Özürlü Çocuklar Aldırılabilir Mi?

Konusu 'Diğer Soru Cevaplar' forumundadır ve Oyuncu tarafından 9 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Oyuncu

  Oyuncu Active Member

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.250
  Sponsorlu bağlantılar
  özürlü bebeği aldırmak günah mı, özürlü çocuğu aldırmak günahmı, down sendromlu bebeği aldırmak günah mı, sakat bebeği aldırmak günahmı, sakat çocuğu aldırmak, anne karninda özürlü bebek nasıl anlaşılır, anne karnında sakat bebeği aldırmak günahmı, anne karnında bebek özürlü çoçuğu öldürmek, ozurlu cocugu aldirmak gunahmidir, özürlü çocuk aldırılırmı, anne sağlığı açısından çocuk aldırma günahmıdır, özürlü bebek aldirmak günahmi, özürlü doğacak çocuk alınırmı, dinimizde ozurlu bir cocuk aldirmak gunahmi, down sendromlu çoçuk aldırmak, özürlü çocuk nasıl aldırılır, özürlü cocuk aldirma, dinen özürlü aldırılması

  Anne karnındaki çocuğuna cenin ismi denir. Çocuk doğum vaktine kadar anne karnında gizlendiği için bu ismi almıştır. İnsanın yaratılışı Kur-an'da şöyle anlatılmaktadır:

  "O [​IMG] ki her şeyin yaratılışını güzel yaptı ve insanı yaratmaya çamurdan başladı. Sonra onun neslini bir özden, hakir bir suyun özünden yarattı. Sonra onu düzeltti, ona kendi ruhundan üfledi. Ve sizin için kulaklar, gözler ve gönüller yarattı. Ne kadar az şükrediyorsunuz." (Secde 32/7–9)
  "Ey insanlar? Eğer öldükten sonra dirilmekten şüphe içinde iseniz (biliniz ki) biz sizi (ilk insanı) topraktan, sonra (diğer insanları) nutfeden (döllenmiş yumurtadan), sonra 'alak'dan (rahme tutunmuş embriyodan), sonra yaratılışı belli belirsiz mudğa'dan (şekilsiz et parçasından) yarattık ki size (gücümüzü) açıkça gösterelim. İstediğimizi belirtilmiş bir süreye kadar rahimlerde tutuyoruz. Sonra sizi bir bebek olarak çıkarıyoruz. Sonra güç ve kabiliyetinize ermeniz için (sizi büyütüyoruz). İçinizden kimi (henüz) çocukken öldürülüyor. Kimi de ömrün en kötü çağına (ihtiyarlığa) ulaştırılıyor ki bilirken bir şey bilmez hale gelsin, (çocukluğundaki gibi vücutça ve akılca güçsüz bir duruma düşsün…)" (Hac, 22/5)
  Hz. Muhammed (a.s.)"in peygamber gönderildiği dönemde Hicaz bölgesinde Araplar, özellikle kız çocuklarını öldürürler, diri diri toprağa gömerlerdi. Kur"ân"da bu husus şöyle dile getirilmektedir:
  Diri diri toprağa gömülen kız çocuğunun, hangi günahtan ötürü öldürüldüğü sorulduğu zaman (her insan ne yaptığını bilir.)” (Tekvir, 81/8–9)
  Özürlü doğacak çocuğun aldırılmasını savunan kimseler şu gerekçeleri ileri sürmektedirler: "Özürlüler hayatta sıkıntı çekiyorlar, topluma yük oluyorlar, anne-babaları ölünce bakacak kimseleri olmuyor, bakım ve tedavileri için çok para harcanıyor."
  İnsanlar, doğduktan sonra veya ileri yaşlarda da her hangi bir sebeple özürlü/engelli olabiliyorlar. Özürlü insanlar, zikredilen gerekçelerle öldürülebilir mi???Doğum esnasında veya doğum sonrasında oluşan özürlüleri nasıl öldüremiyorsak, öldürülmesi insanlık suçu ise anne karnındaki insanı da öldüremeyiz. Çünkü anne karnındaki insan/cenin de can taşımaktadır. O canı veren [​IMG]"tır, [​IMG]ın verdiği canı ancak [​IMG] alabilir, insanların bu canı almaya hakları yoktur. Bu nedenledir ki; hak veya batıl bütün dinler cana kıymaya, dolayısıyla her hangi bir şekilde çocuğu aldırmaya karşı çıkmış, çocuk düşürmeyi yasaklamıştır.
  Peygamberimiz (a.s.) ceninin düşürülmesine tazminat ödenmesi kararını vermiştir: Hüzeyl kabilesinden iki kadın birbiri ile dövüşür, biri diğerine bir taş atar ve bu sebeple kadın çocuğunu düşürür. Hz. Peygamber (a.s.) bu cinayet sebebiyle suçlunun gurre yani köle veya cariye ödemesini hükmeder.” ( Müslim, Kasâme, 34–35)
  İslam hukukçuları ceninin diyetinin, tam diyetin yirmide biri yani beş deve (50 dinar, 500 dirhem) olduğunu ifade etmişlerdir. Ceninin müessir bir fiil, tehdit, korkutma veya ilaç kullanma sonucunda düşmesi bunları gerçekleştiren kişinin ceninin annesi, babası veya başka bir kişi olması bu kişilerin cenin düşmesini kastedip etmemesi hükmü değiştirmez. (bk. Muhsin Koçak, DİA, XIV, 211–222, İstanbul, 1996)
  Varlıklar içinde en üstün yere sahip olan insan; cenin iken de, çocuk, genç ve yaşlı iken de saygındır, her türlü tecavüzden korunmuştur. İnsanın dirisi de, ölüsü de muhteremdir.
  Anne rahminde çocuğu geliştiren ve ona şekil veren [​IMG]"tır. Özürlü doğacak denildiği halde çocuğun sağlıklı olarak doğabildiği bilinen bir gerçektir. Özürlü doğacak olsa bile bir cana kıymaya dinimiz izin vermez.
  Her hangi bir gerekçe ile çocuğunu aldıranlar vicdan azabı çekmektedirler. Buna meydan vermemek gerekir. Sağlıklı çocuklar dünyaya getirmek için gereken özen gösterilmeli, her aile bakabileceği kadar çocuk yapmalı, istem dışı hamileliğe imkân verilmemelidir. Hamile olduktan sonra bu çocuk dünyaya getirilmeli, herhangi bir şekilde ceninin hayatına son verilmemelidir. Çünkü bu dinen caiz değildir. Din İşleri Yüksek Kurulunun görüşü de bu istikamettedir.

  Yazar: Doç. Dr. İsmail KARAGÖZ
   

Sayfayı Paylaş