Müslümanın müslüman üzerindeki hakları

Konusu 'Dini Konular...' forumundadır ve makineci68 tarafından 10 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. makineci68

  makineci68 Member

  Katılım:
  24 Mart 2009
  Mesajlar:
  636
  Sponsorlu bağlantılar
  İnsanların Allaha olan kulluk görevlerinin yanı sıra birbirlerine karşı da görev ve sorumlulukları vardır. Bu görev ve sorumlulukların yerine getirilmesi fert ve toplum açısından büyük önem arz etmektedir.

  Dinimizin önemle üzerinde durduğu bu görevleri sevgili Peygamberimiz şöyle haber veriyor:
  r0;Müslümanr17;ın Müslüman üzerindeki hakkı altıdır. Bunlar:
  Karşılaştığın zaman ona selam ver, davet edilirsen git, nasihat isterse nasihat et, aksırır da Allaha hamd ederse sen de ona r0;Allah sana rahmet etsinr1; de, hastalandığında hatırını sor, vefatında cenazesinde bulunr1;

  Peygamberimiz tarafından r0;hakr1; diye ifade edilen bu görevler üzerinde biraz duralım:
  r0;Karşılaştığın zaman selam verr1;. Selam, insanlar arasında sevgi ve samimiyeti artırır, güven duygusunu güçlendirir.

  r0;Davet edilirsen gitr1;. Davet eden kişi, üzüntüsünü veya sevincini dostlarıyla paylaşmak ister. Ayrıca bu davranışıyla davet ettiği kişiyi sevdiğini ve kendisine değer verdiğini göstermiş olur. Meşru bir mazeret yokken davete gitmemek karşı tarafı üzer, sevgi ve saygı bağlarını zayıflatır.

  r0;Nasihat isterse nasihat etr1;. İnsan, yaşadığı çeşitli sıkıntılar nedeni ile bunabilir. Bazen karar vermekte zorlanır. Hayattan tat alamaz olur. Dostlarının yardımına ihtiyaç duyar, nasihat ister. Bu talebi yerine getirmeyen kimse vebal altında kalır.

  r0;Aksırır da Allaha hamd ederse sende ona r0;Allah sana rahmet etsinr1; de. Aksıran kimse hayata yeniden döndüğünden dolayı Allaha hamd etmeli. Çünkü aksırma anında kalbin durup tekrar çalıştığını tıp ilmi haber veriyor. Bu durumda Allaha hamd eden bir kişiye, yanında bulunan kardeşinin de dua etmesi gerekir. Eğer dua edip güzel temennilerde bulunmazsa buda bir hak ihlalidir.

  r0;Hastalandığında hatırını sorr1;. Her insan hastalanabilir. Hasta olan insan hassaslaşır. Akraba ve dostlarından ilgi ve alaka bekler. Dua bekler. Hastayı ziyaret etmek, maddi ve manevi yardımda bulunmak, sağlığına kavuşması için Allahtan şifa dilemek, hayır duada bulunmak hastayı rahatlatıp çok memnun eder. Ziyaret edenden Allah razı olur melekler kendisine dua ederler.

  r0;Vefatında cenazesinde bulunr1;. Müslümanın yerine getireceği son görev budur. Vefat eden Müslüman, bu dönüşü olmayan son yolculuğunda çeşitli bahaneler ileri sürülerek yalnız bırakılmamalı. Vefat edenin yakınlarının üzüntüsü paylaşılmalı, sabır tavsiyesinde bulunulmalı, teselli edilmeli. Allahtan rahmet dilenmeli.

  Netice olarak; dinimizin yerine getirilmesini istediği bu görevler imanın bir gereğidir. Allahın hakkını ifa eden kişinin Müslümanlığı bu hakları da yerine getirdiği zaman tamamlanır. Bu hakları yerine getirmeyen bir Müslüman üzerine kul hakkını geçirmiş olur. Böyle kişiler dünyada huzur bulamadıkları gibi mahşer gününde de ihmal ettikleri görev ve sorumluluklarının cezasını mutlaka çekeceklerdir.
  Hayat ancak haklar zayi edilmediği zaman güzeldir. Hepinize güzel bir hayat temenni ederim.
   

Sayfayı Paylaş