Allah İnsanı Neden Yarattı ?

Allah insanı neden yarattı sorusu hep aklımıza gelmiştir? Neden yaratıldık neden dünyaya geldik ve nereye gidecez gibi sorular hep aklımızı meşgul ediyor.

Evet Allah’ın insanı neden yarattığını , kendinden önce ki hayatı, bu Dünya’dan önce evrenin nasıl olduğu gibi soruları sorarız kendi kendimize. Elbette sorulan soruların cevabını bulmak içinde araştırma gayretinde bulunuruz.

Öncelikle bu soruya şu şekilde cevap vererek başlayalım. Rabbimiz bir ayetinde “Ben cinleri ve insanları yalnız beni tanıyıp kulluk etsinler diye yarattım” buyurur.

Kulluktan maksat sadece Allah için namaz kılmak, oruç tutmak gibi vb. emir ibadetlerdir. Fakat Allah’ı tanımasaydık ve iman etmeseydik kulluk vazifesini de yapamazdık.

Şöyle açıklamak gerekir ise bir padişah veya bir kral düşünün. Eğer padişah kendini bildirmezse, emrinde askerler olmaz ise, onun istediği yapan binlerce emirleri olmaz ise onu kim tanır ? Cihanın en kuvvetlisi olsa dahi, eğer bilinmiyor ise onun büyüklüğünün ve kuvvetinin de bir manası kalmaz.

Burada başlıkta da belirttiğimiz gibi, Allah insanı neden yarattı ? Sorusunun en kaba taslak cevabı, Allah’ın bizleri yaratmasında ki sebebi, kendisinin bilinmesidir.

Allah bizleri ve cinleri yaratmasaydı, onu kim tanıyacaktı, kim kulluk edecekti. Hadis-i Kutsi’de de geçtiği üzere, “Ben gizli bir hazineydim, bilinmeyi sevdim, o sebepten Varlığı var ettim, yarattım.” Buyrulmuştur.

Yoklukta her zaman için bir hayr yoktur, hepimiz elbet yok olacağız, içerisinde yaşadığımız bu dünya da gün geldiğinde yok olacak. Fakat varlık hayırlı bir şeydir.Her ne kadar sonumuzun ne olacağı belli olmasa da, hatalarımız olsa da varlık ve var olmak güzel bir şeydir.

Allah’da bilinmeyi sevdiği için varlığı var etti ve bizleri onu bilelim ve tanıyalım diye yarattı. Elbette Allah yarattığı bu dünyada yarattığı kullarını imtihan ediyor.

Allah İnsan neden yarattı ve cüzi irade

Bir başka bakış açısı da cüzi irade ile açıklanabilir. Zira insanda cüzi irade var ve bu irade ile kendince, özgürce Allaha iman eder, ibadet eder.

Diğer mahlukatta bu özgür irade yoktur. Melekler de ibadet eder lakin bir cüzi iadeleri yoktur. Bu onların ibadetten lezzet almadığı veya zorla olduğu anlamına gelmez elbette. Ama tamamen özgürce iman etmek farklı bir durumdur.

Cüzi irade ile samimi içten ve kalbi bir iman ve ibadet elbette çok kıymettardır. Anlamı da mükafatı da cezası da büyüktür.

Allah’ı tanıyarak ve bilerek iman edenlerden olmamız dileğiyle.

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked