nafile ibadetlerin fazileti

Konusu 'İslamda İbadetlerin Fazliletleri' forumundadır ve Oyuncu tarafından 5 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. Oyuncu

  Oyuncu Active Member

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.257
  Sponsorlu bağlantılar
  nafile ibadetlerin fazileti

  Cenabı Peygamber:

  "Bir insan sabah namazı ile yatsı namazını cemaatle kılarsa Cenab-ı Hak bütün geceyi ibadetle geçirmiş gibi sevap yazar." buyurmuşlardır.

  Yine bir namaz vardır.Cenabı Hak bu namazı da gece namazından sayıyor.Bu namaz yatsıdan sonra kılınır.Birinci rekatta Sure-i Yasiyn,ikinci rekatta Sure-i Secde,üçüncü rekatta Sure-i Dühan,dördüncü rekatta Sure-i Mülk okunur.
  Cenabı Peygamber Efendimiz öğle namazının ilk dört suresini çok uzatırlardı.Zammi sure olarak Sure-i Yasin'i okurlardı.Çünkü:"Bu vakitte semanın kapıları açık olur"buyururlardı.

  Gene, Cenabı Peygamber:

  "Yatsının son sünnetini dört kılan kadir gecesini ihya etmiş gibidir.Öğlenin son sünnetini dört kılan kimseye cehennem azabı haramdır"buyurmuşlardır.
  İkindi namazının sünnetini iki rekat kılanlara itirazda bulunmayın.

  Bir insan abdestli olarak yatarsa Allahü Teala o kimseyi günahlardan temizler.Eğer abdest almaya üşenir de teyemmüm ederse şeytan uyurken ona yaklaşamaz.Uykuya yatılacağı zaman teyemmüm caizdir.Lakin su varken teyemmümle namaz kılınmaz.Bir melek onunla yatar,her ne vakit uyanırsa melaike:"Ya Rabbi;buna yardım et,rızkını kolayından ver" diye dua eder.

  Resulü Ekrem:

  "Sabah namazından evvel yedi defa istiğfar getiren kimse fakirlik görmez" buyurdu.

  Cenabı Peygamber :

  "Fakirlik o kadar fenadırki,insanı küfre kadar götürür"buyurmuşlardır.Fakirlik yüzünden dil bozup küfre girenler çok olur.Allah cümlemizi korusun.Amin...Bazı cahiller bunları bilmediğinden başlarına gelen belanın nereden geldiğini anlamazlar.Bunun için duanın ehemmiyeti çok büyüktür.Şöyle niyazda bulunmalıdır:

  "Ya Rabbi;ihtiyarlığımda,en zayıf bulunduğum bir vakitte bana yardım et,rızkıma genişlik ver."Dilinin döndüğü kadar Allah'a böyle ilticada bulunmalıdır.

  Cenab-ı Peygamber:

  "Yatağınıza gelirken okuyarak gelin"buyuruyor.
  Geceleyin okunacak dualardan bazılarını Peygamberimiz şöyle haber veriyor:

  Bismillah............10 defa
  Sübhanellah........10 defa

  Amentü billahil'azıymı ve kefertü bil cibti vettaguti vestemsektü bil urvetil vüska lenfisame leha vellahü semıun aliym.....10 defa

  "Geceleri uyanınca bu evradı okuyan kimsenin üzerine Cenabı Ecelli Ala ertesi günün akş----- kadar günah yazdırtmaz."

  Halid b.Velid'i rüyada korkutuyorlardı.Resulü Ekrem:
  -Allahümme Rabbessemavati....okursan kurtulursun.Halid b. Velid:

  -Ya Resulüllah seni Hak olarak gönderen Allah hakkı için o hastalık benden gitti,dedi.

  Bu dua cin ve sar'a hastalığına tutulanlara okunursa Allah şifa verir.Eğer bir kimse bu duaları okuyarak yatacak olursa,sabaha kadar okumuş gibi ecre nail olur.
   

Sayfayı Paylaş