Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021
İslamSeli
REKLAM ALANI
Anasayfa » İslami Konular » Soru ve Cevaplarla İslam » Akşam Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

Akşam Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

REKLAM ALANI
Akşam Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır çok önemli bir sorudur. Çünkü 5 vakit namaz, her Müslüman için farzdır. Bu vakitler sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı gibidir. İslam’ın şartları arasında ikinci sırada namaz kılmak gelmektedir.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır dolayısıyla her Müslüman tarafından öğrenilmesi gereken bir soruyu oluşturmaktadır. Çünkü zamanını kaçırmak kaza edilmelidir. Her vakit namazının kendi özel zamanı vardır. Bu açıdan akşam namazı, ikindiden sonra kılınmaktadır.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır uzun süredir namaz kılan insanlar tarafından ayrıntılı olarak bilinir. Buna karşılık namaza yeni başlayan insanlar ve gençler bunu merak ile karşılar. Eğer hangi zaman aralığında kılındığını bilirseniz, daha doğru sonuçlar alınabilirsiniz.

Namaz kılarken okunan bir takım dualar da yer almaktadır. Eğer Akşam namazı ne zamana kadar kılınır konusunda inceleme yapıyorsanız ve akşam namazını nasıl kılacağınızı bilmiyorsanız, bunu da ayrıntılarıyla öğrenmeniz gerekir. Zira her bir vakit namazı farklı rekatlardadır. Her Müslümanın bunları bilmesi şarttır.

Akşam Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

Akşam Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?
Akşam Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır?

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır her Müslüman tarafından bilinmesi gereken sorular arasındadır. Namaz vakitlerinin kaçırılmaması için bunlar bir şarttır.  Burada ilk olarak akşam namazının vaktinin her ilimizde farklılaşacağı bilinmelidir.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır için yeni bir şehre gitmişseniz, bu nedenle ilk olarak akşam namazı dahil hangi namazın, hangi saatler arasında kılındığına bakmanız gerekir. Bunun için internet kullanabileceği gibi takvimlerden de yararlanılabilir.

Ancak Akşam namazı ne zamana kadar kılınır genel anlamda güneşin batışı ardından, ufukta görünen aydınlığın kaybolmasına kadar olan sürede kılınabilir. Çok kısa bir süreye sahip olduğu için geç saate bırakılmaması tavsiye edilir.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır için bu konuda dikkat etmemek, yatsı namazının vaktinin girmesine ve akşamın vaktinin çıkmasına neden olur. Dolayısıyla araştırma yaparak, zamanında kılmak şarttır.

Akşam Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır Diyanet

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır diyanet tarafından da açıklanmıştır. Buna göre güneşin batma zamanı ile başlamaktadır. Ebu Hanife’ye göre, güneş batışı ardında ufukta duran aydınlığın kaybolmasına kadar sürer.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde namazın başlangıcının güneş batışı, sonunun da ufkun kayboluşu olarak buyurmaktadır.  Yine rivayetlere göre Peygamber Efendimiz yatı namazını şafağın kaybolması ardından kılmıştır.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır diyanet sayfasında yazanlar kapsamında şafak ya da ufuk, Ebu Hanife’ye göre kırmızılık ardından beyazlık şeklinde açıklanmaktadır. Diğer mezheplerde akşam namazının son vakti, güneş batışı ardından kızıllık ortadan kaybolana kadar sürer.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır diyanet sayfasından bunlara ulaşılabilmektedir. Dolayısıyla yaşadığınız yerde bu duruma dikkat ederek namazınızı kılabilirsiniz. Ayrıca ezanların okunmasına dikkat etmek de gerekir.

Ezan okunduktan sonra namazı hemen kılmak da vaktinde eda etmenize yardımcı olur.

Akşam Namazı Ne Zamana Kadar Kılınabilir?

Akşam namazı ne zamana kadar kılınabilir çok önemlidir. Zira namaz kılmak, Müslümanlar için ön önemli ibadetlerin başında yer almaktadır. Evde ya da camide kılınabilmektedir. Farz ve sünnetten oluşmaktadır. İlk olarak farz, ardından da sünnet eda edilmektedir.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınabilir bu namazın vaktinin kaçmaması için çok önemlidir. Bunun için vakit güneşin batması ile başlamaktadır. Ebu Hanife’ye göre güneş batışı ardından, ufuktaki aydınlığın kaybolmasına kadar devam eder.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınabilir için buna büyük önem gösterilmeli, namaz vakitleri, ezanlar sürekli takip edilmelidir. Böylece hemen eda etmek mümkün olur. Yatsı namazı ile arasında fazla zaman olmadığı için bekletilmemesi gerekir.

Akşam Namazı Ne Zamana Kadar Kılınır Diyanet

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır diyanet tarafından da belirtilmiştir. Eğer namaz kılmaya henüz başlamışsanız, bu durum akşam namazını nasıl kılacağınızı bilmediğinizi de gösterebilir. Bu nedenle bundan da bahsedilmelidir.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınabilir için ilk olarak farzı eda edilmektedir. Bu üç rekattır. Kıbleye dönüldükten sonra niyet edilir ve iftitah tekbiri alınır. Sonrasında ilk önce Sübhaneke okunur. Euzü-besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Sonra da Kur’an-ı Kerim içinden bir sure okunarak rüku-secde yapılır. Sonrasında da ayakta durularak kıyam yapılır.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınabilir böylece ikinci rekata geçilir. Burada bir Fatiha ve bir Kur’an-ı Kerim suresi okunur Rüku-secde yapıldıktan sonra oturularak Ettahiyyatü okunur. Ardından kıyama kalkılarak üçüncü rekata geçilir.

Burada Fatiha okunduktan sonra rüku-kıyam yapılır. Ardından da oturularak Ettahiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Ardından da selam verilerek farz tamamlanır.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınabilir bundan sonra sünnete geçer. Burada da ilk olarak niyet edilerek iftitah tekbiri alınmaktadır. Sonrasında da Sübhaneke, euzü-besleme Fatiha ve bir Kur’an-ı Kerim suresi okunmaktadır. Rüku-secde yapıldıktan sonra ayağa kalkılarak, ikinci rekata geçilir.

İkinci rekatta Fatiha ve Kur’an-ı Kerim’den bir sure okunmaktadır. Sonrasında ise rüku-secde yapılarak oturulur. Ardından da oturularak Ettahiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları edilir. Son olarak da selam verilir. Böylece akşam namazı tamamlanır.

Akşam Namazı Kılarken Hangi Sureler Okunabilir?

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır kadar namazın nasıl kılınacağı da önemlidir. Çünkü bu konuda hiçbir şey bilmemek, doğal olarak namazı kılamamanıza ya da yanlış kılmanıza neden olacaktır. Doğru şekilde kılmak için doğru bir kitaptan, kaynaktan araştırma yaparak, öğrenmeniz gerekir.

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır için aynı zamanda hangi sureleri, duaları etmeniz gerektiği de bilinmelidir. Böylece daha doğru şekilde namaz kılınabilir.  Bunlar ana hatlarıyla şu şekildedir;

 1. Amentü
 2. Maun Suresi
 3. Allahümme Salli Duası
 4. Allahümme Barik Duası
 5. Sübhaneke Duası
 6. Ettehıyyatü Duası
 7. Tebbet Suresi
 8. Fatiha Suresi
 9. Fil Suresi
 10. Kureyş Suresi
 11. İhlas Suresi
 12. Felak Suresi
 13. Nas Suresi
 14. Rabbena Duası
 15. Kevser Suresi
 16. Kafirun Suresi
 17. Nasr Suresi
 18. Ayet-El Kürsi
 19. Kunut Duası-1
 20. Kunut Duası-2

Akşam namazı ne zamana kadar kılınır için bu nedenle bunları ezberlemeniz şarttır. Bunlar diğer vakit namazlarında da edilmektedir. Ezberlenmeleri oldukça kolay olup doğru ve gerçek bir kaynaktan, kısa sürede hafızanıza almanız kolaydır.

Sonuç

Sonuç olarak namaz kılmak, İslam’ın şartlarından bir tanesidir. Vakit namazları günde 5 tane olup farzdır. Bunlar vakitlere göre sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı şeklinde sıralanmaktadır. Akşam namazı 5 rekat olup bu 3 rekat farz, 2 rekat sünnet olarak ayrılmaktadır.

İlk olarak farz eda edilmekte olup ardından da sünnet kılınmaktadır. Eğer namaza yeni başlamışsanız namaz vakitleri kadar namazın nasıl kılındığını bilmeniz, okuyacağınız duaları ezberlemeniz gerekir. Böylece daha doğru şekilde kılmanız mümkündür.

Akşam ve yatsı namazları arasında çok kısa bir süre vardır. Bu nedenle akşam namazını ertelemek, yatsının vaktinin girmesine neden olabilir. Hemen kılınması bu nedenle önemlidir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz