Parfüm kullandıktan sonra, makyajlı ve ojeli olarak namaz kılınabilinir mi?

Konusu 'Abdest ve Namaz' forumundadır ve Kaan Gizemnur tarafından 8 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. Kaan Gizemnur

Kaan Gizemnur Davut46

Beğenileri:
    0
    Bakara Suresinin "hamr" ile ilgili ayetlerinin tefsirinde Elmalı Hamdi Yazır şöyle demektedir.
    "Üzüm şarabından yapılmayan ispirto, bira vesaire müskirat içilmezse de elbiseye veya bedene sürülmesi de namaza mani olur diye iddia edilemez."

Deodarant, parfüm ve kolonyadaki alkol Hanefi mezhebinin bazı imamlarına göre necis kabul edilen alkol cinsine girmediğinden elbiseye veya bedene sürülmesi namaza mani olmaz.

Makyaj sürüldükten sonra namaz kılınıp kılınmaycağına gelince:

* Makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Yoksa namaz kılınmaz, bir an önce giderilmelidir.
    * Kadın makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve emin olduğu mahremlerinden başkasına göstermesi, yabancı erkeklere o şekilde görülmesi ve dışarı çıkmasının insanı günaha iteceği göz ardı edilmemelidir.

Oje ise, namazdan önce abdest ile ilgilidir. Bilindiği gibi abdestin geçerli olabilmesi için suyun abdest azalarının dışına temas etmesi gerekmektedir. Ancak, oje tırnağa sürüldüğünde suyun alta geçmesine engel olmakta, dolayısıyla abdest olmamaktadır.

2. Ekinoks

Ekinoks Member

Beğenileri:
    0
    Ben ki parfüm olmazsa olmazımdı..

Namaz'a başladığım vakitlerden birinde parfüm sıkmıştı bir abla bana... o hâlde iken namaz kılmaya gidecektim.. Bir dostum, o hâlde mi namaz kılacaksın? demesi üzerine bir daha parfüm vs. kokular kullanmaktan vazgeçtim...

yinede Hanefi mezhebinde bir sorun teşkil etmediğini okudum burada.. nasıl oluyorsa artık.. :shocked2:

3. Yalnızlığım

Yalnızlığım Öldürmeyen darbe, güçlendirir.

Beğenileri:
    24
    Parfüm yasak kardesim.Sehvet duygusunu kabarttıgı,haram oldugu ve daha bir sürü sebebi var.

Hanifi meshebinde helal oldugu kanaatine nasıl vardınız merak ettim dogrusu Kaan gizemnur kardesim?

4. Ekinoks

Ekinoks Member

Beğenileri:
    0

Helal olduğunu söylemedim ki... yukarıda yazılanlara karşılık söyledim..

Ben yanlış mı okuyup anladım acep:eek:

5. Yalnızlığım

Yalnızlığım Öldürmeyen darbe, güçlendirir.

Beğenileri:
    24
    Sorum konuyu acan kardesimizeydi kardesim.

Sayfayı Paylaş