Namaz kılarken ezan okunmaya baslarsa kılınan namaz geçerli olur mu?

Konusu 'Abdest ve Namaz' forumundadır ve Kaan Gizemnur tarafından 8 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. Kaan Gizemnur

  Kaan Gizemnur Davut46

  Katılım:
  7 Nisan 2009
  Mesajlar:
  7.262
  Sponsorlu bağlantılar
  Soru
  Namaz kılarken ezan okunmaya baslarsa kılınan namaz geçerli olur mu?


  Namazın farzlarından biri de vaktin girmiş olmasıdır. Mesela öğle namazı vakti girmeden öğle namazını kılamayız. Namazların kılınma vakitleri ise vaktin girmesiyle başlar, öbür vaktin girmesiyle biter. Bu iki vakit arası namazlarımızı kılabiliriz. Hatta size orijinal bir misal verelim. Konuyu daha iyi anlamanıza faydası olabilir.


  Diyelim ki öğle namazınızı geciktirdiniz. İkindi yakın. Hemen namaza durdunuz. Bir rekatı kılıp secdeye vardıktan sonra ikindi vakti girdi. Daha üç rekat öğlenin farzı duruyor. Ne yapacağız? Hemen devam edip kalan üç rekatı da kılacağız, namazımız olur. Çünkü bir hadiste “Namazın bir rekatına yetişen hepsine yetişmiş gibidir.” buyurulur. Bunun gibi akşam namazı da yatsı namazı vakti girinceye kadar devam eder ve yatsı vakti girmeden kılınan her akşam namazı da geçerlidir. Yatsı vakti girmeden Akşam Namazının bir rekatını kılsak bile kalan iki rekatı eda olarak tamamlarız. Fakat bu açıklamaları namazları böyle kılalım anlamıda değildir. Herhangi bir nedenle namaz geç kalmışsa kazaya bırakmadan kılmak içindir. Yoksa namazları vaktin başında kılmak ve sonuna bırakmamak, her müslümanın dikkat etmesi gereken konulardandır.


  Özekllikle sabah namazı ile ikindi namazı biraz daha dikkatli kılınması lazımdır. Sabah güneş doğarken ve akşam güneş batarken namaz kılmak güneşe tapanlara benzeme endişesinden dolayı mekruhtur. Bu sebeple sabah namazı güneş doğmadan önce, ikindi namazını da güneş batmadan önce bitirmek gerekiyor. Ancak İkindi namazından bir rekat kılındıktan sonra Akşam namazı vakti girse bile o namaz tamamlanır ve kaza etmek gerekmez. Sabah namazı bitmeden önce güneş doğarsa namaz bozulur ve kaza etmek gerekir.
   
 2. lal

  lal islamseli

  Katılım:
  17 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.672
  Rabbim ve Resulü razı ve hoşnut olsun
   
 3. kanadıkırık

  kanadıkırık Member

  Katılım:
  1 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  81
  KARDEŞİM BİLDİĞİMİZ KONULAR OLMASINA RAĞMEN BİLGİLERİMİZİ TAZELEMEMİZE NEDEN OLDUNUZ:razi:
   
 4. Saban Sahin

  Saban Sahin Hayat

  Katılım:
  20 Şubat 2009
  Mesajlar:
  226
  :razi: degerli kardesim verdigin paylastigin bilgiler icin
   

Sayfayı Paylaş