Anne Babasına İyilik Yapmak İsteyen Kişi Ne Yapmalıdır?

Bir gün Hazreti Peygambere birisi gelerek dedik ki ey Allah’ın elçisi bana öyle bir nasihatte bulun ki dünyama da ahiretime de ışık tutsun ve bana faydası dokunsun.Hazreti peygamber adama, anan baban var mı diye sorar.

Evet var deyince efendimiz şöyle buyurur. Ana babanın hakkını gözetir ve onların geçimini temin edersen ne mutlu sana. Dünyada da ahirette de mesut olursun. Anan babana verdiğin her lokma karşılığında cennette bir köşke sahip olursun.


Hazreti Ali efendimiz şöyle anlatıyor:

Ben Resulüllah efendimizden şöyle duydum. Diyordu ki ana babasının hak ve hukukunu gözetmeyenlerden ben uzağım.
 Ey Allah’ın Resülü ya kişinin ana babasına bakacak gücü yoksa ne yapsın. Hazreti Peygamber şöyle cevap verdi.

Ana babası bir şey söylediklerinde onlara kulak versin, iyi davransın. Of bıktım usandım demesin. Onları asla azarlamasın. Onlara daima sözün en tatlısını ve gönül alıcısını söylesin.

Bir gün hazreti Peygambere birisi gelerek dedi ki Ey Allah’ın Resülü! benim bir annem var. Geçimini gerektiği gibi temiz ediyorum. Fakat daima benden şikayetçi. Dili ile durmadan beni iğneliyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Hazreti peygamber adama şöyle buyurdu.

Sen onun hakkını hukukunu gözetmeye ve dediklerini yerine getirmeye bak. And olsun ki anneniz öz vücudunuzun eti ile besleseniz yine de hakkının dörtte birini bile ödeyemezsiniz. Bilmiyor musunuz ki cennet anaların ayakları altındadır.

Bunun üzerine adam iç geçirerek şöyle dedi. Allah’a yemin ederim ki ona aykırı hiçbir söz söylemeyeceğim. Sonra eve gelerek anasını ayaklarını öptü. Ve şöyle seslendi. Benim canım anneciğim böyle hareket etmemi bana Allah Resülü emretti.

Hadisi şeriflerden de anlaşıldığı üzere, anne ve babanın evlada ihtiyacı olduğu zamanda onların yanında olmak gerekir. Özellikle ihtiyarlıkları döneminde bir sese, bir tatlı söze muhtaç oldukları o hassas dönemde o güzel insanları huzur evine bırakmak yerine torunları ile birlikte aile ortamında, onlara sahip çıkmalıdır.

Her anne baba ihtiyacı olduğu zamanda çocuklarını yanında görmek ister. Bu konuyu hassasiyetle düşünmeli, bir gün onların yerinde kendimizin olacağını unutmayalım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked