Hastalık Halinde Oruç Tutmak Gerekir Mi?

Hasta ve yaşlı olan müminlerin oruç ruhsatı bulunmamaktadır. Diyabet ve tansiyon gibi devamlı olarak ilaç tedavisi altında olan kişilerin oruca tabi olmadıklarına dair ayetler bulunmaktadır. Ancak kişilerin geçici bir hastalığı olması durumunda iyileşmeleri halinde gerekli kazayı eda etmeleri gerektiği de ifade edilmektedir.

Yaşlı olan kişilerin hallerinden ötürü oruç tutamaması durumunda da tutamadıkları her gün için fidye vermeleri gerektiği de ifade edilmektedir. Her gün Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmiş meblağların ödenmesi ya da gerekli yardımların yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu meblağlar Ramazan ayının başında ya da sonunda da verilebilmektedir. Ancak kişilerin fidye miktarını veremeyecek kadar durumunun olmaması durumunda da dua etmesinin yeterli olacağı vurgulanmaktadır.

Bir hadis-i şerifte bedenin zekatının oruç olduğu ifade edilmiş ve oruca mani olacak olan hastalıkların çok az sayıda olduğu da belirtilmiştir. Müslümanların oruç tutamayacağına dair bilgilerin doktorlar tarafından belirtilmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda da daha önceden hastalığa rağmen oruç tutsa da kötü tecrübeler edinen müminlerin de bu şekilde hareket etmelerinde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Sürekli olarak hasta konumunda olan kişilerin yanı sıra oruç vakitlerinde ilaç alması gerekenler de oruçtan mesul tutulmamaktadırlar. Ancak doktorlarına bu konuda danışabilir ve iftar ya da sahur vakitlerinde ilaçlarını kullanarak; oruç ibadetlerini yerine getirmelerine dair fikirler de alabilmektedirler.

Hamile ya da muayen gününde olan kadınların da oruç tutmamaları gerektiği vurgulanmaktadır. Bu süre içerisinde tüm ibadetlerinden muaf tutularak, herhangi bir yaptırım da söz konusu olmamaktadır. Hamile ya da regl gününde olan kadınların kaza etmeleri ya da fitre ödemeleri gibi bir durum söz konusu değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked