Vay ki Namaz kılmayanın haline...

Konusu 'Dini Konular...' forumundadır ve salat tarafından 10 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. salat

  salat islamseli

  Katılım:
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  5.078
  Sponsorlu bağlantılar
  Vay ki Namaz Kilmayanin Haline!!!...


  ·»«·´`·.(*·.¸(`·. Selamün Aleyküm Arkadaslar¸.·´)¸.·*).·´`·»«·
  [​IMG]
  Allah ve Rasûlu’nün (S.A.V.) emir ve yasaklarina körlerden ve hafife alanlardan olmayiz. Ayrica seytanin, buradaki emir ve yasaklari okumanizi, amel etmenizi engellemesine veya bu emirleri hafife almaniz için ugrasmasina izin vermeyin. Bu seytanin muhtemel hilelerindendir)


  “Sizi cehenneme sürükleyen sebep nedir? Derler ki: ‘Biz namaz kilanlardan degildik’.” Müddessir/42

  “Sonra onlarin arkasindan namazi savsaklayan ve nefislerinin azgin arzularina uyan bir nesil geldi. Onlar ileride cehennemin en derin yerini boylayacaklar” Meryem/59 (Ibn’i Mesud Tefsirinde:Namazi büsbütün terk ettiler degil, vaktinde kilmadilar buyurulmustur.)

  “Kildiklari namazin önemini kavramadan namaz kilanlarin vay haline” Mâun/4-5 (Efendimiz SAV burada namazi vaktinde kilmayanlarin kastedildigini bildirmistir.)

  “Namazlarinda hataya düsen, kildiklari namaza önem vermeyen namaz kilanlarin vay haline” Ayeti Celilesindeki veyl’in(vay haline) kelime manasi agir azab olmakla beraber, cehennemdeki içinden dünya daglari geçirilse daglari eritecek “veyl vadisi’de” olabilecegi bildirilmistir.

  “Kul ile küfür arasinda namazi terk etmek vardir” Hadis’i Serif (Ahmed Ibn’i Hanbel)

  “Kul ile küfür arasinda sadece namaz kilmamak vardir” Hadis’i Serif (Ebu Davud, Nesei)

  °“Kul ile sirk arasinda sadece namaz kilmamak vardir” Hadis’i Serif (Tirmizi)

  °“Islâm’in özü, dinin temeli üçtür, Islâm bunlara dayanir. Bunlardan herhangi
  birine yüz çeviren kimse o yüzden kafir olur, kani helâldir.
  1)ALLAH’tan C.C. baska ilah yoktur (LAILAHEILLALLAH)
  2)Farz namazlar
  3)Ramazan orucu ” Hadis’i Serif (Tirmizi)

  “Namaz kilmayanin Islâm’dan payi yoktur, namaz kilmayanin dini yoktur.” Hadis’i Serif (Taberani)

  “Mazeretsiz ve kasden namaz kilmayanin adini ALLAH C.C. cehenneme gireceklerden biri olarak cehennemin kapisina yazar” Hadis’i Serif (Ebû Nuaym)

  “ALLAH C.C. Islâm’da dört seyi farz kilmistir: Hepsini bir arada yerine getirmeyenin üçünü islemis olmasi kendisine hiçbir fayda saglamaz” (Bunlar: Namaz,Zekat,Oruç,Hac) Hadis’i Serif (Ahmed Ibn’i Hanbel)

  “Hiçbir mazereti olmaksizin ve kasden namaz kilmayanin ALLAH C.C. bütün iyi amellerini siler, tevbe edip yeniden ALLAH’a dönünceye kadar onunla hiçbir ilgisi kalmaz” Hadis’i Serif (Isfahani)

  “Hiçbir mazereti olmaksizin ikindi namazini kilmayip kaçiranlarin bütün iyi amelleri silinir” Hadis’i Serif (Ahmed Ibn’i Hanbel)

  Kiyamet günü kulun ilk hesap konusu ve ilk gözden geçirilecek amel hanesi namazdir. Bu konudaki hesaplasma iyi geçerse kul kurtulur, bozuk geçtigi taktirde ise aldanmis ve hüsrana ugramis olur. Hadis'i Serif (Taberani)


  "ALLAH'tan C.C. baska hiçbir ilah olmadigina ve Muhammed'in (SAV) O'nun Rasûlü olduguna sehadet edinceye kadar ve bes vakit namazi hakkiyla kilip, zekatlarini verinceye kadar, insanlarla savasmakla emrolundum." Hadis'i Serif (Buhari,Müslim,Darimi,Ibn'i Mâce, Ebû Davud, Nesei)


  Kiyamet gününde insanin ilk hasmi rükû ve sücûdu (secdesi) tamamlanmayan namazdir. (Beni zayi ettigin gibi ALLAH’da seni zayi etsin der. (Imam-i Gazali) - Efendimiz (SAV) namazi hizli kilan bir kisiye “sen namaz kilmadin tekrar kil” buyurmustur.

  Kisinin kildigi namazdan kendisine kâri dokunan ancak akil erdirerek kildigi kisimdir. (Yani akli baska yerde iken kildigi namazin kendisine kâri dokunmaz) (Imam-i Gazali)

  Kur’an-i Kerim tefsirinde (Ruhül Furkan) bir vakit namazi özürsüz kazaya (özür: ölü,deli yada kiliç kilica harb esnasinda olmak v.s. gibi) birakmanin cezasinin, 80 sene cehennem atesi oldugu beyan edilmistir. (Hadis Serif’de geçmektedir.)

  Nice namaz kilanlar var ki, onlarin namazdan nasibi, yorgunluk ve zahmetten baska bir sey degildir.Hadis’i Serif (Nesei, Ebu Hûreyre) “Namaza önem vermeyenlerin kiyamet günü Karun, Firavun, Haman ve Übey Ibni Halef’e arkadas olacaklari hadis serifle bildirilmistir.” (Ahmed Ibni Hanbel, Taberani ve Ibn’i Hibban Rivayetinde)

  Bütün farzlar Cebrail A.S. araciligiyla Peygamber Efendimize (SAV) bildirilmistir. Ancak “namaz” ALLAH’u Teâlâ C.C. tarafindan (Mirac’da) aracisiz olarak verilmistir. Bu da namaz’in önemini anlatmaya kâfidir.

  Peygamber Efendimiz SAV buyurdular ki; namaz'i savsaklayanlara ALLAH'u Teâlâ C.C. dünyada, ölürken, kabirde ve ahirette olmak üzere 15 ceza verir. Dünyada:Ömrünün bereketi kaldirilir, yüzünden iyiler simasi silinir,ALLAH C.C. hiçbir iyiligine sevap vermez, dualari kabul olmaz, iyilerin dualarinda payi bulunmaz. Ölürken:Zelil, kötü, çirki can verir, aç olarak can verir, bütün dünya denizleri girtlarina akitilsa kanmayacak sekilde susuzluk çeke çeke ölür.( Ölüm acisinin bir damlasi, daglara damlatilsa daglar dayanamaz erirdi.) Kabirde:Kabir onu sikar, kemikleri birbirine geçer, kabri atesle doldurulur(gecegündüz onu yakar), ALLAH C.C. Suca isimli dehsetli çok büyük bir yilan gönderir,hergün her namaz vaktinde onu sokar bir an birakmaz. (Efendimiz (SAV) “kabirden korkunç bir manzara görmedim” buyurdu.) Ahirette:Cehenneme sürükleyen azab melekleri yanindan ayrilmaz,ALLAH C.C. onu kizgin olarak karsilar, hesabi çetin olup cehenneme atilir.(Cehennemdeki en hafif azap ayak çukuruna konulan bir ates parçasinin beynini fokur fokur kaynatmasidir. Cehennemlikler çok çirkindir alt dudaklari gögsüne sarkmis, üst dudaklari yüzünü kaplamis oldugu halde sadece bir disi (azabi daha iyi tatmalari için) Uhûd dagi büyüklügündedir. Cehennemlikler dünyadaki atesi görseler, ferahlanmak için içine dalarlardi. «Ihya-u Ulumiddin»)

  Kiyamet günü adamin biri getirilerek ALLAH'in C.C. huzuruna dikilir ve ALLAH C.C. onun cehenneme götürülmesini emreder. Adam:"Ya Rabbi beni ne yüzden cehenneme yolluyorsun?" deyince Yüce ALLAH C.C. ona:"Namazi vaktinde kilmadigin ve adima yalan yere yemin ettigin için" diye buyurur. Hadis'i Serif (Ibn'i Abbas'dan rivayet)

  Mezheplere göre namaz: Hanefi Mezhebi:namaz kilmayan, kan çikincaya kadar dövülür ve namaza dönünceye kadar hapsedilir. Safii Mezhebi: Mürted(dinden çikmis) olmaz ise'de cezasi idamdir. Maliki Mezhebi:Safii mezhebiyle hükmü aynidir. Hanbeli Mezhebi:Bir namazi özürsüz kilmayan, mürted gibi idam edilir. Yikanmaz, kefenlenmez ve namazi kilinmaz, müslüman mezarligina gömülmez ve mezari belli edilmez. Dagda bir çukura konulur.

  Imansiz ölenin yerinin ebedi cehennem oldugu Ayet’i Kerime ile sabittir. Iman’in en büyük âlâmeti namazdir. Bazi alimlere göre namazi terk eden kisinin son nefeste imanini kurtarmasi zordur (her halde ALLAH’in C.C. diledigi olur)

  Sur ‘a ikinci kez üflenip insanlar mahser yerine geldiginde, günes 2 mizrak boyu (baska rivayette 1 mizrak boyu) yaklastirilmis oldugu halde 50.000 senelik(Ahiret senesi) bir bekleyis vardir. Beyinlerin kaynayacagi, açliktan boyunlarin kopacagi midelerin yanacagi bu günde, insanlar öyle terleyecek ki bu ter 70 arsin yerin dibine gidecek sonra insanlarin seyyiatina göre kimisinin kulak memesine kimisinin çenesine kadar çikacaktir. orada terlemek istemeyenlerin bu terlerini dünyada iken namaz,oruç,zekat,cihad ve amellerle atmalari gerektigini bildirmistir. Imam-i Gazali (RA)

  ALLAH’in C.C.Rizasini, kazanmak isteyen, yüzünün nurlanmasini ve güzellesmesini isteyen ve daha bir çok faydalar isteyen Teheccüd (gece namazi)kilsin.


  Üç sey dinden çikartir, iman ve nikah tazelemesi gerektirir. 1)Istihlâl:Harama helal demek 2)Istihza:Islâm’in Farz, vacip, sünnet, müstehap ve edeplerinden biriyle ALAY ETMEK 3)Istihfâfini herhangi meseleyi hafife almak. Küfre düsen kisinin ise 50 sene namaz kilmis olsa farz namazlarini, Hacc’ini v.s. iade etmesi gerekmektedir. Iki seyde saka yoktur 1)Dinde 2)Nikâh’ta (Hanimina saka dahi olsa “bos ol” dememesi gerekir)


  Iman’in en büyük âlameti “NAMAZ’dir”.
  [​IMG]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768 and weights 374KB.[​IMG]
   
 2. XXTILSIMXX

  XXTILSIMXX Member

  Katılım:
  21 Şubat 2009
  Mesajlar:
  33
  Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.) [Taberani]

  (Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet, namazdır. Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namazı düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.) [Taberani]

  (Namazı doğru kılanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür.) [İ.Ahmed]

  (Allahü teâlâ buyuruyor ki, "Söz veriyorum ki, namazlarını vaktinde, doğru olarak kılana azap etmem, onu sorgu-suale çekmeden Cennete koyarım") [Hakim]

  (Her Peygamberin ümmetine son nefeste vasiyeti namazdır.) [Gunye]

  Namaz kılmak böyle büyük bir ibadet olduğu için terk edilmesi de çok büyük günahtır. Hanbeli’de namazı terk eden küfre düştüğü için, Şafii ve Maliki’de büyük günah işlediği için ceza olarak katli gerektiği fıkıh kitaplarında yazılıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Namaz dinin direğidir, terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]
  (Namaz kılmayanın dini yoktur.) [İbni Nasr]

  (Namaz kılan, kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur.) [Taberani]
  (Namaz kılmayan, kıyamette, Allahü teâlâyı kızgın olarak bulur.) [Bezzar]

  (Namazı kasten bırakanın ibadetleri kabul olmaz ve namaza başlayana kadar Allahü teâlânın himayesinden uzak kalır.) [Ebu Nuaym]

  (Beş vakit namazı kasten, mazeretsiz terk eden, Allah’ın hıfz ve emanından mahrum olur.) [İbni Mace]

  (Bizimle kâfir arasındaki fark namazdır. Namazı terk eden kâfir olur.) [Nesai]

  Yukarıdaki hadis-i şerifleri, Ehl-i sünnet âlimleri şöyle açıklamışlardır:
  Dinimizde en büyük günahı işleyen kâfir olmaz. Bunun için namaz kılmayana kâfir denmez. Fakat namaz, çok önemli bir ibadet olduğu için, namaz kılmayanın imanla ölmesi çok zayıf bir ihtimaldir. Namaz kılmayanın kalbi kararır, diğer günahları işlemekten çekinmez. Bazı âlimler, namaz kılmayanın kâfir olacağını bildirmişlerdir. Bu bakımdan her ne şart altında olursa olsun muhakkak namazı kılmalı!

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  (Namaz kılmak ve diğer ibadetleri yapmak ancak müminlere kolay gelir. Kur'an-ı kerimde, (İman ve ibadet etmek, müşriklere güç gelir) ve (Namaz kılmak müminlere kolay gelir) buyurulmaktadır. Namaz kılmamak, iman zayıflığından ileri gelir. İmanın kuvvetli olmasının alameti, dinimizin emirlerine severek kolaylıkla uymaktır.) [C.1.m.191, 289]

  Namaz kılmamanın ne kadar büyük günah olduğunu bilen, ayakta duramayacak kadar hasta olsa bile, mutlaka namaz kılar. Ateşin yaktığını bilen kimse, kendini nasıl ateşe atar? Cehennemden kaçan, Cenneti isteyen namaz kılmaz mı? Hadis-i şerifte, (Cenneti isteyip de, Allah’ın yasakladıklarından kaçınmayan, isteğinde yalancıdır) ve (Cenneti isteyen, hayırlı işlere koşar, Cehennemden korkan, haramlardan kaçar) buyuruluyor. (Beyheki)

  Tadil-i erkana riayet etmek vaciptir. Namazın vaciplerinden biri bilerek terk edilirse, o namazı tekrar kılmak vacip olur. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Hırsızların en büyüğü, namazından çalandır. Yani namazın erkanına riayet etmez, rüku ve secdelerini hakkiyle yerine getirmez.) [Vesilet-ün Necat]

  (Herkesin namazında, kalbin hazır olduğu kısımlar yazılır. Kalbin hazır olmadığı namaza, Allahü teâlâ nazar etmez.) [Vesilet-ün Necat]

  Cemaatle namaz kılmak erkeklere Sünnet-i hüdadır. Yani dinimizin şiarı, alameti olan sünnettir. Özürsüz terk etmek asla caiz değildir. Bilhassa yatsı ve sabah namazını cemaatle kılmak çok önemlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Yatsı namazını cemaatle kılan, gecenin yarısını, sabahı da cemaatle kılan, gecenin tamamını ibadetle geçirmiş sayılır.) [Müslim]

  (Münafıklara en ağır gelen namaz, yatsı ile sabah namazını cemaatle kılmaktır. Bunlardaki ecri bilen, sürünerek de olsa, cemaate gelir.) [Buhari]


  En faziletli ibadet
  Sual: İbadetler içinde en faziletlisi hangisidir?
  CEVAP
  İbadetler içinde en faziletlisi namazdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Namaz, Allahü teâlânın hoşnut olduğu bütün amellerin en faziletlisidir. Rızkın bereketi, duanın kabulüdür. Kabirde ışıktır. Sıratı yıldırım gibi geçiricidir. Cennette başa taçtır. İmanın başı, gözün nuru ve Cehennemden kurtarıcıdır.) [Miftah-ul-Cenne]

  (Cennetin anahtarı namazdır.) [Darimi]
  (En faziletli amel, vaktinde kılınan namazdır.) [Ebu Davud]

  (Kalk namaz kıl, namaz elbette şifadır.) [İ.Ahmed, İ.Mace]
  (Namazın farz olduğuna inanıp, eksiksiz kılan, Cennete gider.) [Hakim]

  (Ümmetimin fesadı zamanında sünnetime yapışan, [yani Ehl-i sünnet olan] ve beş vakit namazı cemaatle kılanın amel defterine her gün yüz şehid sevabı yazılır.) [İ.Nâsiruddin]


  Namaza dikkat edin
  Sual: Vaizler, hatipler, hep İslam’ın sosyal strüktüründen, sosyo-ekonomik, sosyo-politik yönlerinden bahsediyorlar da neden, namazın öneminden, sünnetlerinden, secde-i sehvden bahsetmiyorlar? Kabirde, ahirette neler sorulacak, iyi müslüman olmak için neler yapmak gerekir? Dini gazete denilen bazı yayın organları da böyle. Acaba namazdan bahsetmeyi aşağılık mı kabul ediyorlar?
  CEVAP
  Böyle sualleri sahiplerine sormak gerekir. Fakat namazın önemi söz konusu olduğu için, (Namaz kılmaz ama dayımın oğlunun imanı çok kuvvetlidir. Teyzem de açık saçık gezer ama imanı çok sağlam) diyen bir okuyucumuza bu vesile ile cevap vermek istiyorum. Namaz kılmayanın, pervasızca günah işleyenin imanı kuvvetli olmaz. Bir kimse, namazı ne kadar doğru kılıyorsa, imanı o ölçüde kuvvetlidir, parlaktır. Namaz kılmayanın ve kılmadığı için üzülmeyenin imanı çok sönüktür, belki de çoğunun imanı yoktur. Peygamber efendimiz, (İman namaz demektir. Namaz dinin direğidir) buyuruyor. Direksiz din olur mu?

  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Namaz dinin direğidir, terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]

  (İman, namaz demektir. Namazı itina ile, vaktine, sünnetine ve diğer şartlarına riayet ederek kılan, mümindir.) [İbni Neccar]
  Peygamber efendimizin son sözlerinden biri, (Namaza dikkat edin) idi. (İbni Mace)


  Namaz her iyiliğin anahtarıdır
  Sual: Ben namaz kılmıyorum. Fakat hiç günah işlemiyorum. İçki içmem, kumar oynamam, hırsızlık etmem ve başka günahları da işlemem. Bunlar yetmez mi?
  CEVAP
  Namaz kılmamak çok büyük günahtır. Hırsızlık etmekten, kumar oynamaktan, içki içmekten daha büyük günahtır. Birçok hadis-i şerifte, kasten namaz kılmamanın küfür olduğu bildirilmiştir. Amel imandan parça olmadığı halde, namaz konusunda ittifak hasıl olmamıştır. Namazın imandan olduğunu bildiren âlimler de olmuştur. Bu bakımdan namaz kılmamak, çok büyük tehlikedir.

  Bir insan her türlü kötülüğü işlese, namaz kılmaya devam etse, namazı doğru olarak kılsa, kötülüklerin çoğunu, hatta tamamını terk eder. Çünkü Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Namaz, münker ve fahşadan [edepsizlikten, akla ve dine uymayan her türlü kötülükten, her türlü günahtan] alıkoyar.) [Ankebut 45]

  Namaz kılmanın fazileti çok büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Namaz, her hayrın, her iyiliğin anahtarıdır.) [Taberani]
  (Namaz kılan kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olacaktır.) [Taberani]

  Bu hadis-i şerifleri okuduktan sonra, namaz kılmayan müslümana hayret etmemek imkansızdır.


  Namaz dinin direğidir
  Sual: İşlerimin yoğunluğu sebebiyle namazları vaktinde kılamıyorum. Bir arkadaş, dinde kolaylık vardır, namazların hepsini birleştirip kılmamı söyledi. Gece eve gidince hepsini kıl dedi. İşlerimi aksatmadan namazımı nasıl kılabilirim?
  CEVAP
  Namazlarınızı aksatmadan işlerinizi yapmalısınız. Müslüman için en önemli ibadet namazdır. İş aksayabilir, ama namaz asla aksamaz. Namazı aksatanın işinde hayır olmaz.

  İşlerin arasında namazı da hallederim zihniyeti salih müslümana yakışmaz. Onun maksadı namazdır, onun en zevkli anı namazdadır. Namazı gaye bilenin, diğer işleri kolaylaşır.

  Dünya ve ahiret saadetimiz için, işlerimizin hayrını görmek için, namazı öne almalı, namaz kılmadan işe başlamamalı. Namaza mani olan işte hayır olmaz.

  İşlerin yoğunluğu sebebiyle namaz cem edilmez. Herhangi bir sebeple namaz kazaya kalma tehlikesi varsa, kazaya bırakmamak için cem edilir. Sonra gündüz kılmayıp gece cem edilmez. Öğle ile ikindi, akşam ile yatsı zaruret olunca birleştirilerek kılınır. Namaz her işten önemlidir. Ayakta kılınamazsa, oturarak kılınır, oturarak da kılamayan yatarak kılar. Su bulunmazsa veya suyu kullanmakta sakınca varsa, teyemmüm edilir. Bütün bunlar namazın önemini göstermektedir. Peygamber efendimiz, (Namaz dinin direğidir) buyuruyor. (Taberani, Beyheki)

  Direksiz bina olmadığı gibi, namazsız Müslümanlık da olmaz. Başka bir hadis-i şerifte de, (Başın vücuttaki yeri ne ise, namazın da dindeki yeri odur) buyuruluyor. (Taberani).
  Allahım namazı zamanında ve razı olacağın şekliyle kılanlardan eyle,Allahım namaz kılmayanları namaz kılanlardan eyle.AMİN AMİN AMİN...
   

Sayfayı Paylaş