifade edilmektedir.

Oruç tutmadan önce niyet edilme sürecinde geceden niyet edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda da Ramazan ayının her bir günü için ayrı ayrı niyetler edilmesi söz konusudur. Niyet zamanı kaza, kefaret ve diğer oruçlar için de aynı şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği ifade edilmektedir.

Şafi mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmesi gerektiği ifade edilmektedir. Nafile oruçları için ise öğle zamanı gelmeden niyet edebilmek mümkün olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked