Osmanlı Devleti Nasıl Yıkıldı??

Konusu 'Tarih' forumundadır ve hoskafanin_oglu tarafından 14 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. hoskafanin_oglu

  hoskafanin_oglu islamseli

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  914
  Sponsorlu bağlantılar
  OSMANLI DEVLETİ NASIL YIKILDI
  Osmanlının,son zamanlarında, din adamları, fenden, ilimden habersiz, bilgisiz yetiştirilerek, İslâmiyeti içten yıkma plânları tatbike kondu. Bir taraftan, ilim, fen yok edildi. Bir taraftan da, ahlâk, edep, hayâ ve din bozuldu. Neticede altı asırlık koca imparatorluk, çöküverdi. Hâlbuki, İslâmiyet; tecrübî ilimleri, fenni, sanatı, endüstriyi önemle emretmekteydi. Bunu bildikleri için, kasıtlı olarak, fen derslerini kaldırdılar.
  Osmanlı Orduları Viyana’ya kadar gelince, Avrupa Devletleri çok korktu. “ İslâmiyet Avrupa’ya yayılıyor, Hıristiyanlık yok oluyor.” diye şaşkına döndüler. Osmanlı akınlarını durdurmak için çâre aradılar. Çok uğraştılar.
  Bir gece yarısı, İstanbul’daki İngiliz sefiri, ülkesine şifre yolladı. Müjde vermek için sabahı bekleyememişti. Arşimet gibi gece bağırdı: “Buldum! Buldum! Osmanlıların zaferden zafere ulaşmalarının sebebini ve bunları durdurmanın çârelerini buldum!” diye şöyle yazdı:
  “Osmanlılar, aldıkları esirlere hiç kötülük yapmıyorlar, kardeş gibi davranıyorlar. Hangi milletten, hangi dinden olursa olsun, küçük çocukların zekâlarını ölçüyorlar. Keskin zekâlı çocuklar seçilerek, saraydaki Enderûn denilen mekteplerde, değerli öğretmenler tarafından okutuluyor. Osmanlı akınlarını durdurmak için, ilk başta bu Enderûn mekteplerini ve bunların kolları olan medreseleri yıkmak, Müslümanları ilimde, fende geri bırakmak lâzımdır. İlk çâre budur.”
   
 2. maverat

  maverat Active Member

  Katılım:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  6.935
  ve malesef başardılar.. :(

  6 asırlık imparotorluğun önce maneviyatını yıktılar.
  rabbim türk ordusunu daha beter hale getirmesin..
   
 3. hoskafa

  hoskafa islamseli

  Katılım:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  12.810
  birde yenilikci akımlarla milliyetci akımlarıda ekle ewlat
   
 4. hoskafanin_oglu

  hoskafanin_oglu islamseli

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  914
  baba bunları daha öncede çok tartıştık osmanlı eger bi yydaha yaşadıysa bu yapılan ıslahatların sonucudur,pozitif bilimlerin yasaklanmasıyla zaten gerilemişti,eger askeri alanda,ekonomik alanda yapılan ıslahatlar olmasaydı belki osmanlı daha beter bir duruma düşecekti Allahtan ozamanın ileri görüşlüleri bunları görmüş ve ellerinden geldiğinca avrupayla arasındaki açıgı kapatmaya çalışmıştır...
  Osmanlı-Rusya ve Avusturya savaşlarını (1736-1739)hatırlatır belgrad antlaşmasını gözden geçirmeni isterim... :)
   
 5. hoskafa

  hoskafa islamseli

  Katılım:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  12.810
  Bak ewladım senin aydın dediklerin kişiler avrupalılardan esinlenip, kendi tarihine düşman olmuş ve gelişmeleride çıkar uğruna baltalamışlardır.

  iyi öğren dönmeleri...osmanlının parası ile lüks hayat sürüp, sırf hanedana, padişahlığa düşmanlıklarından dolayı hem gelişelim deyip,
  hemde bu gelişmeler padişahlara ,halkı nezdinde puan artırır diye gelişmeleri baltalayanları, bir kez daha araştır.  selam ve dua ile
   

Sayfayı Paylaş