müslümanın müslüman üzerindeki hakları nelerdir?

Konusu 'Dini Sorular...' forumundadır ve makineci68 tarafından 22 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. makineci68

makineci68 Member

Beğenileri:
    0
    44 müslümanın müslüman üzerindeki hakları nelerdir?
    2736- Ali (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Müslümanın Müslüman üzerindeki altı hakkı vardır. Karşılaştığında selam verir, davetine icabet eder, aksırdığı zaman elhamdülillah derse yerhamükallah der, hastalandığında ziyaretini yapar, öldüğünde cenazesinin ardından yürür kendisi için sevdiğini o kardeşi için de sever.” (Dârimî, İstizan: 5; İbn Mâce, Cenaiz: 43)
    ž Bu konuda Ebû Hüreyre, Ebû Eyyûb, Berâ ve İbn Mes’ûd’tan da hadis rivâyet edilmiştir.
    Tirmizî: Bu hadis hasendir. Peygamber (s.a.v.)’den değişik şekillerde de rivâyet edilmiştir. Bazı hadisçiler Hâris el A’ver hakkında söz etmişlerdir.
    2737- Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Mü’minin mü’min üzerinde altı hakkı vardır; hastalandığında ziyaret eder, Öldüğünde cenazesinde bulunur, çağrıldığında davetine icabet eder, karşılaştığında ona selam verir, aksırdığında elhamdülillah derse yerhamükallah der varlığında ve yokluğunda onun hakkında samimi olur ve nasihate devam eder.” (Nesâî, Cenaiz: 12)
    ž Bu hadis hasen sahihtir. Muhammed b. Musa el Mahzûmî el Medenî güvenilen bir kimse olup kendisinde Abdulaziz b. Muhammed ve İbn ebîFüdeyk hadis rivâyet etmiştir

2. Magrip

Magrip Hizmet Nimettir. Yönetici

Beğenileri:
    1
    [h=2] Müslümanın, müslüman üzerindeki hakkı beştir: [/h]
    "Müslümanın, müslüman üzerindeki hakkı beştir:
    -Selamı karşılamak,
    -Hastayı ziyaret etmek,
    -Cenazelerin ardından gitmek,
    -Davete icabet etmek,
    -Aksırana dua etmek." (6)
    Abdullah İbni Ömer (r.hma)'nın rivayet ettiği hadis de ise, Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurur:
    "Davet edildiğiniz zaman, bu davete icabet ediniz!" (7)
    Kendisi davet edildiği takdirde, mü'min Müslümanların davetine icabet ettiğini beyan buyuran Rasulullah (s.a.s), ümmetine de davet olunduklarında icabet etmeyi emir buyuruyor.
    Ebu Hureyre (r.a)'ın rivayet ettiği hadis de, Rasulullah (s.a.s) şöyle buyuruyor:
    "Eğer ben, sığır ve davar ayağından yapılmış bir paça yemeğine bile davet olunsaydım, muhakkak ona icabet ederdim. Şayet bana, bir davarın ön ayağı hediye edilirse, ben onu elbet kabul ederim." (8)
    İbni Ömer (r.hma) ise, Rasulullah (s.a.s.)'den şu hadisi rivayet eder:
    "Paça yemeğine çağırılırsanız hemen icabet edin!" (9)
    Ebu Hureyre (r.a)'ın rivayetiyle, Rasulullah (s.a.s) şöyle buyuruyor:
    "Her kim davete icabet etmezse Allah'a ve Rasulüne isyan etmiştir." (10)
    Böyle buyuran Rasulullah (s.a.v.), eğer davet edilen konu, Allah'a isyan, yani şirk, küfür, bid'at, hurafe, haram ve günah ise, asla itaat edilmemesini emretmiştir.
    Abdullah ibn Ömer (r.anhuma)'ın rivayetiyle Rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurur:
    "Sevdiği veya sevmediği hususlardaki emirleri dinlemek ve masiyet emrolunmadıkça itaat ve icayet etmek, Müslüman kişi üzerine vacib bir haktır. Masiyetle emrolunduğu zamanda onları dinlemek ve boğun eğmek yoktur”.

3. Magrip

Magrip Hizmet Nimettir. Yönetici

Beğenileri:
    1
    MÜSLÜMANIN MÜSLÜMAN ÜZERİNDE ALTI HAKKI VARDIR
    l .Rastladığı zaman selâm vermek,
    2.Davetine icabet etmek,
    3.Öğüt verdiğinde kabul etmek,
    4.Aksırıp,"Elhamdülillah"dediğinde,"Yerhamükallah" demek
    5.Hastalandığında halini sormak
    6.Öldüğünde cenazesine gitmek....

Sayfayı Paylaş