Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2021
İslamSeli
REKLAM ALANI
Anasayfa » Dua » Ayetel Kürsi Okunuşu Türkçe, Anlamı, Faydaları, Fazileti

Ayetel Kürsi Okunuşu Türkçe, Anlamı, Faydaları, Fazileti

REKLAM ALANI
Ayetel Kürsi Okunuşu Türkçe, Anlamı, Faydaları, Fazileti

Ayetel Kürsi Kur’an-ı Kerim içerisinde en faziletli ayet olarak kabul edilir. Hz. Muhammed de hadis-I şeriflerinde de de okunmasına yönelik geçmektedir. Bakara suresinde yer almakta olup, 255. ayetidir.

Bu dua, sure günün herhangi bir vaktinde okunabilir. Ancak Ayetel Kürsi genellikle vakit namazları sonrasında, sabahın erken vakitlerinde, gece uyumadan önce edilir. Bununla birlikte herhangi bir zamanda okunabilir. Allahü Teala’dan bir dileğiniz varsa, onunla ilgili duayı okuduktan sonra tesirini arttırması için okunabilir.

Eğer tesirinin artmasını istiyorsanız, duaların kabul edildiği vakitlere göre hareket etmeniz tavsiye edilir. Kolay bir şekilde ezberlenebilen bir süredir. Ancak Kur’an-ı Kerim üzerinden de okunabilir.

Bununla birlikte okurken kurallara uymanız gerekir. Temiz bir kalp ile edilmeli, ihlâsla okunmalıdır. Dua herhangi bir nedenle okunabilir. Örneğin kazalardan ve belalardan korunmak istiyorsanız, bir isteğiniz varsa etmeniz mümkündür.

Ayetel Kürsi aynı zamanda korkular yönelik de edilebilir. Bir durumdan endişe ediyorsanız Allahü Teala’ya sığınmak için okunabilir. Gerek dünyevi gerekse uhrevi sıkıntılar için, şifa bulmak için okumak da mümkündür.

Buna ek olarak okunmadan uyuması halinde daha hayırlı bir güne kalkmak da mümkün hale gelir. Bu nedenle Ayetel Kürsi günlük hayatta birçok durumda edilebilir. Allah katında kabul edilmesini istiyorsanız gerekli koşullara uyulması, yani ihlâsla, temiz bir kalple edilmesi önerilir.

Ayetel Kürsi Türkçe

Ayetel Kürsi Türkçe manasında Allahü Teala’nın bazı sıfatlarının, isimlerinin geçtiği görülmektedir. Bunlar kısa açıklamaları ile birlikte şu şekildedir;

 1. Muhalefetül lil havadis: Allahü Teala’nın zati sıfatı olup, yaratılmışlardan farklı olduğunu ifade eder.
 2. İlim: Allahü Teala’nın subuti sıfatı olup, her şeyi bilmesini, her şeye bilgisinin yettiğini ifade eder.
 3. Basar: Allahü Teala’nın bir diğer subuti sıfatı olup, Allahü Teala’nın yaşanan her şeyi gördüğünü ifade eder. Görmesi için uzva gereği yoktur.
 4. El-hayy Her şeyi bilen, gücü yeten anlamını taşır.
 5. El-kayyum: Yeri ve gökleri tutan anlamına gelir.
 6. El-Aliyy: Pek yüksek, pek yüce anlamındadır.
 7. El-Azim: Azametli olan demektir.

Ayetel Kürsi okumanın faydaları oldukça çoktur. Bunun için Ayetel Kürsi Türkçe değil Arapça aslından okunmalıdır.

Allah’ın en yüce isimlerinin yer aldığı Ayetel Kürsü Türkçe, Peygamber efendimiz tarafından müjdelenmiş, geceleri okunması durumunda kötülüklerden muhafaza olacağına, şeytanın yaklaşamayacağı belirtilmektedir. Buna ek olarak şu gibi faydaları da vardır;

 1. Nazara karşı muhafaza eder.
 2. Bunalıma girenlerin, dara düşenlerin okuması önerilir.
 3. Yaşam alanlarına girerken ya da çıkarken okunursa, akşama kadar işlere hayır ve selamet demektir.
 4. Surenin Kur’an-ı Kerim’in dört biri olduğu ifade edilir. Dolayısıyla duaların kabulü için okunması tavsiye edilir.
 5. Şifa için okunması durumunda şifa bulunabilir.
 6. Zorluk, sıkıntı, darlık çekilmez.
 7. Bolluk ve berekete kavuşulur.

Önemli bir ayet olan Ayetel Kürsi her gün okunması önerilen sureler arasındadır. Kur’an-ı Kerim’in en uzun ayeti değildir. Bazen Bakara Suresinin son iki ayeti olan Amenerresulü ile karıştırılsa da birbirinden farklı iki ayettirler.

Ayetel Kürsi Duası

Ayetel Kürsi duası günün herhangi bir anında okunabilir. Eğer bir isteğiz, arzunuz ya da sıkıntınız bulunuyorsa duaların makbul olduğu zamanları değerlendirmek kesinlikle tavsiye edilir. Bunlar şu şekildedir;

 1. Seher vakti geldiğinde
 2. Mübarek gün ve geceler geldiğinde
 3. Cuma gününün öğle ve ikindi zamanları arası olduğunda
 4. Recebin ilk gecesi olduğunda
 5. Şabanın 15. gecesi geldiğinde
 6. Arefe günleri ve bayram geceleri geldiğinde
 7. Ramazan ayının gün ve gecelerinde, iftar zamanlarında
 8. Günün zeval vakitleri olduğunda
 9. Ezanın okunduğu sırada
 10. Ezan ile kamet arasında

Ayetel Kürsi bu vakitlerde okunabilir. Ayrıca şu gibi zamanlar da makbul zamanlar içindedir;

 1. Namazlar ardından
 2. Kur’an-ı Kerim hatmedildikten sonra
 3. Kişilerin kalbinde bir incelik hissedildiği zamanda
 4. Kabe-i Şerif görüldüğü zaman
 5. Sıkıntılı, hasta olunduğu zaman
 6. Oruç tutarken, Kur’an-ı Kerim okunurken ve yağmur yağarken
 7. Cemaat halinde toplanıldığında
 8. Kur’an-ı Kerim’in hıfzedilmesi durumunda

Ayrıca anne babaların duaları da kabul olmaktadır. Bu sebeple Ayetel Kürsi duası onlar tarafından çocuklara yönelik de okunabilir.

Ayetel Kürsi Anlamı

Ayetel Kürsi anlamı bakımından oldukça güzeldir. Din kitaplarında kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Oldukça derin anlamları vardır. Gece vakti inmiş olan ayet, Hz. Muhammed tarafından Hz. Zeyd’e yazdırılmıştır.

Birçok durumda okunabilmekte olmakla beraber bundan önce normal veya gusül abdesti olmadan okunup okunamayacağı bilinmelidir. Eğer gusül abdestini bozacak bir durum olmuşsa, böylece durmak doğru değildir. Abdestiniz bulunmuyorsa ve Kur’an-ı Kerim’den ayetler, dualar ezbere okunabilir. 

Ancak Ayetel Kürsi de dâhil, abdestsiz okurken kitaba dokunmamak gerekir. Gusül abdesti bulunmuyorsa okumak yine doğru değildir. Dolayısıyla Ayetel Kürsi anlamı için una dikkat edilmesi şarttır.

Eğer gusül abdesti yoksa kesinlikle alınmalıdır. Normal abdest alınması da güzel bir davranış olup tavsiye edilmektedir.

Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu

Ayetel Kürsi Türkçe okunuşu birçok yerde geçmektedir. Ancak doğru olması, eksiksiz ve hatasız olması gerekir. Bu nedenle okuduğunuz kaynağın doğru olduğundan emin olmanız şarttır. Ayetel Kürsi suresini Kur’an-ı Kerim üzerinden okumak bu nedenle tavsiye edilmektedir.

Ayrıca ezberlenmesi de tavsiye edilmektedir. Zira her farz namaz ardından okunmaktadır. On cümleden oluşması sebebiyle zorluk çekmeden ezberleyebileceğiniz yapısı bulunmaktadır. Tevhid inancını anlatmakta olup, Allahü Teala’nın her şeye gücünün yettiği, kudretinin semaları kapladığı geçmektedir.

Duanın okunması ardından, kişi meleklerin muhafazası altına girmektedir. Bu bakımdan uyumadan önce okunduğu durumda Allahü Teala tarafında görevlendirilen iki melek sabah oluncaya dek korunmaya alınır. Ayetel Kürsi Türkçe okunuşu üzerinden ezber yapmak, daha kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olur.

Ayetel Kürsi Okunuşu

Ayetel Kürsi okunuşu her ne kadar zorlanılsa da oldukça kolaydır. Birkaç okuma ardından kolay bir şekilde ezberleyebilirsiniz. Ardından günün farklı zamanlarında dileğinizin kabul edilmesi, sıkıntıların son bulması, nazardan korunması gibi sebeplerden dolayı okunabilir.

Ayetel Kürsi istediğiniz kadar okunabilecek bir duadır. Âlimler Ayetel Kürsi’nin durak yerleri kadar yani 17 kere, kelime sayısı kadar yani 50 kere gibi okumanın duaların kabulüne vesile olacağını belirtmektedir. Ayrıca harf sayısı kadar yani 170 kere okumak da önerilmektedir.

Eğer şeytanın ve cinlerin şerrinden, kötülüklerinden korkuyorsanız, vesveseden korunmak istiyorsanız Ayetel Kürsi okunabilecek bir duadır. Ayrıca Felak ve Nas sureleri de okunmalıdır.

Ayetel Kürsi Okunuşu Türkçe

Ayetel Kürsi okunuşu Türkçe harfler üzerinden bakmak, daha rahat okumanıza yardım edecektir. Ancak Türkçe harfler üzerinden okuduğunuz kitap, kaynak bunu doğru biçimde yazmış olmalıdır. Dolayısıyla öncesinde doğru olduğundan emin olmanız gerekir.

Ayetel Kürsi Bakara Suresinin 25. ayetidir. Kur’an-ı Kerim’in 3. cüzünde yer almakta olup, 41. Sayfasında bulunmaktadır. Hz. Muhammed’in Medine döneminde indirildiği için medeni ayetler arasındadır.

Ayetel Kürsi Suresi

Ayetel Kürsi suresi Kur’an-ı Kerim arasında bulunan, en faziletli olduğu belirtilen ayettir. Sureyi okuyabileceğiniz çok sayıda yer olmakla birlikte bazıları şu şekilde verilebilir;

 1. Duaların kabul edilmesi için okunabilir.
 2. Allahü Teala’dan istek için edilebilir.
 3. Nazara karşı okunabilir.
 4. Vesveseye karşı okunabilir.
 5. Cinlerin ve şeytanların şerrine karşı okunabilir.
 6. Evden çıkmadan ve eve girerken okunabilir.
 7. Dert ve sıkıntı gibi durumlarda okunabilir.
 8. Hastanın şifa bulması için okunabilir.
 9. Anne babalar çocukları için okuyabilir. Aynı şekilde kişiler de farklı bir Müslüman için gıyabında edebilir.

Dolayısıyla Ayetel Kürsi her nedenden dolayı okuyabileceğiz bir duadır. Ancak tesirini arttırabilmek için, duaların makbul olduğu zamanları değerlendirmeniz önerilir. Bunun için yukarıda verdiğimiz zamanlar tercih edilmelidir. 

Ayetel Kürsi suresi okuyabilmek için günlük belirli bir kısıtlama, sınırlama bulunmamaktadır. Abdestiniz ve gusül abdestiniz varsa istediğiniz gibi okunabilir. Ancak okunan ortamın uygunluğuna da dikkat edilmelidir.

Ayetel Kürsi Faziletleri

Ayetel Kürsi faziletleri oldukça fazladır. Bunlar faydaları ile sınırlı değildir. Dolayısıyla her gün okumanız tavsiye edilir. Surenin faziletlerinden bazıları şu şekildedir;

 1. Yaşam alanı 30 gün boyunca şeytandan korunur.
 2. Sihir, büyü gibi işlerle uğraşan insanlar, 30 gün boyunca yaşam alanına giremez
 3. Düzenli olarak okunursa Allahü Teala yolunda olmayanlar haneden kaşınabilir.
 4. Farz namazlardan sonra düzenli okumak cennetin 8 kapsının açılmasına vesile olur.
 5. Tüm kötülükler haneden def olabilir.
 6. Kaza, bela ya da bir kötülükten endişe ediliyorsa emniyetli olabilmek için edilebilir.
 7. Hastalar şifa bulabilir.
 8. Darda olan insanlar gönül ferahlığına erişebilir.
 9. Doğum yapacak kişiler bebeğini zorluk çekmeden kucağına alabilir.
 10. Hasta ölmek üzere ise canını daha kolay ve huzurla teslim edebilir.

Ayetel Kürsi faziletleri oldukça fazla olduğu için düzenli olarak okunması önerilmektedir.

Ayetel Kürsi Okumanın Faydaları

Ayetel Kürsi okumanın faydaları oldukça fazladır. Bunlar oldukça fazla olmakla birlikte bir kısmı şu şekilde verilebilir;

 1. Sürekli okunması durumunda kişi dünyada ve ahirette büyük makamlara erişebilir.
 2. Ayetel Kürsi okunan yaşam alanında büyü tutmaz ve şeytan giremez.
 3. Nimetler bereketlenir, sıkıntı ve dertler çözülebilir.
 4. Okunmaya devam edilirse geçmişte olan günahlar affedilir. Allahü Teala ona hayır kapıları açar.
 5. Okuyan kişiye sevap yazılır.
 6. Ayetel Kürsi  ile dua edildiği takdirde kabul edilebilir.
 7. Hacet, arzu için okumak onun olmasına yardım eder.
 8. Bir kabirde yatana okunur ve sevabı da ona bağışlanırsa kabir nurla dolarak genişler. Aynı zamanda okuyan kişiye de sevabı büyüktür.

Ayetel Kürsi okumanın faydaları daha sayılamayacak kadar fazladır. Bu nedenle aksaklık yapılmadan, düzenli bir şekilde okunması tavsiye edilmektedir.

Ayetel Kürsi Arapça

Ayetel Kürsi Arapça olduğu için bazı kişiler ezberlemede zorluk çekebilmektedir. Ancak bu genellikle Kur’an-ı Kerimi aslından doğru ve düzgün bir şekilde okuyamamakta yatmaktadır. Ayetel Kürsi her namaz sonunda edilir.

Ayrıca faziletlerini, faydalarını görebilmek için de düzenli bir şekilde okunması önerilir. Kâğıt üzerinden okumak her zaman mümkün olmaz. Bu nedenle Türkçe harflerle olan Arapça yazılışını okumak daha pratik sonuçlar sunacaktır.

Ancak bazı yazımlar hatalı olabilmektedir. Bu durumda dua da hatalı edilebileceği için Ayetel Kürsi Arapça doğru seçilmelidir.

Sonuç

Sonuç olarak Ayetel Kürsi Bakara Suresinin 255 ayetidir. Faziletli bir sure olup duaların kabulü, istek ve hacetlerin kabul edilmesi, hastaların şifa bulabilmesi, sıkıntılara çare olması, nazardan, cinden ve şeytandan korunmak ve daha birçok nedenden dolayı edilebilir.

Ancak okurken hem normal abdestin hem de gusül abdestinin olması, hatasız, eksiksiz, temiz bir kalp ile ihlaslı biçimde edilmesi gerekir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz