Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2021
İslamSeli
REKLAM ALANI
Anasayfa » İslami Konular » Evin Bereketini Arttıran Şeyler

Evin Bereketini Arttıran Şeyler

REKLAM ALANI
Evin Bereketini Arttıran Şeyler

Evin Bereketini Arttıran Şeyler, Evde bereket hasıl olabilmesi için özellikle de islam ulemaları tarafından da belirtildiği üzere 8 şeyin uygulanması gerekmektedir. Söz konusu 8 uygulamanın günlük olarak düzenli bir şekilde yerine getirilmesi durumunda Allah’ın izni ve keremi ile evin bereketini arttıran şeyler evde bereket hasıl olmasına, huzur ve mutluluğun daim olmasına vesile olmaktadır.

Evin İçerinde Bereketin Artmasına Vesile Olan 8 Şey İse Şunlardır;

Evde Bolca Kur’an-ı Kerim Okunması

Hastalıklara şifa kaynağı olan gerek maddi ve gerekse de manevi yönden sıkıntıların giderilmesine vesile olan Kur’an-ı Kerim, ev içerisinde günlük olarak bolca okunması durumunda, inşallah hane içerisinde bereketin artmasına vesile olarak rızık genişliğinin oluşmasına vesile olmaktadır.

Nitekim bu konu hakkında bir hadis-i şerifte şöyle buyurularak; ”Bir hane içerisinde Kur’an okunması vesilesi ile o hane içerisinde bulunanlara ferahlık ve genişlik gelmesine, rızkının bollaşıp bereketlenmesine, hane içerisinde meleklerin hazır bir vaziyette bulunmasına ve şeytanların ise haneden hızla kaçmasına vesile olmaktadır.

İçerisinde Kur’an okunmayan bir hane içerisinde ise darlık, huzursuzluk, rızık darlığı ve bereketsizlik hasıl olmakta, melekler o haneden çıkarak şeytanlar hazır bir vaziyette yer almaktadır.” Buyurularak bu vesile ile Kur’an-ı Kerim’in bir evde okunmasının ne denli önemli ve faydalı bir ibadet olduğu açıkça vurgulanmıştır.

Besmele Çekilmesi Ve Allah’ın Zikredilmesi

Bir hanede bereketin hasıl olması veya artması için günlük olarak uygulanması gereken eve bereketi getiren 8 şey biri de besmele çekilmesi ve Allah’ın zikredilmesidir. Hadis kaynaklarında buyurulduğu üzere, günlük olarak besmele çekilen ve Allah ismi şerifi okunan bir hane içerisine şeytanların giriş yapmasının söz konusu olamayacağı gibi, hane içerisinde huzur, rızık genişliği ve bereketin hasıl olması da söz konusu olmaktadır.

Nitekim peygamber efendimiz tarafından bu konu hakkında şöyle buyurularak; bir kimse hanesine giriş yaptığında besleme çekmesi ve Allah ismi şerifini zikretmesi durumunda bunun üzerine şeytan ve avanesi, ”burada sizin için gecelemek de yok yemek yemek de yok” der, ancak bir kimse de hanesine giriş yaptığı sırada besmele çekmediği ve Allah ismi şerifini zikretmediği takdirde bunun üzerine şeytan ve avanesi, ”geceleyeceğiniz yere kavuştunuz” der ve o kimse, Allah ismi şerifini zikretmediğinde ise bu defa şeytan ve avanesi ”yatmağa da beslenmeye de kavuştunuz” der. Buyurarak bu vesile ile içerisinde besmelenin ve Allah ismi şerifinin okunmadığı bir evde şeytan ve askerlerinin hazır bir vaziyette bulunduğunu, hane halkı ile birlikte beslendiğini açıkça belirtilmiştir.

Sadaka Verilmesi

Hane içerisinde bereketin hasıl olmasına ve bereketin artmasına vesile olan evin bereketini arttıran şeyler şeylerden biri de kuşkusuz ki sadakadır. Özellikle de gizli olarak verilen sadakanın Yüce Rabbimizin gazabının sönmesine ve hane içerisinde huzur ve bereketin artmasına vesile olduğundan, mümkün mertebede günlük olarak sadaka verme eyleminin gerçekleştirilmesi veya en azından sadaka yerine geçtiğinden günlük olarak 100 defa peygamber efendimize salavat getirilmeye gayret gösterilmelidir.

Silet-ü Rahim

Evin bereketin artması vesile olan 8 şey biri de kuşkusuz ki silet-ü rahimdir. Peygamber efendimiz tarafından da buyurulduğu üzere; silet-ü rahim, güzel ahlak, güzel komşuluk, rızkı arttırdığı gibi ömrün de uzamasına vesile olmaktadır.

Erken Süreçte Rızkın Talep Edilmesi

Yüce Rabbimiz, kafir olsun, münafık olsun, dinsiz olsun, müslüman olsun, mümin olsun yeryüzünde yaşayan her canlının rızkını vermeye kefil olmuştur. Ancak, hane içerisinde bereketin artması için rızkın erken saatlerde talep edilmesine özen gösterilmelidir. Nitekim bu konuda peygamber efendimiz tarafından şöyle duada bulunulmuştur; ”Ya Rabbi, işine erken gidenin çalışmasını bereketli kıl” buyurularak bu vesile ile erken saatlerde rızkın talep edilmesinin bereketin hasıl olması açısından önem ve faydasının açıkça belirtilmiştir.

5 Vakit Farz Namazın Vaktinde Kılınması, Geciktirilmemesi Ve Kazaya Bırakılmaması

Evin içerisinde bereketin hasıl olması, bereketin artması ve rızık bolluğuna sahip olunması için günlük olarak eda edilen 5 vakit farz namazının vaktinde eda edilmesi, geciktirilmemesi ve kazaya bırakılmaması gerekmektedir. Nitekim bu konu hakkında Taha suresi 132.ayetinde şöye buyurularak; ”Ailene namazı emret, kendin de ona sabırla devam et, biz senden rızık istemiyoruz, seni biz rızıklandırıyoruz. Sonuç takvanındır.” Buyurularak, 5 vakit farz namazın kişi ve ailesi tarafından hakkı ile eda edilmesinin rızkın gelmesine ve bereketin hasıl olmasına vesile olduğu açıkça belirtilmiştir.

Allah’a Hakkı İle Tevekkül Etmek

Hane içerisinde hanede bereketin artmasına vesile olan 8 şey bereketi arttırır 8 şeyden biri de kuşkusuz Allah’a hakkı ile tevekkül edilmesidir. Nitekim bu konu hakkında hadis-i şerifte şöyle buyurularak; ”Eğer siz Allah’a hakkı ile tevekkül etmiş olsaydınız, kuşların sabah aç akşam tok olarak döndüğü gibi sizi rızıklandırırdı.” Buyurularak, kulun yüce Rabbine hakkı ile tevekkül etmesinin rızkın genişlemesi ve bereketin artması açısından ne denli önemli olduğu açıkça belirtilmiştir.

Devamlı Bir Şekilde İstiğfar Edilmesi

Rızkın azalmasına, bereketin ortadan kalkmasına, hane içerisinde huzursuzluk, mutsuzluk hasıl olmasına, çeşitli sıkıntıların hasıl olmasına, iş ve sosyal yaşantıda istenilen başarıya ulaşılamamasına gibi birçok alanlarda problemlerin hasıl olmasına neden olabilen istiğfarsızlık ve günahlarda ısrarcı olunması doğrudan kişinin günaha dalmasına neden olabildiğinden, kişinin bu eylemin tam tersi olarak günlük olarak devamlı bir şekilde istiğfarda bulunması da, yukarıdaki olumsuz durumların olumluya dönüşmesine vesile olmaktadır.

Nitekim bir hadiste; ”bir kimse istiğfara devam ettiği takdirde, Allah o kimsenin maddi ve manevi olarak tüm sıkıntılarından kurtardığı gibi, hiç ummadığı yerden o kimseyi rızıklandırmaktadır.”Buyurularak bu vesile ile günahlara istiğfarın hane içerisinde rızık bolluğuna ve bereketin artmasına da vesile olduğu açıkça belirtilmiştir.

Bu bakımdan evin içerisinde bereketin hasıl olması veya bereketin artması için evin bereketini arttıran şeyler günlük olarak samimi bir şekilde uygulanmasını tavsiye etmekteyiz.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz