Banyo Yaparken Kulağa Kaçan Su Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber Müslümanların oruç ibadetine dair soruları da gündeme gelmeye başladı. Oruç ibadetine dair bu orucun tamamen farklı farklı sorularla bezenerek sorulması gibi bir durum oruç boyunca kendini gösterecek. Orucun ne şekilde tutulması gerektiği, hangi durumlarda oruç tutulamayacağı ya da oruç bozan olgular hakkında en geniş sorular da bu süre zarfında gündeme gelebilecektir.

Banyo yaparken kulağa su kaçması halinde orucun bozulup bozulmayacağı da Ramazan ayında sıkça gündeme gelen sorulardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu sorunun yanıtı bozmayacağı yönünde olacaktır. Banyo ya da yüzme esnasında kulağa suyun kaçması ibadetin zarar görmesine bir mani yaratmayacaktır.

Banyo esnasında kulağakaçan suyun boğaza ulaşmamasından dolayı orucu bozması söz konusu değildir. Kulak ile boğaz arasında var olan kanalın kulak zarı tarafından tıkanmasından dolayı, suyun boğaza ulaşması mümkün olmamaktadır. Bu yüzden su kaçmasının yanı sıra kulaktan alınacak olan ilaçlar ya da kulak yıkama faaliyetlerine tabi tutulmak orucu bozan etmenler arasında değerlendirilmemektedir.

Kulak zarında delik bulunması halinde bile kulağa suyun kaçması ya da ilaç damlatılması halinde boğaza ulaşması çok küçük bir miktarda olacaktır. Bu duruma da anlayış gösterilerek, kulak zarının delik olması durumunda dahi orucun bozulmayacağı yönünde açıklamalar yapılmıştır.

Kulak zarında delik bulunması halinde kulak yıkatma eylemlerinden uzak durulması gerekmektedir. Mideye oruç bozacak kadar suyun erişimi riskine karşı olarak oruçlu olunan anlarda bu tedaviden uzak durulması gerektiği de ifade edilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked