Zekat ile sadakanın arasındaki fark nedir?

Konusu 'Zekat' forumundadır ve Yalnızlığım tarafından 19 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Yalnızlığım

  Yalnızlığım Öldürmeyen darbe, güçlendirir.

  Katılım:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  27.736
  Sponsorlu bağlantılar
  [h=2]Sadaka ve zekatın birbirinden farkı nedir
  [/h]
  Zekat ile sadakanın arasındaki fark nedir?

  Sadaka nafile bir ibadettir.Zekat ve uşur ise farzdır.Milyar lira sadaka bir kuruş zekatın sevabına ulaşamaz.Bir altın zekat vermek,yüzbin altın sadaka vermekten daha sevaptır.  SADAKA

  Sadaka, mali bir ibadettir;muhtaç olan kimseye sevap olarak verilen şeydir.Farz olan kısmına “zekat” denir.Sadakanın vacip ve müstehab olanı vardır.

  Vacip olan sadaka: Allah’ın kula vacip kılması yahut kulun,kendisine vacip kılmasıyla olur.Kul,kendisine vacip kıldı ise;buna “adak” denir.Belli bir kimse,belli bir mal veya belli bir miktarı yoktur. “Filan kişiye” diye belirtilen adak,başkasına verilebildiği gibi ; “şu para,şu mal” diye tayin edilen şeyin yerine de başka bir şey verilebilir.Adak verilecek yerin,ihtiyaç sahibi olması gerekir.Türbelere mum yakıp, adak adamanın aslı yoktur.

  Müstehab olan ise: Nafile olarak verilen sadakadır.En yakın kimseye de Müslim veya gayri Müslime de verilebilir.Az veya çok olabilir.Belli bir yeri veya miktarı yoktur.


  ZEKAT

  1)Zekatı ayında mı vermek gerekir yoksa özel bir günü var mı?

  Zekat,zekatı verilen paranın ele geçtiği günden itibaren,bir seen geçice farz olur.Bu itibarla zekatı verme günü,paranın elde bulunuşunun senesinin dolduğu gündür.Ancak öteden beri Ramazan Ayı her türlü ibadet ve hayırların kabul olduğu ay olduğundan Müslümanlar zekatlerını bu ayda vermeye alışagelmişlerdir.

  2)Hangi malların zekatı verilir?Evin,arabanın zekatı verilir mi?

  Ticaret için alınıp,ticaret için saklanan,ticaret malının,altın,gümüş,yerli ve yabancı paraların,elden ele dolaşan hisse senetlerinin zekatı verilir.Evin,apartmanın,arabanın,atölyenin,demirba ş malzemenin zekatı olmaz.Araba,ev ve arsa alıp satan kimse bunların zekatını verir.Çünkü bunlar ticaret malı olmuştur.Ev yaptırmak için arsa alan bunun zekatını vermez.

  3)Zekatın önemi nedir?Kimlere zekat verilmez?

  Kur’an’ı Kerim’de namazla,zekat sık sık tekrar edilmiştir.Zekat vermeyen haram işlemiş olur.Namazları kabul olmaz.Namaz borcundan kurtulur ise de namazın sevabını alamaz.Ana-babaya,dedelere,büyük annelere,çocuklara,torunlara,hanıma ve gayri Müslime zekat verilmez.Fakir olmak şartıyla,geline,damada,kayınvalide,kayınpeder,üvey çocuğa,hala,amca,dayı, teyze gibi yakın akrabaya zekat verilir.

  4)Zekat miktarı altın hesabı ile bugün kaç gramdır?

  Eski hesap 96 gr. idi.Bugün tespit edilmiş olan ise yuvarlak hesap 80 gr.’ı geçen miktardır.

   

Sayfayı Paylaş