Kadınlar özel günlerinde namaz kılabilir mi?

İslam dininde kadınların adet (regl) dönemi ile alakalı bir çok açıklama yapılmış, Hz.Muhammed’in eşi Hz.Aişe ise kadınların özel gününde namaz kılabilir mi sorusu ile ilgili çok net açıklamalarda bulunmuştur. Şükür ki, bu kaynaklar ahir zaman ümmetine kadar ulaşmıştır.

Fakat son zamanlarda bazı hocalar kaynaklarında kadınların özel günlerinde namaz konusu ile alakalı çok çarpıcı açıklamalar gelince, Müslüman kadınlarımız ise tereddüde düşüp, acaba yanlış mi biliyoruz araştırmasına koyuldular.

Çocukluğumuzdan üzere bildiğimiz, Din Kültürü derslerinde bile anlatılan bilgilerin tam tersi yönünde ortaya atılan iddialar, kafalarda soru işareti oluşturdu.

Atılan iddialarda Kuran’da kaynak olmadığı öne süren din alimleri, bizlere rehber olan, Kuran’ın açıklayıcısı olan Efendimizin kaynaklarına göz atmalarını ve kızı ve eşinin bizzat aktardığı hadislere bakmalarını temenni ederiz.

Kadınların özel günlerinde namaz kılamaz

Kadınlar özel gününde namaz kılabilir mi? Sorusuna efendimizin çok net bir cevabı bulunmaktadır. Adetli veya lohusa olan bir kadının namaz kılması câiz (uygun) değildir. Hz. Peygamber (s.a.s), Fâtıma binti Ebî Hubeyş’e ;”Hayız (kan) gördüğün zaman namazı bırak ve hayız (kan) hâlin sona erince, kanı temizleyerek guslet (boy abdesti) ve namaz kıl. buyurmuştur.

Buhâri’de bulunan başka bir rivayet şöyledir “Adetin (kan hali) devam ettiği müddetçe namazı bırak, sonra boy abdesti (gusül) al ve namaz kıl”

Buhari gibi büyük İslam hadis kaynağında yer alan bilgiye göre, regl döneminde ki kadın namaz kılamaz, oruç tutamaz, kuran okuyamaz.

Fakat zikir, dua, tesbihat gibi diğer manevi ibadetleri yerine getirebilir. Hatta kıbleye doğru oturarak dua etmesi onun manevi olarak beslenmesine sebep olur, tavsiye edilen bir davranıştır.

Kadınlar özel günlerinde namazdan muaf olurken, orucu ise kaza etmeleri gerekmektedir.

Hz. Âişe (ra) konu ile alakalı şöyle demiştir: “Biz Rasûlullah (s.a.s) zamanında âdet oluyorduk. Namazları kaza etmediğimiz halde, tutamadığımız orucu kaza etmekle emr olunmuştuk.” (Buhari)

Bunun sebebi ise on bir ayın sultanı Ramazan’ın senede bir kez gelmesidir. Senede bir kez gelen ibadetin yani oruçların kazası yapılmalıdır. Fakat namaz her gün beş vakit farz olduğu için kazası gerekmez.

Bu kuralda Allah’ın kadınlara vermiş olduğu bir kolaylıktır. 

Kadınların özel günleri ile ilgili bu durum nettir ve şüpheye düşmeye mahal yoktur.

Ahlaklı olmak konulu makalemize buradan ulaşabilirsinz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked