Ahlaklı Olmak Nedir?

Ahlaklı olmak, temel bir hayat prensibinin olması, kötü işlere bulaşmamak ve her zaman için ve herkes için doğru olmak demektir. Ahlak, yazılı olarak değil ama vicdanen kuralları olan ve bu kuralların uygulanması da kişiyi ahlaklı yapan bir şeydir.

Ahlaklı olmak sadece tek bir olgu olarak asla düşünülmemelidir. İş ahlakı, ticaret ahlakı, komşu ahlakı, sosyal ahlak gibi pek çok ahlak tipi mevcuttur.

Yazılı olmayan bu kuralları bazıları önemsemez olsa da başkaları tarafından önemsenmez ve ahlaklı olmayan insan genelde düzgün insan imajı veya profilini başka insanların gözünde ne yazık ki çizemez. Peki ahlaklı olmak nedir, ahlak çeşitleri nelerdir? Nasıl Ahlaklı Olunur?

Ahlak Çeşitleri Nelerdir?

Ahlak Çeşitleri arasında en çok bilinenler şunlardır,

  1. Ticaret Ahlakı
  2. İş Ahlakı
  3. Çalışma Ahlakı
  4. Sosyal Ahlak
  5. Komşu Ahlakı

Ticaret Ahlakı

Ticaret ahlakı her zaman herkes tarafından bilinmeyen bir ahlaktır. Ticarette mallara hile hurda karıştırmamak, işini iyi yapmak en önemli ahlak kurallarından biri olmaktadır. İş yaparken hile hurda ile karşılaşmak istemedikleri için, genelde işine hile hurda karıştırmayan adam akıllı iş yapan insanlarla çalışmayı tercih etmektedirler.

Ticari bir faaliyet esnasında örneğin bir sebze veyahut bir meyve satılıyorsa, bunun eksik ölçülmesi ve kişiye ederinden fazla para ödetilmesi ticari ahlaka uymamaktadır. Birisi malının kilosunu 5 liraya satarken kişiye 800 gram mal vermesi ahlaksız bir davranış olurken, başka birinin aynı malını kilosunu 10 liraya satması ise ahlaksız olmaz.

Ticarette serbest piyasa kavramı vardır ve herkes istediği mal istediği fiyata satmakta özgürdür. Ancak ticarette rekabet ortamı her zaman olacağından dolayı, gerçek fiyatı veren insanlar her zaman olur.

İş Ahlakı

İş ahlakı çok önemli bir konudur. Ahlaklı olmak nedir diye soruyorsanız, bunu mutlaka kavramanız gerekecektir. İş ahlakı kendilerine verilen işi en iyi şekilde teslim etmek, hile ve hurda karıştırmamak kısa sürede iş bitirmek için hatalar yapmak iş ahlakına uymaz.

Bazı insanlar düşük maaşla çalışmaya razı olurlar, ancak üstüne düşen yetkileri yerine getirmeyip fiyatı küçümserler, bu da iş ahlakına uymaz, eğer birisi iş alıyorsa ve rekabet edebilmek için ucuz fiyat veriyorsa bile, her zaman işi aynı kalitede yapmak zorundadır, eğer yapmayacak olup bunu belirtiyorsa bu ahlaksızlık olmaz.

Komşu Ahlakı

Bu da çok önemli bir konudur. Ahlaklı olmak nedir diye soran ziyaretçilerimizin mutlaka bu konuyu önemsemelerini rica ediyoruz. Eğer bir yerde yaşamaya başladıysanız, etrafınızda yaşayan insanlar sizin komşunuz olur. Komşuluk ahlakı, her zaman için yaptığınız bir aktivitenin komşunuza zarar vermeme üzerine kuruludur.

Diyelim ki müzik dinlemek istiyorsunuz, dinlediğiniz müzik komşunuzu rahatsız ediyorsa, komşu ahlakına uygun hareket etmiyorsunuz demektir. Ahlaklı olmak nedir diye soranların bu konuyu ciddiye alması ve önemsemesi gerekir. Komşu ahlakı son derece önemli bir konu olup, komşuluk ilişkilerini geliştirmede üstüne düşmeniz gereken bir konudur.

Peygamber efendimiz, komşusu aç iken tok yatan bizden değildir demiş. Bu sözden hareketle komşularımızın her zaman için ne durumda olduğunu sorgulamamız gerekir, eğer komşularımızla iyi geçinemiyorsak bile en azından ciddi durumlarda onların yanında olmamız destek vermemiz gerekir. Maddi zorluk yaşıyorsa borç vermemiz gerekir.

Sosyal Ahlak

Sosyal Ahlak, ahlak olmak nedir diye soran ziyaretçilerimizin merak ettiği bir konu olmakla beraber, mutlaka dinlemesi ve kulak vermesi gereken bir konu. Sosyal Ahlak, toplumun zararına olabilecek aktivite ve fikirler ve de eylemlerde bulunulmaması demektir.

Sosyal ahlakı olan bir insan, her zaman toplumla barışık iç içe yaşamaktadır. Anlaşamadığı insanlara güler yüzlü davranır ve her zaman toplum çıkarını düşünür. Bu şekilde huzur içerisinde yaşamak mümkün olacaktır.

Ahlaklı olmak şu dünyada en önemli olgulardan hasletlerden biridir vesselam…

Anne Ve Babaya İyilik Edenler Neler Kazanacaklar ? konulu makaleyi okumak için buraya tıklayınız.

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked