Muharrem ayı ve aşure

Konusu 'Vaaz-Hutbe' forumundadır ve Magrip tarafından 3 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. Magrip

  Magrip Hizmet Nimettir. Yönetici

  Katılım:
  11 Ocak 2008
  Mesajlar:
  20.393
  Cinsiyet:
  Bay
  Sponsorlu bağlantılar
  MUHARREM AYI VE AŞURE
  إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللّهِ اثْنَا عَشَرَشَهْراً فِي كِتَابِ اللّهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَات وَالأَرْضَمِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌّ
  Değerli Kardeşlerim!
  Her dinin, her milletin kutsal kabul ettiği, kendine özgü belirli gün, gece ya da ayları vardır. Bunlardan biri de; İslâm'dan öncede kutsal kabul edilmiş olan ve İslam kültür ve tarihi sürecinde de kutsal sayılan, hicri takvim yılının ilk ayı ve haram ayların birincisi olan “hürmete layık” Muharrem ayıdır. Yüce Rabbimiz Kur’an’ı kerim de “Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah'ın yazısına göre Allah katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylarıdır. İşte bu doğru hesaptır. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin… ”(1) buyurarak bu gerçeği ortaya koymuştur.

  Muhterem Mü’minler!
  Yaşanılan süreçte Muharrem ayının 10’uncu günü üzerinde daha fazla durulmuş ve bu güne Aşure günü denilmiştir.Peygamberimiz, Medîne'ye geldiği zaman Yahudilerin Âşûre günü oruç tuttuklarını gördü ve bunun ne orucu olduğunu sordu. Medineliler; "Bugün, iyi bir gündür. Allah, İsrail oğulları’nı Firavun'un zulmünden bugün kurtarmıştır. Hz. Musa (a.s.) Allah'a şükür için bugünde oruç tutmuştur. Biz de bugün oruç tutarız dediler.Bunun üzerine Peygamberimiz , "Biz Musa'nın sünnetine sizden daha yakınız, dedi ve o gün oruç tuttu ve ashabına da tutmalarını emrederken." (2) “Aşûre günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım”(3)buyurmuştu.

  Muhterem kardeşlerim!
  Muharrem ayı ve aşure gününü önemli kılan; dini, sosyal ve tarihi öneme haiz olaylar arasında; Nuh (as)'ın gemisinin tufandan kurtulup Cudi dağının tepesine oturması, Hz. Adem (as)’ın tövbesinin kabul edilmesi, Hz. İbrahim (as)’ın Nemrut’un ateşinden kurtulması, Hz. Yakub (as)'ın oğlu Hz. Yusuf'a kavuşması gibi sevinçli olaylar olduğu gibi, İslam tarihinin en acı ve en üzücü olaylarından biri olan ve her hatırlandığında kalplerimizi kederlendiren Hz.Peygamber (a.s)’ ın torunlarının, şehit edildiği Kerbela hadisesi de maalesef bu ayda meydana gelmiştir.,

  Kıymetli Kardeşlerim!
  Hâlbuki Muharrem Ayı ve Aşure günlerimizi; kardeşlik bağlarımızın pekişmesi ve güçlenmesine, birlik ve beraberliğimizin, sevgi ve dostluğumuzun devamına vesile olacak şekilde değerlendirmemiz gerekir. Bu günlerimizi özellikle oruç ve diğer güzel amellerle, ikramlarla süslemenin gayreti içersinde olalım.. Bu duygularla Muharrem ayının ve Aşure Gününün hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ederim.
  1. Tevbe / 36
  2. Buhârî, es-Savm, 69
  3. Tirmizi, Savm,48; III, 126.
  HAZIRLAYANIN ADI:Ali SÜRAL
  ÜNVANI:İmam-Hatip-Giresun-Merkez
   

Sayfayı Paylaş