Zıkır, dua, tevbe ve ıstıgfar

Konusu 'Tefekkür ve Zikir' forumundadır ve _кιяιктєѕтι_ tarafından 15 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. _кιяιктєѕтι_

_кιяιктєѕтι_ islamseli

Beğenileri:
    0
    ZIKIR, DUA, TEVBE VE ISTIGFAR

Ebu Hureyre'nin (r.a.) haber verdigine göre:
    Allah Resulü (a.s.) söyle buyurmustur: "Süphesiz Aziz ve Celil Allah söyle buyurur: Ben kulumun beni zannettigi gibiyim. Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum. Eger o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim. Eger o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayirli bir cemaat içinde zikrederim. Kulum bana bir karis yaklasirsa, ben ona bir arsin yaklasirim. Kulum bana bir arsin yaklasirsa, ben ona bir kulaç yaklasirim. o bana yürüyerek gelirse, ben ona kosarak varirim."
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4832

Ebu Hureyre'nin (r.a.) rivayet ettigine göre:
    Hz. Peygamber (a.s.): "Allah'in kendine has doksan dokuz ismi vardir. Her kim bunlari ezberlerse Cennete girer. Süphesiz Allah tektir, teki sever" buyurmustur.
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4835

Enes b. Malik (r.a.)
    Allah Resulü (a.s.) söyle buyurdu: "Sizden biriniz dua ettigi zaman azimli ve kararli olsun. Ve sakin: Allahim, dilersen bana ver! demesin. Çünkü Allah'i zorlayacak (hiç bir kuvvet) yoktur" demistir.
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4837

Ebu Hureyre'den (r.a.) rivayet edildigine göre:
    Allah Resulü (a.s.) söyle buyurmustur: "Biriniz dua ettigi zaman sakin: Allahim, dilersen beni affet demesin. Kesin, kararli ve azimli istesin, ragbeti büyültsün. Çünkü Allah'a, verecegi hiçbir sey büyük gelmez."
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4838

Enes b. Malik (r.a.)
    Allah Resulü'nün (a.s.) söyle buyurdugunu söylemistir: "Sizden biriniz basina gelen herhangi bir zarardan dolayi sakin ölümü temenni etmesin. Mutlaka isteyecekse: Allahim, yasamak benim için hayirli ise beni yasat. Benim için ölmek hayirli ise beni öldür! desin."
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4840

2. _кιяιктєѕтι_

_кιяιктєѕтι_ islamseli

Beğenileri:
    0
    Ebu Hureyre'nin (r.a.) rivayet ettigine göre:
    Hz. Peygamber (a.s.): "Allah'in kendine has doksan dokuz ismi vardir. Her kim bunlari ezberlerse Cennete girer. Süphesiz Allah tektir, teki sever" buyurmustur.
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4835

Enes b. Malik (r.a.)
    Allah Resulü (a.s.) söyle buyurdu: "Sizden biriniz dua ettigi zaman azimli ve kararli olsun. Ve sakin: Allahim, dilersen bana ver! demesin. Çünkü Allah'i zorlayacak (hiç bir kuvvet) yoktur" demistir.
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4837

Ebu Hureyre'den (r.a.) rivayet edildigine göre:
    Allah Resulü (a.s.) söyle buyurmustur: "Biriniz dua ettigi zaman sakin: Allahim, dilersen beni affet demesin. Kesin, kararli ve azimli istesin, ragbeti büyültsün. Çünkü Allah'a, verecegi hiçbir sey büyük gelmez."
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4838

Enes b. Malik (r.a.)
    Allah Resulü'nün (a.s.) söyle buyurdugunu söylemistir: "Sizden biriniz basina gelen herhangi bir zarardan dolayi sakin ölümü temenni etmesin. Mutlaka isteyecekse: Allahim, yasamak benim için hayirli ise beni yasat. Benim için ölmek hayirli ise beni öldür! desin."
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4840

Hz. Aise (r.ah.)
    Allah Resulü'nün (a.s.) söyle buyurdugunu nakletmistir: "Her kim Allah'a kavusmayi severse, Allah da ona kavusmayi sever. Her kim de Allah'a kavusmaktan hoslanmazsa, Allah da ona kavusmayi hos görmez," buyurdu. Ben: Ey Allah'in Peygamberi, bu, ölümden hoslanmamak midir? Öyle ise bizler hepimiz ölümden hoslanmayiz dedim. Bunun üzerine Allah Resulü: "Öyle degil, lakin Mümin Allah'in rahmeti ile, rizasi ile ve Cenneti ile müjdelendigi zaman, Allah'a kavusmayi sever, Allah da o mümin kula kavusmayi sever. Kafir olan ise Allah'in azabi ile, hosnutsuzlugu ile müjdelendigi zaman Allah'a kavusmaktan hoslanmaz, Allah da ona kavusmaktan hoslanmaz."
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4845

Enes'in (r.a.) bildirdigine göre:
    Allah Resulü (a.s.) müslümanlardan zayifliktan kus yavrusu kadar kalmis hasta bir kimseyi ziyaret etti. Allah Resulü ona: "Sen Allah'a herhangi bir seyle dua ediyor, yahut sadece Allah'tan bir sey istiyor muydun?" dedi. Evet, ben: Allahim! Bana Ahirette bir ceza verecek isen o cezayi bana dünyada ver diye dua ediyordum dedi. Bunun üzerine Allah Resulü: "Sübhanallah! Ona takat getiremezsin (yahut senin buna gücün yetmez) sen: Allahim! Bize dünyada da iyilik ver, Ahirette de iyilik ver ve bizi ates azabindan koru!diye dua etsen ya" buyurdu. Müteakiben o hasta için Allah'a dua etti, Allah da sifasini verdi.
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4853

3. _кιяιктєѕтι_

_кιяιктєѕтι_ islamseli

Beğenileri:
    0
    Ebu Hureyre'nin (r.a.) rivayetinde Hz. Peygamber (a.s.) söyle buyurdu:
    "Allah Teala'nin yeryüzünde seyahat eden bir takim fazla melekleri vardir. Bunlar zikir meclislerini arastirirlar. Içinde Allah'in zikredildigi bir meclis bulduklarinda onlarla beraber otururlar ve birbirlerini kanatlari ile kusatirlar. Ta ki onlarla sema arasindaki mesafeyi doldururlar. Cemaat dagildiginda, yükselip semaya çiktiklari zaman Aziz ve Celil olan Allah onlari pek iyi bildigi halde meleklere: "Sizler nereden geldiniz?" diye sorar. Melekler: Biz yeryüzünde senin bir takim kullarinin yanindan geldik ki onlar seni tesbih ediyorlar, seni tekbir ediyorlar, tehlilde bulunuyorlar, sana hamd ediyorlar ve senden istiyorlar derler. Allah: Benden ne istiyorlar? buyurur. Melekler: Senden Cennetini istiyorlar derler. Allah: Onlar benim Cennetimi görmüsler mi? buyurur. Melekler: Hayir, Rabbimiz! Eger onlar Cennetimi görmüs olsalardi nasil olurdu? buyurur. Melekler: Senden eman dilerler, derler. Benden niçin eman diliyorlar? diye sorar. Senin Cehenneminden Ya Rabbi! diye cevap verirler. Onlar benim Cehennemimi görmüsler mi? der. Hayir, cevabini verirler. Acaba Cehennemimi görmüs olsalar ne yaparlar? der. Senin magfiretini talep etmektedir derler. Bunun üzerine Allah: Ben onlara magfiret eyledim. Onlara bütün istediklerini ihsan ettim ve eman istedikleri seyden de kendilerine eman verdim buyurur. Melekler: Ya Rabbi! O zikredenlerin içinde günahi çok olan filan kimse de vardi. Sadece oradan geçiyordu da onlarla beraber oturuvermistir derler. Allah: Ben onu da magfiret ettim. O cemaat öyle kemal sahibi kimselerdir ki onlarla beraber oturan kimseler saki olamaz! buyurur."
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4854

4. _кιяιктєѕтι_

_кιяιктєѕтι_ islamseli

Beğenileri:
    0
    Ebu Hureyre (r.a.)
    Allah Resulü (a.s.) söyle buyurdu, demistir: "Dile hafif, mizanda agir, Allah'a sevgili olan iki kelime (iki cümlecik) vardir. Bunlar: Subhanallahi ve bi-hamdihi, subhanallahi'l-azim (Allah'i, ona hamd ederek tesbih ederim, büyük Allah'i tesbih, ederim)'dir."
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4860

Ebu Musa (r.a.) söyle dedi:
    Biz bir seferde Peygamber'in maiyetinde bulunduk. Insanlar tekbir getirirken seslerini yükseltmege basladilar. Bunun üzerine Peygamber (a.s.): "Ey insanlar, kendinize aciyiniz! Çünkü siz ne sagira dua ediyorsunuz, ne de gaibe. Muhakkak ki siz, en iyi isiten ve size çok yakin olana dua ediyorsunuz. Ve O her zaman sizinle beraberdir" buyurdu. Ebu Musa dedi ki: Bu sirada ben Peygamber'in arkasinda idim ve: Güç ve kuvvet ancak Allah'a mahsustur! sözlerini söylüyordum. Allah Resulü: "Ey Abdullah b. Kays! Ben sana Cennet hazinelerinden bir hazineyi göstereyim mi?" buyurdu. Ben de: Evet, Ya Resulüllah! dedim. Resulüllah: "La havle ve la kuvvete illa bi'llah de" buyurdu.
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4873

Ebu Bekr (r.a.)
    Bir defa Allah Resulü'ne: Bana bir dua ögret de namazimda okuyayim demis. Allah Resulü (a.s.) da: "Süphesiz ben kendime büyük (Kuteybe: çok) zulmettim. Günahlari magfiret edecek de ancak sensin. Öyle ise makamindan bana magfiret ve bana merhamet eyle. Süphesiz ki Gafur ve Rahim sensin! de" cevabini vermistir.
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4876

Enes b. Malik (r.a.)
    Allah Resulü (a.s.): "Allahim! Ben acizlikten, tembellikten, korkakliktan, bunaklik derecesine varan ihtiyarliktan ve cimrilikten sana siginirim. Kabir azabindan, hayatin ve ölümün fitnelerinden de sana siginirim!" buyururdu, demistir.
    Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi: 4878

Sayfayı Paylaş