Peygamber Efendimiz İlk Ticari Seferini Nereye Ve Kiminle Yapmıştır?

Peygamber efendimizin amcası Ebu Talib büyük bir geçim sıkıntısında idi. Ticaret yapmak maksadıyla Kureyş’in tertiplediği ticaret kervanına katılarak Şama gitmeyi kararlaştırdı.

            Yol hazırlıkları yapılıyordu. Efendimiz çok sevdiği amcasından bir müddet ayrılacaktı ama gönlü bu ayrılığa tahammül etmiyordu. Zira yıllar önce hem muhterem babasını hem de aziz annesini böyle iki seyahat sonunda kaybetmemiş miydi? Efendimiz en sevdiği amcasını Günlerce üzgü durduktan sonra amcasına açılmak zorunda kaldı. Hasret ve hüzün da kaybetmekten korkuyordu.

Dolu mübarek sesiyle ona şöyle hitab etmekten kendini alamadı.

-Amcacım beni nereye ve kime bırakıpta gidiyorsun. Burada ne annem ver ne de babam.

Amcası Ebu Talib bu sözler üstüne hemen kararını değiştirdi. Artık evrenin efendisi de amcası ile bu yolculuğa çıkacaktı.

Kureyşin ticaret kafilesi Şam ile Kudüs arasında suyu bol ve bahçelerle kaplı Busra kasabasında mola verdi. Bu sırada Busra panayırına yakın küçük bir manastırda bir rahib yaşıyordu. Bahira, bu rahib Hristiyanların hatırı sayılır bir alimi idi.

Garipdir ki önceki senelerde Kureyş kervanı ile hiç ilgilenmeyen Bahira bu sefer kafileye yakın bir alaka gösterip onlar için bir ziyafet tertip etti. Bu ilgi bu ziyafet nedendi. Rahib Bahira o ana kadar kafilede şahit olmadığı bir manzara ile karşılaşmıştı.

Manastırda Kureyş kafilesini seyrederken bir bulutun efendiler efendisini gölgelediğini görmüştü. Kafile gelip, o zaman kadar hiç yeşerdiği görülmeyen ağacın altına eşyalarını koydukları zaman ağacın birden yeşerdiğine şahit olmuştu.

Kureyş’liler rahibin ziyafetine iştirak ettiler. Ancak sofrada tek bir kişi eksikti. Bahira’nın aradığı kainatın efendisi yaş itibarı ile küçük olduğu için kafilenin eşyalarını beklemekle vazifelendirilmişti.

Bahira, bütün dikkati ile sofradakileri süzüyordu. Ancak aradığı nurlu sima yoktu yanlarında. Sordu. İçinizde yemeğe gelmeyen var mı?

 Hayır ey Bahira.

Sadece eşyalarımız beklemek üzere bırakılmış bir çocuk var. Rahib Bahira onunda gelmesi için israr etti. Kureyşliler bu israra üzerine kainatın sultanı efendiler efendisi Muhammed Mustafa nurlu çocuğu alıp getirdiler.

Rahib Bahira, hayret ve dikkatle efendimizi inceliyordu. Aradığını bulmuştu. Zira bu çocuğun her hali ve hareketi geçmiş kitaplarda bildirilen son peygamberin vasıflarına uyuyordu.

Rahib kainatın efendisine dedi ki:

Lat ve Uzza hakkı için sana soracağım sorulara cevap ver. Nur gözlerde bir tiksinti bir nefret belirdi. Kainatın efendisi hiçbir zaman putlara tapmamış ve putlardan hoşlanmamıştı.

Lat ve Uzza adına benden bir şey isteme.

         Vallahi onlardan nefret ettiğim kadar hiçbir şeyden nefret etmem. Bahira, o zaman Allah hakkı için sana soracaklarıma cevap ver. Peygamber efendimiz, sor istediğini sor dedi. Sorduğu her soruya aldığı cevap Bahira’yı hayretler içerisinde bırakıyordu.

Kainatın efendisini sırtına baktı. Peygamberlik mührünü gördü. Bu genç şeksiz şüphesiz son paygamberdi. Rahib Peygamber efendimizin amcası Ebu talibe dönerek;

 -Bu çocuk senin neyin olur?

-Oğlumdur.

-Hayır, o senin oğlun değil doğru söyledin. O benim öz oğlum değil yeğenimdir.

-Peki babasına ne oldu? Annesi bu çocuğa hamile iken vefat etti.

-Rahib Ebu Talibe bu yeğenini memleketine geri götür. Onu hasetçi Yahudilerden koru. Vallahi Yahudiler onu görüp benim fark ettiklerimi fark ederlerse ona kötülükte bulunurlar. Çünkü senin yeğenin namı şanı büyük ahir zaman nebisidir. Bu tavsiye üzerine Ebu Talib mallarını orada satarak aziz yeğeni ile Mekke’ye döndü. Böylece Peygamber efendimiz ilk ticaret seferini amcası Ebu Taliple Busra Kasabasına yapmış oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked