Panik Atak Duası ve Faziletleri.

Panik Atak

Panik atak duası bu rahatsızlığı olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Bu sorunlar, günümüzde birçok kişide meydana gelmektedir. Strese, heyecana veya tehlikeye vücudun verdiği tepkinin abartılı olmasıdır.

Bunlar ani bir şekilde, kişinin kontrolü olmaksızın kendini gösterebilir. 10 dakika içinde zirveye çıkmakta olup en fazla 20 ile 30 dakika arasında sona erer. Ancak bazı durumlarda 1 saate kadar da ulaşabilir. Bunlar günün herhangi bir zamanında, yerinde olabilir. 

Bu mağazada, sokakta, araba kullanırken, hatta otururken meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kişilerin sosyal hayatlarını da olumsuz etkilemektedir. Panik atak duası bu nedenle kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bunun için bazı dualar olup ilki şahmeran duasıdır.

Bunun 21 gün süre boyunca, günde 21 kere edilmesi tavsiye edilmektedir.

Panik Atak İçin Dua

Panik atak için dua arasında olan şahmeran duası birçok kişi tarafından edilmektedir. Bunun etkilerinden şöyle bahsedilmektedir;

 1. Okuyan kişinin kısmeti açılır
 2. Satılamayan mallar satılabilir
 3. Vesvese, korku, panik atak gibi durumlardan giderilir.

Ancak panik atak duası kaç kere edileceği her iş için farklı olarak belirtilmiştir. Bu bakımdan iş nedeniyle edilmek isteniyorsa 7 gün, satılamayan bir mal varsa 11 gün, kısmet içinse her gün sabah ya da akşam 21 kez okunması belirtilmektedir.

Dua etmeden önce duaların kabul edildiği saatlerin bilinmesi de önerilir. Bunlar şöyledir;

 1. Seher vakti
 2. Zeval vakitleri
 3. Regaib gecesi
 4. Ezan okunduğu zaman
 5. Ezan ile kamet arasında
 6. Şaban ayının 15. gecesi
 7. Arefe günleri
 8. Ramazan ayı
 9. İftar zamanları
 10. Kur’an-ı Kerim okunurken
 11. Mübarek gün ve geceler
 12. Cuma günleri öğle ve ikindi arası
 13. Anne-baba, yolcu tarafından edilen dualar
 14. Kur’an-ı Kerimin hıfzedilmesi
 15. Namaz kılarken
 16. Namazlardan sonra
 17. Kur’an-ı Kerim hatmedildikten sonra
 18. Kalpte incelik hissedildiği zaman
 19. Kâbe-i Şerifi görünce
 20. Sıkıntılı veya hastayken
 21. Oruç tutarken
 22. Yağmur yağarken

Eğer duanın tesirinin artmasını istiyorsanız bu vakitlerin kaçırılmaması gerekir. Bilindiği üzere anne babaların da duaları kabul edilir. Panik atak için dua hakkında onlara bilgi verip bir çözüm olması için size dua etmelerini istemeniz yeterlidir.

Panik Atak

Panik Atağa İyi Gelen Dua

Panik atağa iyi gelen dua özellikle bu rahatsızlığa sahip olanlar tarafından sorulmaktadır. Bunun için bir diğer dua da kısa panik atak duası olarak geçmektedir. Burada üç tane esma okunduktan sonra Rad suresinin 28. ayeti okunmaktadır.

Bu dua kişinin panik atak belirtileri çıktığı anda okunur. Söz konusu belirtiler ise şu şekilde verilmektedir;

 1. Ölüm korkusu yaşamak
 2. Gerçek olmayan hisler yaşamak
 3. Kendinden geçmek
 4. Kontrolü kaybetme korkusu yaşamak
 5. Delirmek
 6. Göğüs ağrısı çekmek
 7. Mide bulantısı ya da karın ağrısı çekmek
 8. Baygınlık hissi ya da baş dönmesi olması
 9. Karıncalanma ve uyuşma hissi
 10. Ateş basması
 11. Boğulma hissi
 12. Nefes darlığı
 13. Titreme
 14. Terleme
 15. Nabzın hızlanması
 16. Çarpıntı

Panik atak duası kısa bu belirtiler kendini gösterdiği anda okunabilir. Ayrıca yoğun stres altındayken, özgüven eksikliğinde de edilebilir. Üst üste okunmasında herhangi bir sakınca bulunmaz. Duaların ve Esmaü’l Hüsnanın Türkçe halleri değil Arapçası okunur.

Eğer Rad suresini ezberlememişseniz veya ezberleyemiyorsanız, yazılı metinden de okumanız mümkündür. Panik atağa iyi gelen dua ile bu sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.

Panik Atak İçin Okunacak Dua

Panik atak için okunacak dua uzun olarak da vardır. Bunun için Bakara suresinin 255. ayeti olan Ayetel Kürsi’yi ve Haşr Suresinin son üç ayeti okunur. Âlimler uzun duanın her sabah ile gece birer defa okunması halinde bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara karşı kişilerin korunacağını söylemektedir.

Dolayısıyla panik atak duası uzun bu rahatsızlığa dair de edilebilir. Bunun da Arapça olması gerekir. Âlimler bu duayı etmek için şu önerilerde de  bulunmaktadır;

 1. İmkân buldukça Kur’an-ı Kerim okunmalıdır. Zira en büyük şifa kaynağıdır.
 2. Kişiler özel yaşamlarına dikkat etmelidir. Kendilerini ve ailelerini sıkıntıya uğratacak, hatalı davranışlar yapılmamalıdır.
 3. Sürekli abdestli olarak dolaşmak, panik atağın hafiflemesine yardım eder.
 4. İşine emek eren, ciddiyetle yapan ve başarılı sonuçlar alanlar ruhsal yönden daha huzurlu hisseder.

Bunlara ek olarak dua etmeyi de bir alışkanlık haline getirmek gerekir.

Panik Atak İçin Okunacak Dualar

Panik atak için okunacak dualar için verdiklerimizin hepsi edilebilir. Ancak bunların daha tesirli olmasını istiyorsanız bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan ilki nerede ettiğinizdir. Zira âlimler duaların sessiz bir yerde tek başına edilmesi gerektiğini belirtmektedir.

İnsanlar tek başına olduklarında kendilerini daha rahat hisseder. Panik atak duası da bu nedenle yalnız olduğunuzda daha iyi edilebilir. Ayrıca yanınızda kimse yoksa ses çıkmıyorsa sizi rahatsız edecek, konsantrasyonunuzu bozacak bir etmen de bulunmaz.

İkinci olarak bilmeniz gereken de dua etmektir. Panik atak için okunacak dualar suredir. Bu sebeple ister ezbere okuyun isterseniz cüz, Kur’an-ı Kerim üzerinden okuyun ilk olarak gusül abdestiniz olmalıdır. Eğer yoksa almanız şarttır.

Gusül abdesti normal abdest yerine de geçer. Ancak yeniden normal bir abdest almak da güzel bir davranıştır. Panik atak duası ardından ister uzun, ister kısa şekilde edilebilir. Aynı zamanda şahmeran duasını da arzu edenler okuyabilir.

Panik Atak Dua İle Geçer Mi?

Panik atak dua ile geçer mi bu rahatsızlığa sahip olanlar tarafından sıklıkla sorulur. Panik atak bu rahatsızlığa sahip olanları büyük bir endişeye sürükler. Zira insanlar bu durumu kontrol edemez. Bu sebeple özellikle sosyal ortamlarda, dışarılarda kişileri büyük bir sıkıntıya sokar.

Yanlış anlaşılmalar, problemle sıklıkla yaşanır. Bu nedenle Panik atak duası edilebilir. Bunu her gün ederseniz, kısa süre içerisinde tesirini görebilir, böylece daha rahat ve sorunsuz bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Ancak bunun için duayı doğru bir şekilde etmeniz gerekir. Dolayısıyla şu gibi maddelere önem verilmelidir;

 1. Dua doğru edilmelidir. Hatalı okunmamalıdır.
 2. Eğer ezberlememişseniz bakarak da okunabilir.
 3. Etmeden önce abdest alınmalıdır. Zira bunlar Kur’an-ı Kerim ayetidir.
 4. Dua sessiz, yalnız bir yerde edilmelidir.
 5. İhlaslı ve samimi olunmalıdır.

Eğer bu maddelere dikkat ederseniz Panik atak duası kısa sürede tesirini gösterebilir. Panik atak dua ile geçer mi de böylece mümkün olur.

Panik Atak Duası Var Mı?

Panik atak duası var mı? Sorusu buna sahip olan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bunun cevabı evet olup yukarıda verdiğimiz dualar edilebilir. Bunun tesirinin artması için bahsettiğimiz konulara dikkat edilmesi, duanın kabul edildiği zamanlarda edilmesi önerilir.

Panik Ataklar, hayatlarının herhangi bir döneminde herkes tarafından olabilir. Bir gençten, menopoza giren bir kadına ve hatta yaşlı bir vatandaşa kadar herkes; her yaştan insan bu hastalıktan muzdarip olabilir. “İslam’da panik atak nedir” diye merak edenler için, İslam’da bu “Züra Gazi” veya ilahi korku (ya da sadece korku) olarak kabul edilir. Bu nedenle panik atak geçiriyorsanız, Allah’tan size yardım etmesini istemeyi düşünmeli ve içinde bulunduğunuz durumdan kurtulmalısınız.

İslam’da Panik Atakla Başa Çıkmak

Muhammed (SAV)’in sünnetine, O’nun öğretilerine, kurallarına ve uygulamalarına uyanlar, bizler ve Müslümanlar içindir. Örneğin, panik atak yaşıyorsak ve ölme/hasta olma veya kontrolü kaybetme hissi yaşıyorsak, bu panik atak olarak kabul edilir. Kontrolü kaybetme hissine korku, stres ve/veya hüsrana uğramak gibi pek çok şey neden olabilir. Allah’ın (SAV) her zaman başarılı olmamızı istediğini her zaman hatırlamaya çalışmalıyız, bu yüzden şu anda sakin olmamamız için hiçbir neden yok, çünkü bu hayatımızı uzatmaya ve gelecekte bizi güvence altına almaya yardımcı olacaktır.

Akılda tutmamız gereken bir diğer şey ise panik atak çok korkutucu olsa da dünyanın sonu değil. Bu saldırılardan kurtulan ve mutlu ve normal hayatlar sürdüren sayısız insan hikayesi var. Hemen kendimize “Neden panik atak geçiriyorum?” diye sormalıyız. Bu sorunun cevabını biliyorsak, sorunu çözmek için bazı adımlar atmaya çalışmalıyız.

Bir saldırıyı önlemenin en iyi yolu, saldırı yaşamamıza neden olduğu bilinen durumlardan kaçınmaktır. Örneğin aşırı kafein tüketiminin birçok insanda panik atağa neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, sık sık kahve içenler, bugünün toplumunda nadir olmayan bir şekilde, günlük alımlarını 2 fincan ile sınırlamalıdır.

İslam’da panik atak geçirirken, Allah’ın (SAV) her zaman bizimle olduğunu ve bize barınak, rahatlık ve huzuru sağlayacağını her zaman hatırlamaya çalışmalıyız. Bu nedenle, herhangi bir şekilde endişe veya stres hissettiğimizde, en yakın Müslüman ibadethanesine gitmeli ve cami bekçilerinden veya diğer iddialardan (din adamlarından) bilgi almalıyız. Panik atak yaşadığımızda çoğu Müslüman bizim için dua eder. Ek olarak, düzenli fiziksel egzersizler ve iyi diyetler de vücudumuzun en iyi durumda kalmasına yardımcı olabilir. İslam’da panik ataklarla başa çıkmak için bu ipuçları, kimsenin gereksiz yere acı çekmesini engelleyebilir.

Müslüman inancında, panik atak geçiriyorsak ve tehlike olduğunu hissediyorsak, o zaman ruhsatlı bir uygulayıcıdan (müftü veya rai olan) yardım istemeliyiz. Panik atak belirtilerini tanımak ve bunlarla başa çıkmak için eğitildikleri için bizi iyice incelemeliler. Bu doktorlar genellikle İslam hakkında çok bilgilidir ve kariyerlerinin başkalarını bu harika din hakkında eğitmekle çok ilgisi vardır. Bu doktorlar “dünyevi” olarak kabul edilirler ve dinin çeşitli yönlerini incelediler. Bu nedenle panik atak geçirirken yaşayabileceğimiz sorunları çözmemize yardımcı olabilirler.

Sonuç

Sonuç olarak incelendiğinde panik atak rahatsızlığının ülkemizde birçok kişide olduğu görülmektedir. Bu insanların hayat kalitesini, standartlarını da düşürür. Buna çözüm bulmak istiyorsanız Panik atak duası edilebilir.

Eğer doğru bir şekilde, ihlaslı ve samimi olarak edilirse, kısa sürede içerisinde bu rahatsızlıktan kurtulmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir