Ateşbazı Veli Kimdir?

Ateşbazı Veli dervişin Hz.Mevlana, Şems-i Tebrizi, Sadrettin Konevi gibi büyük alimlerin ayak bastığı yer olan Konya’da yaşamış ve türbesi de orada bulunmaktadır.

Peki Ateşbazı Veli kimdir ? Yukarıda da dediğimiz üzere, Hz.Mevlana’nın diyarı olan şehirde, Ateşbazı Veli hikayesi de Mevlevi dergahında başlar.

Türkiye genelinde belki de çok fazla bilinmeyen Ateşbazı Veli, Konya
topraklarında Meram’da türbesi bulunan bir derviştir. Peki ismi bile merak uyandıran bu derviş kimdir ?

Ateşbazı Veli, Hz.Mevlana’nın dergahında, dervişlerin yemeğini pişiren, onlara muhabbet ve feyiz ile güzel lezzetler sunan bir aşçıdır. Her gün ilk öğününü, dervişler sabah namazından gelinceye kadar hazırlar ve
namazdan gelen dervişler lokmalarını yer.

Bir gün bir sabah namazında dervişlere yemek pişirmek için uyandığında dergahta odunun kalmadığını görür. Bu sebeple namazdan gelecek olan derviş ahalisinin aç kalacağını düşünür ve çok üzülür.

Dervişler namazdan gelinceye kadar odun toplama imkanı yoktur, dervişler ise sabahın ilk ışıklarında aç bir şekilde dergaha geleceklerdir. Vazifesi olan işini aksattığı için ve dervişlerin aç kalacağını düşünerek oldukça üzülür ve ellerini semaya açarak dua eder.

Aşk Ateşi

“Ya Rabbi, bana yardım eyle, derviş ahalisini aç bırakma” der ve duasını yapar yapmaz ayaklarını kazanın altına sokar. Ve işte onun bu adını almasını sağlayan olay meydana gelir.

Ayaklarını soktuğu kazan aşk ateşiyle yanar ve çorba pişmeye başlar. Gelen derviş ahalisi ise, normal günlerde içtikleri çorbaya göre, o gün aşk ateşiyle yanan çorbanın daha bir sıcak olduğunun farkına varırlar.

Bu durumun farkına varan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî ise, kimse bu duruma nazar değmesin ve sırrı ortaya çıkmasın diye, Ateşbazı Veli hazretlerini Konya’nın yeşillik bölgesi olarak bilinen Meram’da ki bağ evine gönderir.

Meram’da ki bağ evinde yaşamını devam ettirir ve burada hayata gözlerini yumar. Türbesi de hayata gözlerini yumduğu Meram’da ki yerdedir.

Eğer bir gün Konya’ya yolunuz düşer ise mutlaka Meram’ı ziyaret edersiniz,
Meram’da bu hazretlere de bir fatihe okumayı ihmal etmeyin inşallah.

Allah insanı neden yarattı okumak için buraya tıklayınız.

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked