osmanlının balkanlarda yaptığı cami han hamam

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Oyuncu tarafından 24 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. Oyuncu

  Oyuncu Active Member

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.257
  Sponsorlu bağlantılar
  Tarihi Hanlar ve Köprüler


  EMİR HAN


  [​IMG]

  Emir Han (Bey Hanı), Orhan Gazi Külliyesi’nin bir parçası olarak 1340 yılında yapılmıştır. 36 mahzen ve 38 odanın yer aldığı, ortasında şadırvanlı bahçenin bulunduğu, Ulucami’nin yakınında yer alan Emir Han dün olduğu gibi bugün de hem ticaret hem de kent merkezini oluşturma görevini devam ettirmektedir. Asırlardır iki ulu çınarın bekçilik yaptığı Emir Han’da tekstil ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

  KOZA HAN


  [​IMG]

  Ulucami ve Orhan cami arasında yer alan bu bu iki katlı tarihi han, 1490/92’de Sultan II. Bayezit tarafından yaptırılmıştır. Bahçenin ortasında alt katı çeşme olan iki katlı mescit bulunur. 95 odası bulunan Koza Han, Türkiye’nin koza alım merkezidir.
  Handaki dükkânlardan ipek eşarp ve kumaşlar satın alabileceğiniz gibi, bahçesinde çay ve kahvenizi yudumlayarak soluklanabilirsiniz.


  PİRİNÇ HAN


  [​IMG]

  1508 yılında Sultan II. Bayezit tarafından yaptırılan Pirinç han; büyük bir avlunun çevresinde iki katlı olarak yapılmış olup toplam 78 oda bulunmaktadır.

  Han avlusunda çevresi 7.10 metre olan tarihi çınar ağacının gölgesinde dinlenebilirsiniz.

  İPEK HAN


  [​IMG]

  Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmış olup, zemin katta 39, üst katta 41 olmak üzere 80 oda bulunmaktadır.
  Bursa’nın çarşı merkezinde yer alan, en güzel ve en büyük yapılarından biri olan İpek Han’da tekstil ve mefruşat esnafı hizmet vermektedir.


  GEYVE HAN


  [​IMG]

  Hanlar Bölgesi’nin en özgün yapılarından biri olan Geyve Han 15. yüzyılda yaptırılmıştır. İki katlı yapıda kare bir avlu çevresinde sıralanmış, alt katında 26, üst katında ise 30 oda vardır. Bursa Osmangazi Belediyesi’nce 2007’de restore edilen Han’ın yaklaşık 100 yıldır kapalı olan Kuzey kapısı da açılmak suretiyle Han’ın Bursa ile yeni yüzüyle buluşması sağlanmıştır.

  TUZ HANI


  [​IMG]

  Bursa hanlar Bölgesinde Uzunçarşı’da Tuzpazarı Caddesi üzerinde yer alan Tuz Hanı 1454 yılında avlu etrafında sıralı iki katlı olarak yaptırılmıştır. Üst katta 23, alt katta da 20 adet odası mevcuttur. Yapı, Bursa’nın en küçük hanlarından biridir.

  BALİBEY HAN


  [​IMG]

  15 yy. sonlarında Fatih Sultan Mehmet döneminin Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu Balibey tarafından yaptırılan han, Bursa’nın en önemli tarihi miraslarındandır.

  Kapalıçarşı’daki ticari faaliyet için kent dışından gelen kafilelere hizmet etmesi amacıyla, çarşının karşısında bulunan bir alan üzerine yaptırılan 3 katlı hanın içerisinde 64 oda bulunmaktadır.

  Atatürk Caddesi üzerinde yer alan, orijinali 3 katlı ve 64 odalı olan Balıbey Han aslına uygun olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce 2007 yılında restore edilmiştir. Geleneksel Türk kahvehanesi ile turistik bir restoranın hizmet vereceği 500 yıllık tarihi geçmişe sahip Balıbey Han’da; çini, gümüş, halı, antika, havlu, ipek gibi turistik ve hediyelik eşyaların satışa sunulduğu dükkânlar bulunuyor.

  2008 Mart ayında şehri ile buluşturulan Balibeyhan içerisinde, Bab-ı Ziyafet Restaurant ve Balibeyhan Kahvehane hizmet vermektedir.

  BEDESTEN VE KAPALIÇARŞI


  [​IMG]

  Orhan Gazi’nin yaptırdığı ve ilk Bedesten olarak bilinen Emir Han’ın yetersiz kalması üzerine Yıldırım Bayezit tarafından XIV. yy’ın sonunda yapılan 100 dükkânlı Bedesten günümüzde hem Bursa’nın hem de Kapalıçarşı’nın kalbini oluşturmaktadır.

  Kentin merkezindeki Emir Han, Koza Han, Geyve Han gibi hanların aralarının zaman içinde çatı ile kapatılarak oluşturulan Kapalı Çarşı; daha sonraları Sahaflar, Aktarlar, Yorgancılar, Sandıkçılar, Kuyumcular, Kavukçular, İplikciler, Sipahiler ve Bakırcıların ilave edilmesiyle genişletilmiştir.
  Geçmişte alışveriş ve ticaretin nabzının attığı Ulucami’nin arka tarafındaki Kapalıçarşı ve Bedesten günümüzde de tüm zenginliği ve canlılığı ile hizmet vermeye devam ediyor.


  IRGANDI KÖPRÜSÜ


  [​IMG]

  Gökdere üzerinde, Setbaşı Köprüsü’nden ovaya doğru inildiğinde ilk köprüdür. 1442 yılında, Irgandı Hoca Muslihiddin’in babası Pir Ali tarafından yaptırılmıştır.

  1855 depreminde büyük hasar gören köprü, son olarak Yunan işgalinde bombalanarak büyük darbe alır. 1940′lı yıllara kadar trafiğe bile kapalı olan köprü, tarihi dokusuna uygun olarak yeniden hayata kazandırılır. Nitelik ve özellik açısından dünya üzerinde yer alan arastalı yani çarşılı dört köprüden biri olan köprü, yeni işlevi ile bir yakadan diğer yakaya yalnızca ulaşımı sağlama aracı değil aynı zamanda bir sanat köprüsü olma özelliğini de taşır. Bugün Bursa’da; Abdal, Nilüfer, Mihraplı, Setbaşı, Irgandı, Tatarlar gibi birçok tarihi köprü bulunuyor.

  MİHRAPLI KÖPRÜSÜ


  [​IMG]

  Çelebi Sultan Mehmed’in kızı Selçuk Hatun tarafından 15. yüzyılda yaptırılmıştır. Nilüfer Deresi’nin iki ana kolu üzerinde kurulmuş, yarım haldeki köprünün müzeye kaldırılmış olan kitabelerinde “Bu köprü, Osman oğlu Orhan oğlu Bayezid oğlu Mehmed’in kızı, kadınların sultanı, melikelerin melikesi, iyilikleri son dereceye ulaşmış olan Selçuk Hatun’un emri ile kuruldu. Allah iffet ve ismetini devam ettirsin” denilmiş ve köprü kalıntısının yetkililerce korunması vasiyet edilmiştir. Günümüzde köprünün hemen yanına yenisi yapılmıştır.  NİLÜFER KÖPRÜSÜ


  [​IMG]

  14. yy’da Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun tarafından yaptırıldığı için O’nun adıyla anılan bir diğer tarihi köprü ise Geçit köyünün güneybatısında bulunan ve bugün kullanılmayan Nilüfer Köprüsü’dür. Bursa’nın varlığını sürdüren en eski yapıtlarından ve bilinen en eski köprüsü olan Nilüfer Köprüsü, kesme taşlarla ve tuğla kullanılarak yapılmıştır. Biri büyük olmak üzere 4 sivri kemerden oluşmakta iken sonraki yıllarda yatağın dolması üzerine tuğladan 4 küçük kemer daha eklenmiştir.

  ABDAL KÖPRÜSÜ


  [​IMG]

  Yine Nilüfer deresi üzerinde yer alan bir başka köprü ise Abdal Köprüsüdür. Günümüzde Osmangazi ilçesi sınırları içerisinde kalan ve 1669 yılında Bursalı tüccar Abdal Çelebi tarafından hayrat olarak yaptırılan Abdal Köprüsü, döneminin önemli sivil mimari eserlerinden biridir. Kesme taşlardan yapılan bu köprü, 1978 yılından sonra restore edilerek araç trafiğine kapatılmıştır.   

Sayfayı Paylaş