Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma günü Müslümanlar açısından önemli ve faziletli günlerdendir. Cuma gününü özel yapan ise bu güne özel bir ibadet olan Cuma namazıdır. Hiç kılmayıp yeni başlayanlar veya bu namazı doğru olarak kılmak isteyenler için Cuma namazı nasıl kılınır en çok merak edilen bir konudur.

Cuma Namazı Rekatları

Tüm namazlar gibi Cuma namazının da belirli kuralları ve rekat sayıları vardır. Cuma namazı rekâtları öğlen namazı ile birlikte toplam 16 rekâttır. Cuma namazı rekat sayıları 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zuhri-Ahir ve 2 rekat vaktin son sünnetidir.  Bu yazımızda sadece 2 rekat Cuma namazı farzını anlatmak istiyoruz.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Önce “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazını kılmaya uydum hazır olan imama” şeklinde niyet etmek gerekir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek tekbir alır elleri bağlayarak önce subhaneke duasını okuruz ve susarız. İmam Fatiha ve ek bir sure okuduktan sonra Allahu Ekber diyerek rükuya gider ardından doğrulur Allahu Ekber diyerek secde yaparız. Kalkıp doğrularak ellerimizi bağlar imamın gerekli sureleri okumasını bekler ve yine rüku ve secde yapar otururuz. Oturuşta Ettehiyyatü, Allahümme Salli ve Allahümme barik duaları ardından Rabbena dualarını okur Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah diyerek selam veririz. Bu şekilde Cuma namazı farzını tamamlamış oluruz.

Cuma Namazı İçin Boy Abdesti Şart mıdır?

Temizlik Müslümanlığın genel şartlarındandır. Temiz olmak ibadetlerin faziletini de artırır vakit namazları gibi Cuma namazı için de namaz abdesti almak farzdır. Ancak boy abdesti gerektiren haller meydana gelmemiş ise ayrıca Cuma namazı için boy abdesti şart değildir. Sünnet olarak boy abdesti yani gusül almak tercih edilirse daha iyi olur. Böylelikle hem sünnet yerine getirilmiş hem de Cuma namazına daha iyi hazırlanılmış olunur.

Sadece Cuma Namazı Farzı Kılınsa Olur mu?

Bazen aceleden veya işlerimizin yoğun olmasından Cuma kılarken aklımıza takılan konulardan birisidir sadece Cuma namazı farzı kılınır mı? Sorusu. Farz olan Cuma namazını tek başına kılmak yeterli olsa da din alimlerince tasvip edilmeyen bir durumdur. Özellikle anlayacak kadar hutbeyi dinlemek Cuma namazını tamamlayan farzlardandır. Çok müşkül durumlar dışında ibadetleri tam ve eksiksiz yapmak daha iyidir.

Cuma Hutbesini Dinlemek Farz mıdır?

Cuma hutbesini dinlemek Cuma namazı farzlarındandır ve sadece dinlemek değil konuyu kavrayacak kadar dinlemek gereklidir. Hutbede verilen vaaz hakkında fikir yürütmek, tavsiyelere uymak, anlatılan menkıbelerden ve kıssalardan pay almak gerekir. Hutbe sırasında dikkatimizi hutbeye vermeli konuları anlayarak normal hayatımızda uygulamaya çalışmalıyız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked