Ne Kadar Peygamber Geldi?

Konusu 'İman' forumundadır ve Magrip tarafından 6 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. Magrip

  Magrip Hizmet Nimettir. Yönetici

  Katılım:
  11 Ocak 2008
  Mesajlar:
  20.430
  Cinsiyet:
  Bay
  Sponsorlu bağlantılar
  Ne Kadar Peygamber Geldi?
  Peygamberlerin gelişi ve bazılarının isimlerinin bilinip bilinmeyişi geçmiş dönemlere ait tarihi bir silsileye göre olabileceği gibi faziletleri nazara alınarak da zikredilmiş olabilirler. Fakat, Cenâb-ı Allah zikrettiği isimleri gelip geçmiş bütün peygamberlerin getirdikleri esasları temsil edecek peygamberlerden seçmiştir. Mesela, bir peygamber vardır ki, kendisine has bir misyonu olmamış, Hazreti Adem'in vahyinin gölgesinde vazifesini yapmıştır. Hazreti Adem misali ortaya konunca onu zikretmeye gerek yoktur. Yani, Cenâb-ı Hak umum peygamberlerin mesajını, câmi peygamberlerde toplamış, onları Efendimiz'e (sav) bir örnek olarak ortaya koymuştur. İster mesaj almaları, ister çektikleri çileler, isterse de Allah'la münasebetleri ve nezd-i uluhiyetteki makamları açısından bazı hususiyetlerini nazara vererek örnek göstermiştir.

  Yani, sayılarını net olarak söylemek zor olsa da binlerce peygamber arasından yirmisekiz tanesi (Daha doğrusu yirmi beştir; çünkü üçünün peygamber olup olmadığında ihtilaf vardır.) diğer peygamberleri temsil etme, insanlara ders verme ve örnek olma açısından yeterlidir. Yoksa, Kur'anı Mucizü'l Beyan hep peygamber isimleriyle dolardı. Aynı vakaları durmadan tekrar ederdi.

  Ayrıca, peygamberlerin neşet ettikleri yerlere bakılırsa, Kur'an'da Efendimiz'in (sav) bulunduğu çevrede yaşamış olan peygamberlerin zikredildiği görülür. O bölgedeki kavimler atalarından duya duya o çevrede neş'et eden belli peygamberlerden haberdardılar. Efendimiz (sav) de, kendisinin muhatap olduğu kavim açısından oralara gelen peygamberleri bilmeliydi. Yakın atalarından Mekke civarına peygamber gelmemişti. Uzun zaman onlar Hazreti İbrahim'den kalan dinle amel etmişlerdi. Efendimiz (sav) de bi'setten (vahyin başlangıcından) önce Hazreti İbrahim'in dininden kalan esaslar ile amel ediyordu. O devirde de namaz biliniyordu, hac biliniyordu; ama işin içine başka şeyler girmişti. Bazı çarpıklıklar vardı yapılan amellerde. İşte, Peygamberimiz'in (sav) mesajının yadırganmaması için daha önceki misallerinin hatırlatılması, bilinmesi gerekiyordu. Hazreti Cafer, Necâşî karşısında "Niye garipsiyorsunuz; Hazreti Musa, Hazreti İsa gelmedi mi?" derken, "Bunlar bilinen şeylerdi, yadırganacak bir şey yok." mülahazasıyla öyle diyordu.


  Fethullah Gülen
  Kırık Testi
   
 2. hicaz

  hicaz islamseli

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.877
  :razi: dostum hoca efendinin kırık testi sohbetlerini çok severek takip ederim.
  EFENDİMİZ s.a.v KİMİ RİVAYETLERDE 124 BİN KİMİ RİVAYETLERDEDE 224 BİN PEYGAMBER GELDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİR.

  KAÇ PEYGAMBER GELDİYE CEVAP OLARAK 2 HADİS KAYNAĞI VERMEK İSTERİM.

  1. 124 bin nebi olduğuna dair bkz.: Ahmed b. Hanbel, el-Müsned 5/265; İbn Hibbân, es-Sahîh 2/77; et-Taberânî, el-Mu'cemü'l-kebîr 8/217; el-Hâkim, el-Müstedrek 2/652; et- Taberî, Tarihu'l-ümem ve'l-mülûk, 1/95.

  2.Bursevî, İsmail Hakkı, Tefsiru Ruhu'l-Beyan, 2/323; 6/49; 8/215.
   

Sayfayı Paylaş