Yeşilliklerde Allah'ı zikir ve tesbih ederler!..

Konusu 'Dini Konular...' forumundadır ve ihvangul tarafından 28 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. ihvangul

  ihvangul islamseli

  Katılım:
  15 Aralık 2008
  Mesajlar:
  205
  Sponsorlu bağlantılar
  Bütün varlıklar ve yeşillikler Allah'ı zikir ve tesbih ederler!..

  Peygamberimiz (sas), yeşilliğe öylesine bir değer vermiştir ki,
  bırakın çevreyi yeşillendirmeyi, mezarların üzerini dahi yeşillendirmeyi emretmiş,
  bu konuda düşündüren örnekler de vermiştir.
  Nitekim bir gün yanından geçtiği bir mezarın içindekinin azap çektiğini keşfedince hemen getirttiği hurma fidanını mezarın üzerine dikip ikaz etmiş:
  -Bu yeşillik bu mezarın üzerinde Allah'ı zikir ve tesbih ettiği sürece içindekinin azabı azalır, yahut da kaldırılır!..
  İşte bu açıklama, yeşilliğin dünyadan başka ahirette dahi faydası olduğunun açıklamasıdır, denilebilir. Bundan dolayı fıkıh alimleri, mezarların üzerine yeşilliği önleyen beton dökmenin uygun olmadığını bildirmiş, Allah'ı zikreden ağaçlarla dolu park gibi yemyeşil mezarlıklar meydana getirmeyi sağlamışlardır.
  İsra Sûresindeki ayetin manası da bunu ifade etmektedir:
  - Bütün varlıklar ve yeşillikler Allah'ı zikir ve tesbih ederler!..
  Öyle ise yeşilliği yok eder, yahut da kurumasına sebep olursanız, Allah'ı zikredeni yok etmiş, yahut da kurumasına sebep olmuş olursunuz.
  Hangi Müslüman Allah'ın zikrine mani olabilir? Yahut da böylesine bir tesbih sevabından mahrum kalmaya razı olur?
  Nitekim bir kır sohbetinde Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerine talebelerinden her biri birer buket çiçek takdim ederken biri eli boş dönmüş.
  -Koskoca kırda çiçek mi bulamadın? diye sitem edenlere de:
  -Hangi çiçeğe yaklaştımsa Rabbimizi zikir ve tesbih eder halde gördüm, koparıp da zikrine mani olmaya gönlüm razı olmadı, cevabını verince, hocasının takdir ve tebriklerine muhatap olmuş. Bu cevap da kitaplara geçecek değerde bulunarak bizlere kadar intikal ettirilmiştir.
  İşte Müslümanrın yeşilliğe yüklediği kutsal değer... Allah'ı zikir ve tesbih ediyor duygusuyla seyrettiği bahar yeşilliği...
  Hele Efendimiz (sas) Hazretlerinin fidan dikme konusunda bir hadisi vardır ki, ağaç dikme mevsiminde hatırlamamak mümkün değildir. Şöyle buyuruyor:
  -Elinizde bir fidan bulunur da onu dikmek üzere iken kıyametin kopmaya başladığını anlarsanız, sakın artık kıyamet kopuyor, fidan dikmenin manası kalmadır deyip de atmayın, dikin fidanınızı!.. Kıyamet kopacaksa sizin dikilmiş fidanınızın üzerine kopsun. Mahşerde, benim de dünyada dikilmiş bir fidanım var, diyebilesiniz!..
  Dahası da var... Tarla, bağ bahçede çalışan ziraatçılarımıza bir müjde bu da... Ekin ekiyor, sebze, meyve dikiyor, mahsul yetiştiriyorsanız sevinin, mutluluk duyun... Çünkü yetiştirdiğiniz meyvelerle sadece para kazanmakla kalmıyor, aynı zamanda sevap da elde ediyorsunuz. Zira, sebep olduğunuz meyveli meyvesiz tüm yeşilliklerden zikir ve tesbih sevabı almak bir yana, ayrıca bunlardan:
  -Müşteri alsa, hırsız çalsa, inek yese, sinek faydalansa!.. sadaka sevabı da alınacağı hadisle bildiriliyor!..
  Evet, bundan hiç şüphe etmeyin. Efendimiz (sas)'in müjdesidir bu. Yetiştirdiğiniz sebze ve meyveden müşteri alsa, hırsız çalsa, inek yese, sinek faydalansa sadaka sevabı vardır yetiştirene!.. Bundan dolayı yeşillik yetiştiren köylüler ibadet niyetiyle çalışırlar işlerinde...
  Sözün özü: Her tarafı yeşillendirilmiş bir ülke mi istiyorsunuz? Öyle ise insanların dinlerini öğrenmelerine destek verin, köstek olmayın. Göreceksiniz dinini öğrenen Müslüman, mezarların üzerine varıncaya kadar yeşillendirecek, hem ibadet aşkıyla, sevap kazanma şevkiyle de yapacak bu yeşillendirme hizmetlerini...
  Ahmed Şahin

   
 2. fahrettin tırınk

  fahrettin tırınk islamseli

  Katılım:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Evet kıymetli kardeşim ihvangul, çok güzel bir paylaşım yaptınız ve faydalandık,
  onun içindirki tüm çiçekleri koparan kardeşlerimize, özellikle bayanlara devamlı rica ederimki, ne olur çiçekleri koparmayalım ama adet haline gelmiş çiçekleri koparmak, bu hususta koparanları mutlak manada ikaz edelim.

  ikaz edelimki çiçeklerin ALLAH cc zikrini kesmeyelim.
   
 3. mahzungarip

  mahzungarip islamseli

  Katılım:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.445
  :icon_allah: RAZI OLSUN ihvangul çok güzel bir paylaşım
   
 4. ihvangul

  ihvangul islamseli

  Katılım:
  15 Aralık 2008
  Mesajlar:
  205
  :icon_allah:razı olsun hocam tefekkür ederek bakmak kadar güzel birşey yok ama çocuklarımıza da bu güzelliği göstermemiz ve anlatmamız lazım bu yönden çok ihmalkarız maalesef.selam ve dua ile.
   
 5. ihvangul

  ihvangul islamseli

  Katılım:
  15 Aralık 2008
  Mesajlar:
  205

  Amin ecmain kardeşim.
   

Sayfayı Paylaş