Çanakkale savaşı hikayeleri: Baban gelirse çağır

Çanakkale savaşı hikayeleri, hikaye midir? Asla değildir. Bu savaşta nice kahramanlar nice hikayeler vardır ve haeside hakikattir. İşte Baban gelirse beni çağır ha! İsimli hikaye de bizi hem duygulandırıyor hem bize Çanakkale savaşını hatırlatıyor.

Çanakkale savaşı öyle bir savaş ki har anı her yeri kahramanlık dolu. Olmaz denilen yapılamaz denen mucize denen her şey bu savaşta oldu. Bu savaşı arkasında birçok Çanakkale savaşı hikayeleri kahramanlık hikayelerini beraberinde getirdi.

Balıkesir ilinde Ali Sururi İlkokulu’nun hemen karşısındaki boşlukta, eski bir ayakkabı tamircisi var, kır ve pala bıyıklı ihtiyar biri, adı Cevdet dede işte o anlatır bu Çanakkale savaşı hikayesini.

Bir akşamüstü konu Çanakkale’ye gelince ağlamaya başladı Cevdet dede ve anlatıyor diyor ki;

Merhum babam, Hafız Ali Çanakkale’de gittiğinde anamın karnında 7 aylıkmışım. Ben onu hiç tanımadım. Bir fotoğrafı dahi yoktu.

O zamanlar çok ama çok zor günlerdi. Seferberlik olmuş, işgal olmuş, kıtlık, yokluk, sıkıntı hepsi bir arada bulunuyordu.

Çocukluğumuz da böyle idi hep ekmek peşinde idi sıkıntı idi. Anam çocukluğumdan beri her ne zaman sokağa çıksam, her nereye gitsem yanıma gelir ve oğlum bak ben pazara gidiyorum. Baban gelirse beni hemen çağır ha.

Ben teyzene gideceğim bak Babam eğer gelirse beni hemen çağır ha.

Bak ben yan komşuya gidiyorum. Baban gelecek olursa beni hemen çağır ha! derdi.

Canım anam babamı daima bekledi durdu. Büyüdüm bir dükkan açtık.

Annem gene bir yere gidecek olsa hemen dükkana gelir ve gideceği yeri bana söyler arkasından “Baban oğlum gelirse beni çağır ha!” diye söyleyiverdi..

Aradan aylar, yıllar geçti. Bu durum değişmedi. Anacığım ihtiyarlasa da değneğini kapar bana gelir ve “Baban diyorum gelirse beni çağır ha.!” diye tembih ederdi.

Helalleşme

Gün geldi ve durumu ağırlaştı. Ölüm döşeğindeydi bizimle helalleşerek “Bana çok iyi baktınız, haklarınızı helal edin” çocuklar dedi.

Sonra bana yavaşça döndü, hafif bir sesle evladım dedi “Baba gelecek olursa ona de ki Annem hep seni bekledi’ de tamam mı.

Arkasından birden irkildi, doğruldu ve kapıya doğru gülümseyerek; “Hoş geldin bey, Hoş geldin!” diyerek ruhunu Rahmana teslim etti.

Maşallah işte sevgi ve sadakatin en güzel örneklerinden birisi. Çanakkale’de bize ders olacak daha nice Çanakkale savaşı hikayeleri nice efsaneler, hikayeler var. Önemli olan bizim bakmamız, okumamız ve ders almamız değil mi? 

Hem kolayca Osmanlıca öğrenebileceğiniz hem Osmanlıca olarak yazılmış isminize buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked