peygamberler neden gönderilmiştir

Konusu 'Peygamberler Tarihi' forumundadır ve mahzungarip tarafından 12 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. mahzungarip

  mahzungarip islamseli

  Katılım:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.445
  Sponsorlu bağlantılar
  Yerine göre) müjdeleyici ve sakındırıcı olarak peygamberler gönderdik ki insanların peygamberlerden sonra Allah'a karşı bir bahaneleri olmasın! Allah izzet ve hikmet sahibidir.

  nisa - 165


  Ey ehl-i kitap! Peygamberlerin arası kesildiği bir sırada size elçimiz geldi. Gerçekleri size açıklıyor ki (kıyamette): "Bize bir müjdeleyici ve uyarıcı gelmedi" demiyesiniz. İşte size müjdeleyici ve uyarıcı gelmiştir. Allah her şeye hakkıyle kadirdir.

  maide - 19

  SORU: Peygamberlere niçin lüzum vardır?
  Cenâb-ı Hakk niçin Peygamberimizle (asm) konuşmuş, insanlar arasından niçin Onu seçmiştir?


  CEVAB: “Şu kâinatın sahib ve mutasarrıfı elbette bilerek yapıyor ve hikmetle tasarruf ediyor ve her tarafı görerek tedvir ediyor ve her şey'i bilerek, görerek terbiye ediyor ve herşeyde görünen hikmetleri, gâyeleri, faideleri irade ederek tedvir ediyor.

  Madem yapan bilir; elbette bilen konuşur.

  Madem konuşacak, elbette zîşuur ve zîfikir ve konuşmasını bilenlerle konuşacak.

  Madem zîfikirle konuşacak, elbette zîşuurun içinde en cem'iyetli ve şuuru küllî olan insan nev'i ile konuşacaktır.

  Madem insan nev'i ile konuşacak, elbette insanlar içinde kabil-i hitab ve mükemmel insan olanlarla konuşacak.

  Madem en mükemmel ve istid’adı en yüksek ve ahlâkı ulvî ve nev'-i beşere mukteda olacak olanlar ile konuşacaktır; elbette dost ve düşmanın ittifakıyla, en yüksek istid’adda ve en âlî ahlâkta ve nev'-i beşerin humsu ona iktida etmiş ve nısf-ı Arz onun hükm-i manevîsi altına girmiş ve istikbal onun getirdiği nurun ziyasıyla bin üçyüz sene ışıklanmış ve beşerin nuranî kısmı ve ehl-i imanı, mütemadiyen günde beş defa onunla tecdid-i biat edip, ona dua-yı rahmet ve saadet edip, ona medh ve muhabbet etmiş olan Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm ile konuşacak ve konuşmuş ve Resul yapacak ve yapmış ve sair nev'-i beşere rehber yapacak ve yapmıştır.”

  risale-i nurdan alıntı
   

Sayfayı Paylaş