Rabbi Yessir Velâ Tuassir Rabbi Temmim Bi’l-Hayr Anlamı Ve Fazileti

Rabbi Yessir duası

Rabbi Yessir duası birçok insan tarafından okunan ve oldukça kısa bir duadır. Rabbi Yessir duası akıllarda kolaylıkla tutulabilir ve ezberlenebilir. İşleri kolaylaştırmak, hayra vesile olması için edilir. Birçok fazileti vardır. Okunuşu besleme çekildikten sonra şu şekildedir;

 1. Rabbi Yessir ve la tüasir
 2. Sehlil Aleyna bi fadlike ye müyessir
 3. Rabbi zidne ilmen ve fehmen nafian
 4. Ve temmim bil hayri

Rabbi Yessir Kelime Anlamları Nedir?

Rabbi Yessir kelime anlamları nedir diye incelendiğinde şu şekilde olduğu görülmektedir;

 1. Rabbi Yessir: Rabbim kolaylaştır
 2. Velâ tuassir: Zorlaştırma
 3. Rabbi temmim bi’l-hayr: Rabbim hayırla sonuçlandır

Duayı okuduktan sonra da âmin demektir. Bu kısa anlamı olup uzun meali de vardır.

Her yerde okunabilecek daha bir işinizin daha başarılı olmasına, bir sınavdan istediğiniz puanı almanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda vesveseden kurtulmanıza, aile ortamında huzur elde etmenize destek olabilir. Eğer sıkıntı çekiyorsanız sizi ferahlığa kavuşturabilir.

Rabbi Yessir duası

Rabbi Yessir Duası Ne İçin Okunur

Rabbi Yessir duası ne için okunur özellikle bu duayı ilk kez duyan ve merak eden kişiler tarafından sorulmaktadır. Bu duayı okumanın birçok sebebi vardır.

Her insan işlerinin başarılı olmasını talep eder. Bunun için gerekli tüm çabalar gösterilmeli, önlem ve tedbirler alınmalıdır. Bu noktadan sonra başarılı olunması için dua etmek daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur. Rabbi Yessir duası da bunun için okunan dualardan biridir.

Ancak tek okunma nedeni bu da değildir. Eğer çok fazla sıkıntıdaysanız, vesveseniz varsa ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız yine bu Rabbi Yessir duası okuyarak çare bulabilir, manevi anlamda ferahlığa kavuşabilirsiniz.

Her öğrenci, sınavlarının başarılı olmasını ister. Bu hangi sınıfta olursa olsun geçerlidir. Eğer lise veya üniversite sınavlarına hazırlanıyorsanız, gerekli çalışmaları yapmanız şarttır. Rabbi Yessir duası okumak istediğiniz notu elde etmenize yardım edecek bir durumdur. 

Ayrıca böylece ruhen de rahatlayabilir, çalışmalarınızı daha iyi bir şekilde devam ettirebilirsiniz. Rabbi Yessir duası ne için okunur dolayısıyla aklınıza gelebilecek birçok şey için edilebilir.

Rabbi Yessir

Rabbi Yessir yukarıdaki durumlara ek olarak evlilikte olan sıkıntılara dair de okunabilir. Her evlilikte bir takım sorunlar yer alır. Bunların nedenleri birbirine göre farklılık gösterir. Herkes doğal boşanmaktan ziyade ilk olarak çözüme kavuşturmayı, böylece mutlu bir yuvayı ister.

Bunun için ilk önce sorunun nedeni incelenmelidir. Bu belirlendikten sonra gerekli önlemler ve tedbirler neyse dikkatli bir şekilde alınmalıdır. Ardından dua edilmeli, Allah’tan yardım istenmelidir. Rabbi Yessir duası burada okunabilir.

Buna benzer olarak herkes doğru bir kişiyle evlenmek ister. Ancak ne kadar incelenirse incelensin kesin olarak anlamak imkânsızdır. Rabbi Yessir duası okumak burada da hayırlı bir evlilik için okunabilir.

Rabbi Yessir Duası Hangi Surede

Rabbi Yessir duası hangi surede günümüzde birçok insan tarafından sorulmaktadır. Bunun nedenlerinden biri de duaların ayet olarak zannedilebilmesidir. Ancak bu Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir.

Bir dua olup, Hz. Muhammed S.A.V.’in Hadis-i Şerifi olduğu da kesinlik kazanmış bir görüş değildir. Ne zaman ve nerede söylendiği de malum değildir.

Ancak Rabbi Yessir duası içerisinde kullanılan dile bakıldığında ve cümle yapısı incelendiğinde Asr-ı Saadet döneminde, Sahabeler tarafından söylendiği düşünülmektedir. Büyük İslâm alimleri tarafından kabul görmüş olup, okunması da Müslümanlara önerilmiştir.

Ayıca Rabbi Yessir duası okuyan Müslümanlar da tesirli olduğunu kendileri bizatihi yaşayarak görmüş, böylece aktarılmasına vesile olmuşlardır.

Rabbi Yessir Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?

Rabbi Yessir dilek için kaç defa okunmalı? Sorusu bir isteği, arzusu olanlar tarafından sıklıkla incelenen bir konudur. Buna karşılık üzerine kesin bir bilgi yer almamaktadır. Dolayısıyla gün içerisinde mümkün olduğu kadar çok okumanız tavsiye edilir.

Bu dua günün her vaktinde okunabilir. Rabbi Yessir duası zorda kaldığınızda da edilebilir. Eğer duaların Allahü Teâla tarafından kabulünü kolaylaştıran makbul zamanlarda özellikle edilmesi önerilir. Bu zamanlar şöyledir;

 1. Savaş meydanlarında
 2. Oruç tutarken
 3. Ölülerin defni ardından
 4. Hac yolculuğu yaparken
 5. Seher vakitleri geldiğinde
 6. Bayram sabahlarında
 7. Kandil gecelerinde
 8. Cuma günlerinde
 9. Farz namazları ardından

Rabbi Yessir duası etmek adına farz namazlarından sonra en uygun olandır. Eğer maddi sebeplerden dolayı edilmek isteniyorsa sabah namazı arkasından etmek, özel durumlardan dolayıysa yatsı namazı ardından etmek büyük âlimler tarafından önerilmektedir.

Rabbi Yessir duası

Rabbi Yessir Sınavda Okunabilir Mi?

Rabbi Yessir sınavda okunabilir mi? Her öğrencinin sorduğu sorular içindedir. Günümüzde daha iyi bir okulda okumayı, istediği bölümü kazanmayı her öğrenci ister. Bunun için yoğun bir şekilde çalışılmakta, gayret sarf edilmektedir.

Sınavın kazanılabilmesi, istenen bölümün, okulun gelmesi için Rabbi Yessir duası okumak da faydalıdır. Ders çalışırken, makbul zamanlarda, günün farklı anlarında okumak istediğiniz sonucu almanıza yardım edebilir.

Rabbi Yessir Duası Hangi Amaçlarla Okunabilir?

Rabbi Yessir duası hangi amaçlarla okunabilir için verilebilecek cevaplar farklılık gösterir. Genel anlamda bunlar şekildedir;

 1. Maddi hayat ve özel yaşamla alakalı problemlerin rahatlıkla çözülmesine yardımcı olur.
 2. Okuyan şahısların her ruhsal problemden, vesveseden kurtulmasına, böylece huzura ermesine yardım eder.
 3. Rızık duası hükümde olduğu için, duayı ederek helal rızık arayan Müslümanlar Allah’ın izniyle yoksulluk görmez.
 4. Çaresiz hisseden, çıkış yolu bulamayan kişilere hayırlı kapılar vesile eder.
 5. Aile içerisinde ciddi problemleri olan kişiler Rabbi Yessir duası sayesinde huzurlu bir aile ortamına sahip olabilir.
 6. Dostları tarafından aldatılan tüccarlar için zor durumdan kurtulmayı sağlar.
 7. Düşmanlara karşı zorluk çeken askerlere karşı zor durumdan kurtulmayı sağlar.
 8. Ağır sorumluluktan yıpranan, yurduna, memleketine ulaşmakta zorluk yaşayan yolculara zor durumdan kurtulmalarını sağlar.
 9. Kötü alışkanlıkları olan ve kurtulamayan kişilere bunları terk etmesinde yardımcı olur.

Rabbi Yessir duası hangi amaçlarla okunabilir ayrıca işlerin hayırlı şekilde sonlanmasına da yardımcı olur. Kişilere manevi anlamda güç vermek, özgüven sahibi olmalarını sağlamak, utangaçlık hislerini ortadan kaldırmak için de edilebilir.

Rabbi Yessir Duasından Önce Abdest Alınır Mı?

Rabbi Yessir duasından önce abdest alınır mı birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Söz konusu dua birçok sıkıntıya, soruna ve isteğe karşı günün her zamanında okunabilir. Öncesinde abdest almak zorunlu kabul edilmemiştir.

Bununla birlikte Rabbi Yessir duası öncesinde abdest almak, varsa da yenilemek güzel bir harekettir. Abdest sonrasında sessiz ve sakin bir yere gitmek, içten bir şekilde dua etmek oldukça isabetli karardır.

Bazı kaynaklarda ayrıca Rabbi Yessir duası ederek sorunlarından kurtulmak isteyenlere, az da olsa sadaka vermeleri önerilmektedir. Bilindiği üzere ihtiyacı olan kişileri sadaka vererek sevindirmek malın bereketini arttırmakta, duaların kabulünü kolaylaştırmakta ve kazaları, belaları uzaklaştırmaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak Rabbi Yessir duası farklı sebeplerden dolayı okunabilmektedir. Sınava hazırlanırken iyi not almak, hayırlı ve doğru bir evlilik yapmak, evlilikte sorunların çözülmesi, maddi yahut manevi sebepler gibi birçok nedenden dolayı edilebilir.

Sabırlı ve içten duygularla bu duayı etmek sizi kısa sürede isteğinize kavuşturabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir