Namahrem nedir?

Konusu 'Kitaplık' forumundadır ve ihvannur tarafından 4 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. ihvannur

  ihvannur islamseli

  Katılım:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  257
  Sponsorlu bağlantılar
  Mahrem,dinimizde;kendisi ile evlenilmesi haram olan demektir.Na mahrem ise;kendisi ile evlenilmesi caiz olan demektir.
  İslam,kadın ve kendisi ile evlenmesi caiz olan yani na mahrem bir erkek arasına mesafe koymuştur.Bu kadın ve erkek belli bir mesafeyi geçemez,aşamaz.
  BU MESAFE NEDİR?
  Nur suresinde Mevla Teala öncelikle erkekleri uyarmış ve harama yani başka kadınlara bakmamalarını,gözlerini başka kadınlardan korumalarını emretmiştir.''Mümin erkeklere söyle gözlerini(harama)kapasınlar ve ırzlarını korusunlar.Bu kendileri için daha temizdir.Allah yaptıklarınızdan şüphesiz haberdardır.''(Nur Suresi 30)
  Mevla Teala erkeklere bakmamalarını emrettikten sonra,kadınlarada yüz ve eller müstesna vücutlarını yabancı erkeklere(kendisine nikah düşen yani na mahrem)göstermemelerini emir buyuruyor.''Mümin kadınlara söyle:Gözlerini (harama)kapasınlar ve ırzlarını korusunlar.Görünen kısmı müstesna,zinetlerini göstermesinler.Örtülerini yakalarının üzerinden salsınlar.Zinetlerini kocaları ve kocalarının babaları ve oğullları ve kocalarının oğulları ve erkek kardeşlerinin oğulları ve kız kardeşlerinin oğulları ve kadınları ve cariyeleri ve erkekliği kesilmiş hizmetçileri,kadınların mehrem yerlerine muttali olamayan cocuklardan başkasına göstermesinler.Gizledikleri zinetlerin (bilinmesine mahal vermemek için)bilinmemesi için ayaklarını vurmasınlar(topuklu yakkabı giymesinler).Ey müminler hepiniz Allah'a tevbe edinizki felaha eresiniz...(Nur suresi 31)
  İşte bu ayet yasaklamıştır ki bir kadın başı, saçı, vücudu açık bir şekilde yahut vucud hatlarını belli edecek bir elbise ile halkın içinde dolaşması yani na mahreme gözükmesi caiz değildir.Allah, dikkat çektiği için kadının topuk sesini bile yasaklamıştır.
  İslamın emir ve yasakları hiç şüpheniz olmasın ki insanların hayatını düzene koymayı hedefler.Ülkemizin insanlarının islamın emirleini tatbik ve terk ettikleri dönemleri karşılaştırdığımızda günümüz felaketlerini daha güzel gözlemleriz...
  Bu emir ve yasaklar elbetteki nefsin hoşuna gitmez.Bazı çevrelerin Kuranı çağdışı sayması da Kuran'ın emir ve yasaklarının hoşlarına gitmeyişinden, bu emirlerin veya yasakların nefsani arzu ve isteklere karşı olduğundandır.
  Allah'u Teala bir emir verdiyse onu yapıp yapmamakta insanı özgür bırakmamıştır.İnsan kendini özgür ve hür zannetmektedir.Halbu ki Allah emirlerini yapmayanlara azap ve ateş vaad etmektedir.İnsan verilen az bir zaman içerisinde kendisini hür, bağımsız, özgür zannetmektedir.Halbuki o özgür insanı zamanı belli olmayan ecel her an kapısına dayanıp teslim almaya hazırdır.
  Bazı insanlarda bizim kalbimiz temiz derler.Kötü niyetli değiliz derler.Bu yahudi sokması bir palavradır.Allah kalpleri en iyi bilendir ve verdiği emirler şüphesiz ki insanlığı huzura taşıyacak yegane kanunlardır.
  Demekki kadınlar na mahrem olan erkeklere kollarını, bacaklarını, saçlarını vs.. gösteremezler.Onlar ile bir odada çok zaruri olmadıkça bulunamazlar.


  EFENDİ HAZRETLERİMİZ NE BUYURUYOR?
  Onların kalpleri İmam-ı Azam'ınkinden daha mı temiz ki O, sakalsız gençlere bakmazken,bunlar saçları boyunları meydanda olan hanımlara bakıyor.
  Benimle uğraşanların en büyük düşmanlığı hanımlara na mahreme çıkmamalarını söylediğimden ve bu mevzuunun üzerinde titizlikle durduğumdandır.
  İslamın emirlerinden habersiz olan bazı anneler,na mahreme çıkmadıklarından sebep kızlarına,çocukken emzirmiş oldukları sütlerini haram ettiklerini söylüyorlar.Öyle annelerin zaten temiz sütü yok ki,onların sütleri bozuk.
  İslamı muhafaza etmezsek, dünyada yaşamak bizim kârımıza değil.Dünya'nın ne Rusyasında ne Amerikasında nede Avrupasında ''Şeriat kahrolsun'' diye bağırılmamıştır.Fakat müslüman ülkesi olan Türkiye'de bağırılmıştır.
  Bu millet na mahreme çıkmaz ise memleketimiz yıkılmaz.Bazı aileler illa gelinlerini kayınları olan kimselere göstermek istiyorlar.Bunda bilhassa kayın valideler ısrar ediyor.İslami ilimleri olmadığından şuursuzlar.
  Bir baldız eniştesine gözükmemelidir.Beraber bir sofrada yemek yememelidir.Yanlız olarak bir yolda yürümemelidir.
   
 2. efnan_57

  efnan_57 islamseli

  Katılım:
  24 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.252

Sayfayı Paylaş