Nazar İçin Okunacak Dua, En Etkili Nazar Duaları

Nazar İçin Okunacak Dua

Nazar için okunacak dua birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Nazar hak olup sadece insanlara değil hayvanlara, cansız nesnelere de tesir gösterebilmektedir. Hastalığa, ölümlere neden olabilmektedir. Cansız nesnelerin ise kırılmasına, zarar görmesine sebeptir.

Nazar için okunacak dua ile bu durumun etkilerinden korunabilir. Nazar hakkında birçok hadis-i şerif de bulunmaktadır. Dolayısıyla günün farklı zamanlarda dua ve sure okunmalıdır. Bunlar kısa olduğu için rahatlıkla akılda kalıcıdır.

Nazar için okunacak dua Arapça edilmekte olup henüz ezberlememişseniz kâğıt üzerinden de okunabilmektedir. Ancak daha rahat, hızlı olması için ezbere almak daha kolay olacaktır.

Nazar İçin Okunacak Dua

Nazar için okunacak dua oldukça fazladır. Bunlardan biri Fatiha, Ayet-el Kürsi, Kafirun, Felak, İhlas ve Nas sureleri okumadır. Bunlar 7 kez okunarak hastaya üflenirse etkisi görülür. Aynı şekilde tuza okunarak, suda eritmek suretiyle de içilebilir.

Nazar için okunacak dua için farklı dualar da vardır. hadis-i şeriflerde Fatiha ile Ayet-el Kürsi okuyana o gün nazar değmeyeceği de buyrulmaktadır. Ek olarak iki kul euzu surelerinin, Ayet-el Kürsi-iki kul euzu-Kalem suresinin sonunu okumak da nazara karşı okunması buyurulan hadisler arasındadır.

Nazar İçin Okunacak Dua
Nazar İçin Okunacak Dua

Nazara Karşı Dua

Nazara karşı dua aynı zamanda nazardan korunmak üzere nazardan korunmak için de okunmaktadır. Böylece kişiler kötü bakışlara karşı korunabilir. Bu bakımdan âlimler ayat-ı hırz’ın okunmasını ve üzerinde taşınmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca,

 1. Ayet-el Kürsi,
 2. Fatiha,
 3. Muavvizeteyn,
 4. Nun suresinin sonundaki iki ayet de okunabilir.

Nazara karşı dua içinde yer alan bu sureler, dualar sayesinde korunmak mümkündür.

Nazardan Korunma Duası

Nazardan korunması duası bunun kötü etkilerinden korunmanıza yardımcı olur. Bunlar herkes tarafından, istenen yerde edilebilmektedir. Eğer evden dışarı herhangi bir sebeple çıkmak istiyorsanız hemen edebilirsiniz.

Nazardan korunma duası dışarıda da edilebilir. Eğer işteyseniz ve aklınıza gelirse de okumanız için bir engel bulunmamaktadır. Ancak daha rahat olabilmek ve duayı güzel edebilmek için o an yalnız olunması, etrafta kimse olmaması tavsiye edilir.

Nazara Karşı Okunacak Dua

Nazara karşı okunacak dua arasında faziletli olduğu söylenenler de vardır. Bunlar yukarıda verdiklerimize ek olup nazar için okunacak dua arasında şu şekildedir;

 1. Mülk Suresi
 2. La Yestevi
 3. Amenerrasulü
 4. Salavat Duası
 5. Nazar Duası
 6. Yasin Suresi
 7. Sübhaneke Duası
 8. Fetih Suresi
 9. İhlas Suresi
 10. İnşirah Suresi
 11. Nas Suresi
 12. Felak Suresi
 13. Kehf Suresi
 14. Ayetel Kürsi
 15. Fatiha Suresi

Nazara karşı okunacak dua arasında bunlar da vardır. Bunlar da istediğiniz yerde edilebilmektedir. Dolayısıyla ezberlerseniz her yerde etmeniz mümkündür.

Nazara Karşı Okunacak Dualar

Nazara karşı okunacak dualar, bunun kötü etkilerinden korunmanızı sağlar. Ancak öncesinde bazı bilmeniz gerekenler de bulunmaktadır. Dualar ve sureler okunurken kişilerin gusül abdestinin olması gerekebilmektedir.

Nazara karşı okunacak dualar bu nedenle almanızı gerektiren bir durum olmuşsa, sureleri ve duaları okumadan önce mutlaka almanız gerektirebilir. Bu durum abdest için de geçerlidir. Eğer böyle bir durum oluşmamışsa, tesirini arttırması için almak güzel bir davranıştır.

Nazara karşı okunacak dualar ayrıca duaların ve surelerin doğru okunması, kişilerin samimi bir şekilde etmesi ve hatasız olması gerekir. Dolayısıyla okunduğu esnada büyük bir özen de gerektirir.

Nazar Değen Kişiye Okunacak Dua

Nazar değen kişiye okunacak dualar yukarıda verdiğimiz gibidir. Eğer size değmemişse ancak bir tanıdığınız etkilerini yaşıyorsa veya siz şüpheleniyorsanız nazara için okunacak dua edilebilir. Bu istediğiniz zamanda ve yerde olabilir.

Nazara karşı okunacak dualar için duaların makbul olduğu zamanların seçilmesi de tavsiye edilir. Böylece etkileri artar. Bunlar şöyledir;

 1. Seher vakti
 2. Ramazan ayı
 3. Cuma günlerinde belirli bir vakit aralığı
 4. Cuma günü öğle ve ikindi arası
 5. Recebin ilk gecesi
 6. Şabanın 15. gecesi
 7. Arefe günü
 8. Bayram geceleri
 9. İftar zamanı
 10. Günün zeval vakti

Nazara karşı okunacak dualar bu vakitlerde de edilebilir. Bu sayede nazar için okunacak dua kişi üzerinde etkisini daha tesirli gösterebilir.

Nazardan Korunmak İçin Dua

Nazardan korunmak için dua bunun etkisini görmeyen ancak kendisini korumak için etmek isteyenler tarafından da edilebilir. Nazar için okunacak dua bu bakımdan duruma göre farklılık göstermez. Yukarıda verdiğimiz ayetler ve sureler tercih edilebilir.

Nazara korunmak için dua ederken bahsettiğimiz makbul zamanlara dikkat edilmesi önerilir. Bunun için yukarıdaki maddelere bazı ekler de şöyledir;

 1. Ezan okunduğu zaman
 2. Ezan ile kamet arasındaki zaman
 3. Namaz kılarken, secdedeyken ve namazdan sonra
 4. Kur’an-ı Kerim hatmedildikten sonra
 5. Kabe-i Şerifi görünce
 6. Kalbinde incelik hissettiğinde
 7. Sıkıntı, hastalık durumlarında
 8. Oruç tutarken
 9. Yağmur yağarken
 10. Kur’an-ı Kerim okunurken
 11. Kur’an-ı Kerimin hıfzedilmesi

Nazardan korunmak için dua bu gibi durumlarda edilirse etkisi daha tesirli olabilir.

Nazar İçin Okunacak Sure

Nazar için okunacak sure de bulunmaktadır. Bunlar oldukça fazla olup bazıları şu şekildedir;

 1. Mülk Suresi
 2. Yasin Suresi
 3. Fetih Suresi
 4. İhlas Suresi
 5. İnşirah Suresi
 6. Nas Suresi
 7. Fatiha Suresi
 8. Felak Suresi
 9. Kehf Suresi

Nazar için okunacak sure arasında başka sureler de vardır. Bunların hepsi edilebilir.

Nazar İçin Okunacak Sureler

Nazar için okunacak sureler bunun etkilerinden korunmanızı, varsa mevcut etkilerinden kurtulmanızı sağlar. Bunun için okumanız önerilen sureler yukarıda verilen şekildedir. Bunlar okunurken gusül abdestinin ve normal abdestin alınması ve uygun bir yerde edilmesi tavsiye edilir.

Nazar Değmemesi İçin Dua

Nazar değmemesi için dua birçok kişi tarafından merakla incelenmektedir. Nazar, kişilerde birçok olumsuz etkiye neden olabilmektedir. Bu cansız varlıklar, hayvanlar için de geçerlidir.

Nazar değmemesi için dua için vermiş olduğumuz sure ve dualardan her biri okunabilir. Bunları başta makbul zamanlar olmak üzere günün her anında okumanız mümkündür.

Nazardan Kurtulmak

Nazardan kurtulmak bu duruma uğraşmış birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bundan kurtulma yöntemleri mevcut olup verdiğimiz sureler ve dualar nazar için okunacak dua arasındadır. Etkisini kısa sürede göstermesi, tesirini arttırması için makbul zamanlar kaçırılmamalıdır.

Nazar Ve Halsizlik İçin Dua

Nazar ve halsizlik için dua sadece bu etkinin olması durumunda okunmamaktadır. Aynı zamanda kişilerin kendini halsiz hissettiği durumlarda da nazar için okunacak dua edilebilir. Böylece kısa süre içerisinde bu durum etkisini kaybedebilir.

Nazara Okunan Dua

Nazara okunan dua halsizliğe ek olarak korunma amacıyla da okunabilir. Eğer evden dışarı çıkacaksanız ve nazardan korunmak istiyorsanız, nazara için okunacak dua edilebilir.

Nazara okunan dua için verdiğimiz dualardan, surelerden herhangi biri edilebilir.

Sonuç

Sonuç olarak nazar haktır. Bakışlar insanları hasta edebilmekte, öldürebilmekte nesnelere zarar verebilmektedir. Nazar için okunacak dua ve sureler mevcuttur. Böylece etkilerine karşı korunabilir. Aynı şekilde nazar değmesi varsa da okunabilmektedir. Bu sayede kısa sürede tesiri görülür.

Posted in Dua
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir