Neden Salli Barik Dualarını okuyoruz....

Konusu 'Dini Konular...' forumundadır ve salat tarafından 19 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. salat

  salat islamseli

  Katılım:
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  5.078
  Sponsorlu bağlantılar
  :Allah:
  Soru
  Neden ilkindinin ve yatsının ilk sünnetinin ilk oturuşunda salli-barik dualarını okuyoruz? Unutma durumunda sehiv gerekir mi?


  Cevabımız

  Değerli Kardeşlerim

  İlkindi ve yatsı namazlarının ilk teşehhüdünde salli ve barik dualarını okumaksünnettir. Okumamaktan dolayı her hangi bir şey gerekmez. Sünnet terkedildiği için sevabından mahrum kalınmış oluruz. Sehiv secdesigerekmez.

  İlkindi ve yatsı namazının ilk sünnetleri iki rekat olarak da kılınabilmektedir. Peygamberimiz bazan iki rekatta bir selam vererek de kılmıştır. Bu sebepten ilkindi namazının ve yatsı namazının ilk sünnetlerinin ilk oturuşlarında salli barik duaları da okunmaktadır.

  EbûDâvud’ta rivayet edilen bir hadis-i şerife göre, Rasûl-i Ekrem Efendimiz ilkindinin sünnetini dört rekât kılar, her iki rekâtın arasınıda selâmla ayırırdı. Yine Hazret-i Âişe’nin rivayetine göre, “Rasûl-iEkrem (a.s.v.) yatsının farzından önce dört rekât, farzından sonra dadört rekât kılar, sonra yatarlardı.”

  Peygamberimizin (a.s.v.) ilkindi namazının sünnetini sadece iki rekât kıldığına dair rivayetler,de mevcuttur. Neseî’nin Hz. Ali’den rivayetine göre, “Rasûlullah (a.s.v.)ilkindi namazının farzından önce iki rekât kılardı.”

  Bu hadislere göre, ilkindi ve yatsı namazından önce dörder rekât kılmak menduptur.Sevabı ve fazileti yüksek bir ibadettir. İmam Muhammed, ilkindiden ve yatsıdan sonra kılınan sünnetlerde iki rekâtla dört rekât arasında serbest kalmıştır.

  Yani ilkindi namazının sünneti iki rekât olarak dakılınabilir. Fakat Hanefi mezhebinin diğer imamları dört kılmayı efdal görmüşlerdir.

  Selam ve dua ile...
  :Allah:
   
 2. kübra

  kübra islamseli

  Katılım:
  14 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.037
  ALLAH razı olsun:gül:
   

Sayfayı Paylaş