Peygamber Efendimizin Çocukluğu Nasıldı ?

Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem daha dünyaya gelmeden bir çocuk için hayati önem taşıyan aile bireylerinden babasını kaybetmişti. Anne karnında iken babası Abdullah bir sefer dönüşü hayatını kaybetmişti.

               Nurlu çocuğun doğum vakti yaklaştıkça, annesi Amine hatun rüya aleminde bir takım sesler duyuyordu. Müjdeler olsun Ya Amine sen alemlere rahmet bir peygambere hamilesin. Peygamber efendimiz Miladi Rebiulevvel ayının ikinci pazartesi günü sabaha karşı Medine’de dünyaya gelmiştir.

               Alemlere rahmet nur çocuk doğduğu zaman yeryüzünde birçok harikulade olaylar meydana gelmiştir. Kabe’de putlar yüz üstü yere serilmiş, İran’da Kisra sarayında mühendislerin yıkılmaz diye rapor verdiği 14 sütun devrilmiş, Save gölü kurumuş, Mecusi’lerin bin yıldır sönmeyen ateşi sönmüştür.

               Peygamber efendimizin dedesi Abdülmüttalip, o geceyi şöyle anlatır. Torunumun doğduğu gece, Kabe’yi tavaf etmek için Kabe’ye gitmiştim. Bir ara Kabe’nin bir tarafa doğru secde edilir gibi eğildiğini gördüm. Dikkat ettim o taraf torunum Muhammed’in doğduğu evdi.

               Daha doğumunda yeryüzünde böylesine harikulade olayların yaşandığı babasız dünyaya gelen o yetim çocuk alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed Mustafa’dan başkası değildi. Peygamber efendimiz çocukluğu dahil kendisinden asla yalan sadır olmamıştır. Daha küçükken onun lakabı emin yani güvenilir Muhammed’di. Nereye giderse gitsin, iki kuş onu kanatları ile güneşten gölgelerdi.

               Çocukluğunda bile putlara hiç tapmamış, yetişkinlik döneminde ise atası İbrahim aleyhisselamın dini olan Hanif dini üzerine ibadet etmiştir. Peygamber efendimiz 6 yaşında iken annesi Hazreti Amine’yi kaybederek hem yetim hem de öksüz bir çocuk olarak hayatına devam etmiştir. Peygamber efendimizin annesi vefat ettiği zaman Sema ehli olan Melekler çok üzülmüşler, Yarabbi! Habibim diye sevdiğin, Muhammed babasız dünyaya geldiği gibi şimdi de annesiz kaldı, küçücük yüreği ile bu acıya nasıl dayanacak diye üzülmüşlerdir.

               Bu olay üzerine Cenabı Hak meleklerine Ey Meleklerim! Elbette ben sizin düşünmediğiniz nice şeyleri düşünürüm. Her çocuğu annesi babası terbiye eder. Habibim Muhammed Mustafa’yı ben terbiye etmeyi murad ettim. İşte Peygamber efendimiz çocukluğundan beri ilahi terbiye altında yetişmiş, peygamberliğe adım adım Rabbi Kerim’i tarafından hazırlanmıştır. 

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked