Kuran Nedir?

Kuran nedir? Desek İslam aleminin mukaddes kitabı olup, İslam dini için gereklilikleri, kaideleri ve bilgileri yazmaktadır.

Kuran Nedir? Kuran ile ilgili detayları, Kuran’ın indirilmesi ile ilgili temel bilgiler bu yazıda yer alacaktır. Keyifli okumalar dileriz…

İslam alemine bir öğüt olabilmesi amacıyla yazılmış olan bu kutsal öğüt kitabı, Mekke’de inmiştir. Kuran tek seferde değil ayetler halinde inmiş ve bütün ayetlerin inmesi 23 sene sürmüştür. Kadir gecesinde indirilen Kuran, Hira mağarasında indirildi.

İlk Vahyin Gelişi

Hz. Muhammed (s.a.v) Nur Dağı Hira mağrasında bulunurken Hz. Cebrail indi onu büyük bir ışık hüzmesi şeklinde gören Hz. Muhammed orada bayıldığı rivayet edilir.

Hz. Muhammed’e (s.a.v.) vahyin gelmesi ile, Kuran indirilmeye başlanmıştır. Allah’ın vahiy elçisi olan Hz. Cebrail, ilk Kuran Suresi olan Alak suresini ve onun ilk ayeti olan ‘’ Oku’’ denmiştir.

Oku, yaratan Rabbinin adıyla oku, şüphesiz ki o insanı bir damla alakadan yarattı.  Oku, çünkü rabbin sonsuz kerem sahibidir.

Kuran İndirilişi

Kuran’ın tamamen nazil oluşu tam 23 yıl sürmüş olup, toplam 6666 ayetten oluşan Kuran-i Kerim, 114 sureden oluşmaktadır.

Kuran Nedir?

Kuran nedir diye soran ziyaretçilerimize, İslam aleminin rehber kitabıdır denilebilir. Son derece önemli olan bu kitap, İslam ile ilgili aradığınız her şeyi size açıklayacak rehber bir kitap olmaktadır.

400 sayfadan fazla olan bu kitap, din, ahlak ve dahi her şey ile ilgili bilgilere yer vermekte ve hayatınızı nasıl yönlendirmeniz gerektiğini de vurgulamaktadır. Kuran-i Kerim, her zaman için Müslümanların rehber kitabıdır ve öyle kalacaktır.

Kuran nedir diye soran ziyaretçilerimize, mukaddes ve kelamullah olan bu kitabın her anlamda Müslümanları rehberlik eden, kötü durumlarda ve iyi durumlarda hayata bakış açılarının nasıl olması gerektiğini anlatan ne yapılması gerektiğine dair öğütler veren son derece kutsal bir kitap olmaktadır.

Kuran’ı okuyarak hangi konuda ne yapılması gerektiğinden tutun da dini gerekliliklere kadar pek çok konuda öğüt almak mümkün olmaktadır. Kuran, insanlara öğüt veren kitaptır.

Aynı zamanda Kuran’da Müslümanların yapması gereken ibadetlerle ilgili bilgilere yer verilmekle birlikte, ahiret hayatından, meleklerden, peygamberlerden, şeytandan ve Allahın isim ve sıfatlarında bilgiler de yer almaktadır.

Kuran nedir dersek Allah’ı tanıtan bir kitap, insanı insan yapan bir kitap zira insan kuran ile tam bir insan alayı illine çıkar, hayat rehberi, bir dua ve zikir kitabıdır.

Kuram hem bir şifa kitabıdır. Hem ahirete ait yolların bir haritasıdır. Hem maddi ve manevi hazinelerin anahtarıdır.

Velhasılkelam

Kur`an hem bir nur hem en doğru bir yoldur, Allah Teâlâ`nın göklerden yeryüzüne uzatılmış bir ipidir. O halde bize düşen o kitabı okumak ve manalarını tefekkür etmektir. Allah bizleri Kurandan ve imandan ayırmasın inşallah..

Ahlaklı olmak konulu yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız..

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked