Musab Bin Umeyr Kimdir?

Mekke’nin nüfuslu ailelerinden olan ve oldukça yakışıklı bir genç olan Musab Bin Umeyr’i ailesi tarafından hoş tutulan biriydi. Mekkelilerin hayran gözlerle baktığı biri olan Musab Bin Umeyr, dış görünüşüyle peygamberimizin de takdirini kazanan bir isimdi.

Musab Bin Umeyr, Hz. Muhammed’in herkesi İslam dinine davet ettiğini öğrendiğinde ilk iman edenler arasında yer aldı. Ancak ilk başlarda Mekkelilerin Müslümanlar üzerinde baskı kurmasından dolayı Müslüman olduğunu ailesinden saklamak durumunda kalmıştı. Ama gizli gizli peygamberimizi ziyaret eden isimlerden bir tanesi olarak bilinmekteydi.

Musab Bin Umeyr’in namaz kıldığı Osman bin Talha tarafından görülünce ailesine Müslüman olduğu bildirilmişti. Bunun üzerine de akrabaları tarafından hapis hayatına mahkum edilen biri olmuştu. Habeşistan’a hicret olanağının ortaya çıkmasıyla beraber Musab Bin Umeyr, ilk kafilede yer alan isimler arasında varlık gösterdi. Dinini rahat bir biçimde yaşamak adına Habeşistan’a giden Musab Bin Umeyr, Mekke’ye döndüğünde tamamen farklı biri olarak da göze çarpıyordu. Annesi de ondaki bu değişimi görünce üzerindeki baskıyı kaldırmaya karar veriyordu.

Musab Bin Umeyr, sonradan Medinelilerin İslam’ı kabul etmesiyle beraberi, bu şehre giden ilk kafileye de dahil oldu. İslam’ı Medinelilere anlatmak adına öğretmen görevini de Musab Bin Umeyr üstlendi. Hz. Musab, Medinelilere ilk namaz kıldıran ve Kur’an-ı Kerim öğreten kişi olarak tarihe geçti. Aynı zamanda da yeni kişilere de İslam’ı anlatarak, onları dine davet etti.

Bir yıl boyunca Medine’de kalarak İslamiyet’i öğreten Musab Bin Umeyr, yıl sonunda hac görevi için 70 kişiyle beraber Mekke’ye geri döndü. Medine’deki İslamiyet’in yayılmasında önemli bir görev üstlenen Hz. Musab, ilk olarak haberi Hz. Muhammed’e verdi. Ancak annesi onun Mekke’de kalmak istemesi üzerine de annesine de direnmek zorunda kaldı. Annesini İslamiyet’e davet etse de bir sonuç alamadı. İki ay kadar Mekke’de kalan Musab Bin Umeyr, Hicret’ten 12 gün önce Medine’ye ulaştı.

Bedir Savaşı’nda da görev alan Musab Bin Umeyr, kahramanlıklarıyla da anıldı ancak Uhud Savaşı’nda şehit düştü. Hz. Muhammed’in sancaktarı olarak savaşta yer alsa da sağ ve sol eli kesilerek, sancağı düşürmesi müşrikler tarafından amaçlandı. Ancak halen daha bayrağı bırakmayarak ona sarılan Musab Bin Umeyr, mızrak darbesiyle şehit edildi. Hz. Musab şehit edilse bile savaşın sonlarına doğru Peygamberimiz tarafından savaş alanında görüldü. Ancak savaşanın meleklerden bir tanesi olduğunu da anladı.

Musab Bin Umeyr Uhud Savaşı esnasında şehit edildiğinde 40 yaşındaydı. Zengin bir hayat süren bu sahabe, kefenlenecek örtünün dahi bulunamaması üzerine eski bir hırkayla diğer şehitlerle beraber gömüldü. Vücudu da kılıç ve mızrak izleriyle doluydu.

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked