5 Vakit Farz Namazı Kılmayanların Ve Hafife Alanların Cezası

Peygamber efendimiz tarafından da buyurulduğu üzere, dinimizin direği olan 5 vakit farz namazının dosdoğu bir şekilde eda edilmesi durumunda dinimizin ayakta kalacağı ve geçerli bir mazeret söz konusu olmadan terkedilmesi durumunda ise, dinimizin yıkılmasına neden olacağı buyurularak, bu vesile ile 5 vakit farz namazı kılmayanların ve hafife alanların cezası gerek dünya hayatından, gerek kabir aleminde ve gerekse de ahiret hayatında çeşitli sıkıntı ve azaplara maruz kalınacağı buyurulmuştur.

Musibetlerin en şiddetlisi, kabahat ve ayıpların en büyüğü olan 5 vakit farz namazının terkedilmesi, hafife alınması, cuma namazı ve cuma cemaatinin terkedilmesinin yüce Rabbimizin gazaplanmasına ve bu büyük günahı işleyen kulunu her iki cihanda da büyük musibetler ile cezalandırmasına neden olmaktadır.

5 Vakit Farz Namazı Kılmayanların Ve Hafife Alanların Cezası

Hadis kaynaklarında da buyurulduğu üzere, müslüman bir kimsenin 5 vakit farz namazı terketmesi ve eda etmemesinin söz konusu olamayacağı gibi, dünya işlerinin de bu kimseyi günlük 5 vakit farz namazlardan alıkoymasının söz konusu olamayacağı buyurularak, bu vesile ile müslüman bir kimse için 5 vakit farz namazın dünya ve dünya içerisindekilerden daha hayırlı olduğu buyurulmuştur.

Büyük islam ulemaları ve hadis kaynaklarında da belirtildiği üzere yüce Rabbimiz tarafından farz kılınan 5 vakit farz namazının terkedilmesinin cehennem azabına uğratılması ile sonuçlandırılacağı ve bu kimsenin Allah katından lanetlenmesine, Allah’ın bu kimseyi yerinden ve göğünden kovması ile sonuçlandığı buyurularak bu vesile ile kasıtlı bir şekilde terkedilen veya hafife alınan 5 vakit farz namazın terkeden kimse için ne denli büyük bela ve musibetlerin söz konusu olacağına dikkat çekilmiştir.

5 Vakit Farz Namazı Kılmayan Veya 5 Vakit Farz Namazı Hafife Alanlar İçin Yüce Allah Tarafından Verilecek 15 Ceza İse Şunlardır;

Sahih hadis kaynaklarında da buyurulduğu üzere bir kimse tarafından 5 vakit farz namazı kılmayanların ve hafife alanların cezası kasıtlı bir şekilde terkedilmesi veya hafife alınması durumunda Allah, o kimseyi 6’sı bu dünya aleminde, 3’ü vefat ettiğinde, 3’ü kabir aleminde ve 3’ü de kabir aleminden çıkarken toplamda 15 ceza ile cezalandırılmasına neden olmaktadır.

Dünyada Verilecek Cezalar Şunlardır;

 • Kişinin ömrünü kısaltmaktadır.
 • Salih kullarının simasını o kimseyin yüzünden almaktadır.
 • Kişi tarafından gerçekleştirilen hiçbir amele sevap yazılmamaktadır.
 • Allah bu kimse tarafından yapılan duayı kabul etmemektedir.
 • Yeryüzünde yaşayan tüm yaratılmışların o kimseye karşı buğz etmektedir.
 • Bu kimse salihler tarafından yapılan dualardan nasibini alması söz konusu olmamaktadır.

Ruhunu Teslim Etmesi Esnasında Maruz Kalacağı Cezalar Şunlardır;

 • Perişan bir vaziyette can vermektedir.
 • Aç bir şekilde ruhunu teslim etmektedir.
 • Susamış bir vaziyette ruhunu teslim eder ki, yeryüzünde yer alan tüm ırmak ve denizler o kimseye içirilse dahi yine de susuzluğunun giderilmesine yetmemektedir.

Kabir Aleminde Maruz Kalacağı Cezalar Şunlardır;

 • Kamurgaları birbirine geçip birbirine yapışıncaya dek kabrin o kimse için daralması için ilahi emir verilmektedir.
 • Kabri içerisinde şiddetli ve elem verici bir ateşin yanması söz konusu olmaktadır.
 • Yüce Allah’ın emri ile o kimseye kabir içerisinde bir yılan musallat edilerek yılan tarafından kıyametin kopacağı güne kadar kişiye azap edilmesi söz konusu olmaktadır.

Kıyamet Gününde Maruz Kalacağı Cezalar İse Şunlardır;

 • Yüce Allah tarafından o kimseyi yüzünü sürüklerek cehennem azabına götürecek bir kimse musallat edilmektedir.
 • Allah tarafından o kimsenin yüzüne gazap ile bakılarak bu durum neticesinde yüzünün etinin erimesi ve düşmesi söz konusu olmaktadır.
 • Allah, o kimsenin en küçük günahlarından dahi hesaba çekmesi ve günahlarının bağışlanmaması söz konusu olmaktadır.

Ayrıca Bir Hadis-i Şerifte İse Peygamber Efendimiz Tarafından Şöyle Buyuruldu;

 • Sabah namazını terkeden bir kimsenin yüzünden ilahi nur silinmektedir.
 • Öğle namazını terkeden bir kimsenin rızkından bereket alınmaktadır.
 • İkindi namazını terkeden bir kimsenin bedeninde güç kalması söz konusu olmamaktadır.
 • Akşam namazını terkeden bir kimsenin evladından hayır görmesi söz konusu olmamaktadır.
 • Yatsı namazını terkeden bir kimsenin uykusunda rahat etmesi söz konusu olmamaktadır.

Ayrıca, 5 vakit farz namazı engel olan rızka ve işe Allah bereket vermesin diye de peygamber efendimiz tarafından bedduada bulunduğunu da belirterek bu bakımdan da peygamber efendimiz tarafından yapılan dua ve bedduaların ilahi katta anında kabul göreceğini de belirterek geçici dünya ve sonsuz ahiret saademizi kaybetmememiz açısından 5 vakit farz namazı kılmayanların ve hafife alanların cezası Rabbimiz tarafından emredilen 5 vakit farz namazlarımızı vaktinde eda etmeli ve asla terketmemeye gayret göstermeliyiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked