İslam’da Yılbaşı Kutlama Var Mıdır? – Noel Kutlamak Günah Mıdır?

Türk toplumunda yılbaşı kutlamaları belirli bir kitle tarafından dinen caiz olarak vurgulanmaktadır. Bu tip bir durumun altında yılbaşı ile Noel kavramlarının birbirleriyle karıştırılmasından kaynaklı olarak ortaya çıktığı söylenebilmektedir.

Hıristiyanların Noel bayramları 24 Aralık akşamı ve 25 Aralık günü içerisinde kutlanmaktadır. Yılbaşı ise 31 Aralık gecesi herkes tarafından kabul gören özel bir gün olarak bilinmektedir. Bu yüzden kutlanmasında herhangi bir sakınca olmamaktadır. İslami bir biçimde yaşamını sürdüren kişilerin dinen aykırı bir hareket ya da davranışta bulunmadığı sürece yılbaşını kutlamalarında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Yılbaşı gününün Müslümanlarca kutlanmasının caiz olarak adlandırılması için Kur’an’da yer alan bir hükümle ele alınması gerekmektedir. Müslümanlar da diğer insanlar gibi yeni yılı büyük beklentiler ve umutlarla karşılayarak, yeni yıla iyi bir başlangıç yapmak isteyebilirler. Ancak dinen haram olan alkol, kumar ya da zina gibi olgulara yer vermemeleri durumunda kutlamalarında herhangi bir problem söz konusu olmamaktadır. Yılbaşı günü tüm yakınlarıyla bir araya gelerek, geçecek olan yılda yaşadıklarını o gece anımsayabilirler. Aynı zamanda da gelecek yılın daha iyi geçmesi adına dileklerde bulunarak, dua da edebilirler.

Yılbaşı kutlamasının İslam ile beraber Türk geleneklerini özdeş tutan kişiler tarafından caiz olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Ancak Türk gelenekleri içerisinde yılbaşı kutlamasının yerinin olmadığı İslam dinince yılbaşı gününü yasaklar sınıfına koymamaktadır. Batı uygarlıklarının özel günü olarak tabir edilen yılbaşı, o medeniyetlerden aldığımız tek uygulama olmadığından ötürü olaya geleneksel açıdan yaklaşmak da yılbaşı kutlamalarını engellemek adına yersiz bir çaba olacaktır. Yabancı kültürlerden alınan özel bir günü caiz sıfatıyla bezemek ve insanların bu günleri engellemeleri çabaları tamamen yersiz bir konumda varlık göstermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked