Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

İslam dininin en önemli ibaretleri arasında yer alan orucun sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Oruç: Ramazan ayı boyunca toplam 30 gün tutulmaktadır. Sabah namazıyla başlayan oruç ibadeti akşam ezanının okunmasıyla birlikte yapılan iftarla açılır.

Oruç ibadetinin sağlık açısından faydalarının büyük bir kısmı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Oruç ibadeti sırasında vücutta depo edilen yağ hücreleri yakılmaya başlar ve kilo vermeye yardımcı olur

Araştırmalara göre oruç tutulan dönemlerde kandaki şeker seviyesi gün içerisinde dengelenemektedir. Bu durum insülin sağlığına olumlu etki sağlamaktadır.

Oruç tutulan dönemlerde sindirim sisteminin temizlenmesinden dolayı oruç; cildin temizlenmesine ve akne tedavisine yardımcı olur. Oruçlu dönemlerde aç kalınarak karaciğer ve böbreklerdeki toksinlerin temizlenmesi sağlanır.

Oruç tutmanın bir diğer faydası ise sindirim sisteminin dinlenmesini sağlayarak metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Oruç tutmak böylece sağlıklı olarak kalori yakmaya yardımcı olur.

Oruç tutan kişiler sağlığın yanı sıra manevi olarak ta tüm kötü alışkanlıklarından uzaklaşmış oluyor. İyimserlik, yardımlaşma gibi insanı insan yapan davranışlar bu dönemde daha fazla belirginleşiyor. Akrabalar iftar ve sahur sofralarında bir araya gelerek birlikte vakit geçirmiş oluyor ve akrabalık bağlarını güçlendirmiş oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked