Anne Ve Babaya İyilik Edenler Neler Kazanıcaklar ?

Peygamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde buyurdular ki
Anneni duası en çabuk kabul olunan dualardandır. Neden böyledir diye soranlara efendimiz zira o babadan daha şefkatlidir. Merhametlinin duası boşa gitmez.

Rivayet olunur ki:
         Süleyman aleyhisselam rüzgara binip yer ile gök arasında seyahate çıkar. Nihayet derin bir denize varır. Denizde, meyilli bir dalga görür. Rüzgara onu teskin etmesini emreder. Süleyman aleyhisselam İfrit’e denize dalıp dibine bakmasını ister. İfrit denizin dibine varınca inciden deliksiz bir kubbe görür. Onu çıkarıp Süleyman aleyhisselamın önüne koyar. Hazreti Süleyman görünce hayrat eder. Allah’a dua eder. Dua edince kubbenin kapısı açılır. İçinden secde halinde bir genç çıkar. Hazreti Süleyman ona;

-Sen kimsin? Melek mi, cin mi, yoksa insan mısın?
Genç: insanım.
Ey Genç! hangi sebeple bu keramete eriştin? Genç anne ve babama iyilik ve itaat etmek suretiyle bu keramete eriştim. Annemi, ihtiyarlayınca sırtımda taşıdım. Annemde bana Ya Rabbi! oğluma kanaati nasib et. Benim ölümümden sonra onun mekanını ne yerde, ne de gökte yap’’ diye dua ederdi.

         Annem vefat ettikten sonra deniz kenarında dolaşırken inciden bir kubbe gördüm. Gittim yanına kapısı açıldı. İçine girdim. Girince Allah’ın izniyle kapısı kapandı. Yerde mi gökte mi olduğumu bilmez oldum. Allah beni orada rızıklandırdı.


Hazreti Süleyman:
         Burada Allah seni nasıl rızıklandırmaktadır? Genç; acıktığım zaman Allah, üzeri meyveli bir ağaç halk eder, beni rızıklandırır. Susadığım zamanda Allah o ağacın meyvelerinden; sütten beyaz, baldan tatlı ve kardan soğuk bir su akıtır, benim su ihtiyacım karşılanır.


Hazreti Süleyman;
         Bu kubbenin içinde gece ve gündüzün olduğunu nasıl bilirsin?
Genç; sabah olduğu zaman kubbe beyazlaşır, gündüzün olduğunu anlarım. Güneş battığı zamanda kubbe siyahlaşır. O zamanda gece olduğunu anlarım dedi.

Bunun üzerine Hazreti Süleyman Allah’a dua etti. Kubbe kapanıp, eski halini aldır.

Peygamber efendimiz hadisi şeriflerinde buyurdu ki:
En büyük günahlardan biri ana babaya sövmektir.  Kendisine Ya Resülellah bir insan ana babasına nasıl söver. Efendimiz şöyle buyurdu. İnsan birinin babasına söver. Oda döner berikinin ana babasına söver.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked